Zaznacz stronę

5 rzeczy które warto zrobić po treningu

Dobry trening nie powinien skupiać się wyłącznie na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. To także sposób, w jaki przygotowujesz się przed oraz wszystko, co pomoże ci się zregenerować po zakończeniu zadania. O czym powinieneś pamiętać po zakończeniu treningu?

trening grafika

Odpoczynek po treningu

Nie ważne czy trenujesz na siłowni, biegasz na domowej bieżni czy uprawiasz sport na świeżym powietrzu. Aby dobrze zakończyć ćwiczenia, nie należy przerywać ich gwałtownie, by nie narażać organizmu na szok. Dobrze stopniowo zmniejszać ich intensywność, by uspokoić oddech i zwolnić tętno. Co to oznacza?

Biegnąc na bieżni lub trenując na rowerku powoli zwalniaj prędkość, aż osiągniesz pewną równowagę. Po treningu siłowym również dobrze jest wejść na bieżnię i zrobić sobie niewielki spacer. Gdy już serce wróci do normalnego rytm, a oddech się uspokoi, wykonaj kilka głębokich wdechów i przejdź do rozciągania.

Potreningówka

Przeważnie wszyscy, którzy chcą poprawić swoje możliwości treningowe sięgają po suplementy przedtreningowe. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, są jednak potreningówki. Czym są i dlaczego warto je stosować?

Produkty potreningowe to różnego rodzaju mieszanki odżywcze, które mają na celu regenerację po ciężkich ćwiczeniach. To prawdziwa bomba, która dostarczy twojemu organizmowi odpowiednich aminokwasów, witamin i mikroelementów w jak najszybszym tempie.

Podczas treningu twój organizm zużywa ogromne ilości energii. To sprawia, że przy aktywnym trybie życia twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie rośnie. Potreningówka ma służyć jako posiłek, który wspomoże organizm w czasie regeneracji i zapobiegnie katabolizmowi – spalaniu mięśni zamiast tłuszczu.

Dzięki swojej skondensowanej postaci, możesz stosować ją bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń, dzięki czemu szybciej wrócisz do formy i nie narazisz się na zakwasy i szybciej rozbudujesz masę mięśniową.

Rozciąganie po treningu

Często mówi się o konieczności rozgrzania mięśni przed rozpoczęciem ćwiczeń, jednak mało kto pamięta o tym, jak ważne jest rozciąganie po zakończonym treningu.

Stretching pozwoli uspokoić zmęczone mięśnie i rozluźnić je po intensywnym wysiłku. Twój organizm bezpiecznie zostanie wprowadzony w stan wyciszenia. Zmniejszy się także ryzyko zakwasów i bólu po treningu.

Prysznic i masaż

To wydaje się oczywiste, jednak nie każdy o tym pamięta – bezpośrednio po treningu dobrze jest wejść pod prysznic. Warto zmieniać temperaturę wody, dzięki czemu odświeżysz się i szybciej wrócisz do formy.

Pamiętaj również o wymasowaniu zmęczonych partii mięśni. Możesz to zrobić pod prysznicem, wykorzystując przy okazji ciśnienie wody, w szatni po treningu, jak i w domu z użyciem profesjonalnego foam rollera. Krótki masaż poprawi krążenie, rozluźni mięśnie i przyspieszy proces regeneracji.

Dobry sen i regeneracja

Zadbaj o wysoką jakość swojego snu. Funkcjonując całą dobę na pełnych obrotach lub zarywając noce, nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć stuprocentowej formy. Organizm nie jest w stanie wyspać się na zapas, a dbałość o higienę snu ma ogromny wpływ na twoją wydajność oraz prawidłową pracę układu hormonalnego.

Zapewnij sobie przyjazną atmosferę w swojej sypialni – brak niepotrzebnych źródeł światła i hałasów, odpowiednia temperatura oraz odstawienie komputera czy smartfona przynajmniej godzinę przed pójściem spać zapewnią ci znacznie spokojniejszy sen.

Pomogliśmy? Nie zapomnij pokazać znajomym 🙂


Polecane kategorie:

Anatomia anatomia
Kosmos kosmos
Ssaki ssaki

Owoce owoce
Kalendarz wydarzeń