Alergia wziewna: objawy i zwalczanie domowymi sposobami

choroby, porady, zdrowie

alergia objawy

Część roku, kiedy natura budzi się do życia to wiosna. Na drzewach pojawiają się pąki, trawa odżywa, a do gniazd powracają ptaki. Wiosna to też jeden z najbardziej nielubianych przez alergików okresów w całym roku. Pylą wtedy drzewa, trawy, grzyby… Jak radzić sobie z objawami alergii wziewnej? Jak zwalczać je domowymi sposobami? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.

Jak rozpoznać objawy alergii wziewnej — radzi lekarz dziecięcy.

Najczęściej występującym objawem alergii wziewnej jest katar sienny. Pojawia się bardzo szybko po kontakcie z alergenem. Nos osoby z alergią nadprodukuje wtedy wodnistą wydzielinę. Często też można odczuć blokadę w okolicy przegrody nosowej i zatok, która jest spowodowana obrzękiem błony śluzowej.

Poza katarem siennym do objawów alergii wziewnej należy łzawienie oczu, które może przekształcić się w alergiczne zapalenie spojówek. U osoby z alergią występuje świąd oczu, pieczenie i zaczerwienienie. Jak w przypadku kataru siennego — ten objaw może pojawić się błyskawicznie i to po sporadycznym kontakcie z alergenem. Jeśli dojdzie do ostrej reakcji organizmu — spojówki mogą znacznie opuchnąć, co utrudni podnoszenie powiek.

Jak domowymi sposobami zwalczyć objawy alergii wziewnej?

Pierwszym krokiem w zwalczaniu objawów alergii wziewnej domowymi sposobami jest ustalenie, co ją powoduje. Żeby mieć pewność warto wybrać się do lekarza rodzinnego, a w przypadku dziecka — do lekarza dziecięcego — który wypisze skierowanie na testy alergologiczne. To dzięki nim otrzymamy precyzyjne wyniki, z których dowiemy się, jaki alergen wywołuje reakcję naszego organizmu i będziemy mogli mu przeciwdziałać o wiele skuteczniej.

Testy alergologiczne wykonuje się najczęściej w postaci testów skórnych punktowych. Ich wykonywanie jest najskuteczniejszą metodą wykrywania alergii wziewnych. Żeby je przeprowadzić na przedramionach i plecach pacjenta aplikuje się krople wyciągów z alergenów. Wystąpienie reakcji alergicznej na dany alergen można potwierdzić, kiedy na skórze pojawi się rumień lub bąbel.

Po prawidłowo wykonanych testach otrzymamy od lekarza informację, jaki alergen wywołuje u nas alergię wziewną. Najbardziej naturalnym sposobem jej zwalczania będzie usuwanie alergenów z najbliższego otoczenia. W tym celu dobrze jest zmieniać ubranie po każdym wyjściu z domu i zostawiać je w zamkniętej szafie, w przypadku kurtek, lub wynosić do prania, w przypadku bluzek i spodni. Minimalizujemy w sten sposób wniesienie ich do mieszkania. Alergeny mogą również zatrzymywać się na włosach, dlatego dobrym pomysłem będzie ich codzienne mycie, szczególnie po powrocie do domu.

Warto przemyśleć usunięcie z domu przedmiotów, które znane są z gromadzenia kurzu — są dobrym miejscem do zatrzymywania się alergenów. Do takich przedmiotów należą dywany, zasłony, wykładziny, a nawet… regały i biblioteczki.

Domowe sposoby na zwalczanie objawów alergii wziewnej

Do domowych sposobów na zwalczanie objawów alergii wziewnej należy oczyszczanie błon nosa i oczu. To też sugerowana przez lekarzy dziecięcych metoda, jednak może okazać się trudna do wykonania. Polega ona na przemywaniu 2 razy dziennie nosa wodą morską lub stosowaniu co wieczór irygacji zatok.

Kilka uniwersalnych porad na koniec

Sprawdza się też obserwowanie kalendarza pylenia roślin, jeśli twoja alergia wziewna dotyczy pyłków. Regularnie sprzątaj mieszkanie, usuwając na mokro kurz i zanieczyszczenia ze wszystkich zakamarków. Wzbogać swoją dietę o potrawy zawierające czosnek i cebulę. Jako słodzika używaj miodu, a do herbaty dolewaj nieco soku z czarnego bzu. Profilaktyka to Twój największy sprzymierzeniec w walce z alergiami wziewnymi.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Ile kosztuje prywatna szkoła podstawowa?

Ile kosztuje prywatna szkoła podstawowa?

Większość uczniów w Polsce uczy się w szkołach publicznych, które są ogólnodostępne i umożliwiają bezpłatne kształcenie zarówno w podstawówce, jak i liceum czy technikum. Szkoły prywatne w Polsce kojarzą się z niższym poziomem i wysokimi kosztami, a idea niepublicznych szkół przywodzi na myśl uczniów zagranicznych placówek, dzieci arystokratów czy celebrytów. Czy prywatna podstawówka faktycznie kosztuje tak dużo i kształci gorzej niż publiczna? Sprawdzamy!

Filmy edukacyjne, jako rodzaj materiałów naukowych, z których warto korzystać.

Filmy edukacyjne, jako rodzaj materiałów naukowych, z których warto korzystać.

W dzisiejszych czasach w przedszkolach i szkołach dzieci korzystają z różnego rodzaju materiałów edukacyjnych. Takie pomoce mają na celu poprawę jakości nauczania oraz zwiększenie zaciekawienia uczniów danym przedmiotem szkolnym. Na rynku istnieje szeroki wybór różnych materiałów naukowych, które warto stosować. W wielu placówkach szkolnych uczniowie mogą korzystać między innymi z nowoczesnych tablic interaktywnych, planszy edukacyjnych, gier i książek wspierających naukę języków obcych czy też zestawów doświadczalnych. Do popularnych i chętnie nabywanych pomocy dydaktycznych możemy zaliczyć także filmy edukacyjne. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Honorowe krwiodawstwo ciekawostki

Honorowe krwiodawstwo ciekawostki

W jakim wieku można oddawać krew? Jaką maksymalną ilość krwi można oddać jednorazowo? Czy w dniu oddawania krwi przysługuje wolne w pracy? Ile czasu trwa oddawanie krwi? Jaka grupa krwi jest najbardziej pożądana?

Mydło ciekawostki

Mydło ciekawostki

Ile ważyło największe mydło świata? Ile jest rodzajów mydła? Czy można zrobić mydło samemu? Co można dodać do mydła? Co to jest mydło naturalne?