Ból uszu – czym bywa powodowany?

anatomia, choroby, zdrowie

ból uszu

Ból uszu jest dolegliwością przytrafiającą się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Może mieć różne przyczyny i dotyczyć określonych części ucha zewnętrznego lub środkowego. Co powoduje nieprzyjemne dolegliwości? Jak poradzić sobie z bólem uszu?

Urazy mechaniczne, akustyczne i termiczne

Bóle małżowin usznych czy przewodu słuchowego zewnętrznego mogą być następstwem przypadkowego urazu mechanicznego. Tego typu urazy często zdarzają się podczas czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Przez wykonanie gwałtownego ruchu czy zbyt głębokie włożenie akcesorium do ucha może dojść do uszkodzenia przewodu słuchowego zewnętrznego albo zewnętrznej części błony bębenkowej. Warto pamiętać, że patyczki higieniczne nadają się do ostrożnego czyszczenia małżowiny usznej, ale nie należy ich wkładać w głąb ucha, dlatego że stwarza to ryzyko urazów.

Do poważniejszego uszkodzenia błony bębenkowej dochodzi na skutek działania siły, dużego ciśnienia albo fali akustycznej. W takich przypadkach poza silnym bólem często występuje się wyciek krwistej wydzieliny z ucha.

Ból uszu, a konkretnie małżowin usznych, może być także spowodowany przez urazy termiczne – poparzenia albo odmrożenia – lub mechaniczne, którym towarzyszy pojawienie się krwiaka. Przy poważnych urazach uszu, gdy doszło do uszkodzenia struktur odpowiadających za zmysł słuchu czy złamania kości, konieczna bywa operacja.

Infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze

Ból uszu może być symptomem infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym albo grzybiczym. Do zakażenia i rozwoju stanu zapalnego w obszarze ucha zewnętrznego może dojść przez zaniedbania higieniczne albo niewystarczające wysuszenie zamoczonego ucha. Zapaleniu ucha nierzadko towarzyszą podwyższona temperatura ciała i uczucie rozbicie.

Sposób leczenia infekcji dostosowuje się do jej przyczyny, np. w przypadku dolegliwości o podłożu bakteryjnym lekarz przepisuje antybiotyk. Konieczne może okazać się też zastosowanie preparatu na gorączkę czy doustnego środka przeciwbólowego. Leczenie infekcji wywołanych przez bakterie, wirusy lub grzyby wspierają ponadto krople do uszu. Takie preparaty stopniowo uśmierzają ból i redukują obrzęk przewodu słuchowego.

Bardzo silny ból uszu, szczególnie u dzieci poniżej 6. roku życia, bywa powodowany także zapaleniem ucha środkowego. Stan wiąże się z infekcją wirusową (zapalenie nieropne) lub bakteryjną (zapalenie ropne). Pozostałymi symptomami choroby są m.in. wysoka gorączka, pogorszenie słuchu, złe samopoczucie, a nawet wymioty. Leczenie zapalenia ucha środkowego zawsze warto skonsultować z lekarzem, dlatego że infekcja może prowadzić do groźnych powikłań.

Zablokowanie przewodu słuchowego

Przyczyną bólu uszu może być również zablokowanie przewodu słuchowego. W przypadku dzieci najczęściej spowodowane jest one obecnością ciała obcego w uchu. Nasilenie bólu zależy od wielkości i kształtu obiektu zaklinowanego w kanale słuchowym. Ciało obce musi być jak najszybciej usunięte z ucha. Zabieg powinien przeprowadzić laryngolog. U dorosłych przewód słuchowy zwykle blokuje nagromadzona woskowina. Aby poradzić sobie z bólem związanym z zaczopowaniem kanału słuchowego, najlepiej zastosować specjalne krople ułatwiające rozpuszczanie i usunięcie woskowiny z ucha.

Zmiana ciśnienia

Nagły ból uszu może wynikać z szybkiej zmiany ciśnienia. Do takiego stanu często dochodzi podczas lotu samolotem. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej (lecz niegroźnej) dolegliwości, zaleca się żucie gumy albo ssanie cukierków w czasie podróży. Poruszanie jamą ustną pomaga wyrównać ciśnienie w uchu środkowym.

Pozostałe przyczyny bólu uszu

Ból ucha bywa także symptomem chorób i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu słuchu: niedrożności trąbki Eustachiusza, zapalenia wyrostka sutkowatego czy nowotworu ucha środkowego. Nieprzyjemne wrażenia odczuwane w okolicach uszu bywają również spowodowane przez schorzenia dotyczące innych partii ciała: choroby zębów i dziąseł, zapalenia ślinianek, zatok, węzłów chłonnych, gardła, migdałków lub tętnicy skroniowej, alergię, tętniaka aorty piersiowej, refluks czy neuralgia nerwu trójdzielnego.

Ból uszu ma rozmaite przyczyny, dlatego nie warto go lekceważyć. Gdy zaobserwuje się u siebie lub swojej pociechy niepokojące objawy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych powikłań i rozpocząć leczenie dopasowane do przyczyny, która wywołała nieprzyjemną dolegliwość.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Układ krwionośny ciekawostki

Układ krwionośny ciekawostki

Układ krwionośny składa się z naczyń krwionośnych i jest odpowiedzialny za rozprowadzanie tlenu po całym organizmie. Jak nazywa się największa tętnica w ciele człowieka? Co oznacza pojęcie “krążenie małe” i “krążenie duże”?

Astma ciekawostki

Astma ciekawostki

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Jakie są najczęstsze objawy astmy? Czy astma jest dziedziczna?

Catering dietetyczny a walka z zaparciami: Błonnik i nawodnienie w diecie

Catering dietetyczny a walka z zaparciami: Błonnik i nawodnienie w diecie

Zaparcia to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Jego rozwiązaniem mogą być odpowiednio dobrana dieta oraz nawodnienie organizmu. Jak połączyć te elementy w codziennym jadłospisie i czy catering pudełkowy może okazać się pomocny w tej walce? Koniecznie zapoznaj się z naszą opinią na ten temat!

Układ pokarmowy ciekawostki

Układ pokarmowy ciekawostki

Układ pokarmowy jest zespołem narządów, odpowiadających za przetwarzanie pożywienia do składników odżywczych, potrzebnych do budowy i odnowy tkanek. Jak długo pokarm pozostaje w żołądku po spożyciu?