Co musimy wiedzieć o zwolnieniach L4?

choroby, Medycyna, zdrowie

L4

Osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają pracę na umowie – nie zawsze wiedzą, co im przysługuje i jakie mają prawa oraz obowiązki. Na pewno warto szybko zapoznać się ze wszystkimi takimi informacjami, bo działa to tylko na naszą korzyść – nikt nas nie oszuka i nikt nie będzie próbował wykorzystać naszej niewiedzy. Jest to szczególnie przydatne w okresie choroby, gdy wiele osób dalej uważa, że mają obowiązek pojawiania się w miejscu pracy – a wcale tak nie jest. Wtedy przysługuje nam zwolnienie L4.

L4 to dokument, który otrzymujemy od lekarza – a który obecnie wystawiany jest już tylko w formie elektronicznej. To zmiana, która została wprowadzona stosunkowo niedawno, więc warto zdawać sobie sprawę z jej istnienia. Teraz już nie musimy zanosić L4 do kadr w naszej firmie – wszystko zostanie przesłane bezpośrednio od lekarza do pracodawcy. Ważną informacją dla pracownika jest tutaj to, że L4 nie może zostać przez nas po prostu zignorowane – nawet, jeżeli czujemy się dobrze, ale otrzymaliśmy zwolnienie to musimy z niego w dalszym ciągu skorzystać i nie wolno nam pojawić się w miejscu pracy.

Co jeszcze jest ważne?

Każdy nowy pracownik obawia się też tego, czy L4 nie pozbawi go zarobków – to zrozumiałe, iż mamy takie obawy, bo przecież pomimo choroby, dalej musimy płacić rachunki i jakoś się utrzymywać. W tym okresie otrzymamy 80% naszego standardowego wynagrodzenia – a jeżeli powodem otrzymania L4 jest wypadek w miejscu pracy lub w drodze do niej bądź jest to choroba w okresie ciąży to dalej przysługuje nam 100%. Takie sprawy warto po prostu znać – dla naszego dobra i poczucia bezpieczeństwa.

Musimy też niestety zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie możemy otrzymać tylko w sytuacji, gdy my sami złożymy wniosek o ubezpieczenie chorobowe. Wtedy jednak musimy jeszcze poczekać 90 dni, zanim faktycznie będzie przysługiwało nam L4.

Ile czasu mogę przebywać na L4?

Jednorazowo możemy być na takim zwolnieniu nawet na okres 182 dni – a w przypadku, gdy kobieta jest w ciąży to przysługuje jej nawet 270 dni na L4. Wszystko będzie tutaj oczywiście zależało od tego, co powie nam lekarz – on zadecyduje, ile czasu jest nam potrzebne, aby wrócić do zdrowia. Nie zapominajmy też o tym, że im dłużej przebywamy na L4 – tym bardziej prawdopodobne jest to, że ZUS lub pracodawca zdecydują się skontrolować to, czy przestrzegamy zasad takiego zwolnienia. Nie wolno nam podejmować żadnej nowej pracy i faktycznie powinniśmy w tym czasie odpoczywać.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Pielęgnacja włosów jest dla wielu osób tajemnicą, dla innych pasją, a jeszcze dla innych sztuką, którą próbują zrozumieć. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybrać, by cieszyć się nienagannym wyglądem swojej fryzury? Czy kosmetyki do włosów marki Balmain faktycznie są tak dobre, że warto w nie zainwestować? Jeśli jesteście ciekawi, czy rzeczywiście warto przetestować kosmetyki do włosów z półki premium i na które produkty z asortymentu Balmain Hair zwrócić uwagę – koniecznie czytajcie dalej!

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy znacznie bardziej świadomi. Interesujemy się zdrowym żywieniem, wiemy, jak ważne jest uprawianie sportu dla stanu naszego organizmu. Staramy się także przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, wiemy też, jak ważna jest profilaktyka. Takie postępowanie na pewno wpływa wydłużenie średniej długości życia. USG jamy brzusznej – dlaczego bardzo ważne jest jego regularne przeprowadzanie?

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?