Co musimy wiedzieć o zwolnieniach L4?

choroby, medycyna, zdrowie

L4

Osoby, które po raz pierwszy rozpoczynają pracę na umowie – nie zawsze wiedzą, co im przysługuje i jakie mają prawa oraz obowiązki. Na pewno warto szybko zapoznać się ze wszystkimi takimi informacjami, bo działa to tylko na naszą korzyść – nikt nas nie oszuka i nikt nie będzie próbował wykorzystać naszej niewiedzy. Jest to szczególnie przydatne w okresie choroby, gdy wiele osób dalej uważa, że mają obowiązek pojawiania się w miejscu pracy – a wcale tak nie jest. Wtedy przysługuje nam zwolnienie L4.

L4 to dokument, który otrzymujemy od lekarza – a który obecnie wystawiany jest już tylko w formie elektronicznej. To zmiana, która została wprowadzona stosunkowo niedawno, więc warto zdawać sobie sprawę z jej istnienia. Teraz już nie musimy zanosić L4 do kadr w naszej firmie – wszystko zostanie przesłane bezpośrednio od lekarza do pracodawcy. Ważną informacją dla pracownika jest tutaj to, że L4 nie może zostać przez nas po prostu zignorowane – nawet, jeżeli czujemy się dobrze, ale otrzymaliśmy zwolnienie to musimy z niego w dalszym ciągu skorzystać i nie wolno nam pojawić się w miejscu pracy.

Co jeszcze jest ważne?

Każdy nowy pracownik obawia się też tego, czy L4 nie pozbawi go zarobków – to zrozumiałe, iż mamy takie obawy, bo przecież pomimo choroby, dalej musimy płacić rachunki i jakoś się utrzymywać. W tym okresie otrzymamy 80% naszego standardowego wynagrodzenia – a jeżeli powodem otrzymania L4 jest wypadek w miejscu pracy lub w drodze do niej bądź jest to choroba w okresie ciąży to dalej przysługuje nam 100%. Takie sprawy warto po prostu znać – dla naszego dobra i poczucia bezpieczeństwa.

Musimy też niestety zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie możemy otrzymać tylko w sytuacji, gdy my sami złożymy wniosek o ubezpieczenie chorobowe. Wtedy jednak musimy jeszcze poczekać 90 dni, zanim faktycznie będzie przysługiwało nam L4.

Ile czasu mogę przebywać na L4?

Jednorazowo możemy być na takim zwolnieniu nawet na okres 182 dni – a w przypadku, gdy kobieta jest w ciąży to przysługuje jej nawet 270 dni na L4. Wszystko będzie tutaj oczywiście zależało od tego, co powie nam lekarz – on zadecyduje, ile czasu jest nam potrzebne, aby wrócić do zdrowia. Nie zapominajmy też o tym, że im dłużej przebywamy na L4 – tym bardziej prawdopodobne jest to, że ZUS lub pracodawca zdecydują się skontrolować to, czy przestrzegamy zasad takiego zwolnienia. Nie wolno nam podejmować żadnej nowej pracy i faktycznie powinniśmy w tym czasie odpoczywać.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa recepta online? W dobie cyfryzacji i postępu technologicznego, zdrowie staje się coraz bardziej dostępne z każdym kliknięciem. W tym artykule odkryjemy, jak Polski system opieki zdrowotnej adaptuje się do tej nowoczesnej zmiany, wyjaśniając proces w łatwy i zrozumiały sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Odkryj Tajemnicę Najmocniejszego Kolagenu na Stawy! Twoje Stawy Będą Ci Dziękować!

Odkryj Tajemnicę Najmocniejszego Kolagenu na Stawy! Twoje Stawy Będą Ci Dziękować!

Czy marzysz o tym, by cieszyć się życiem bez bólu i ograniczeń? Chciałbyś uprawiać sport, podróżować, bawić się z najbliższymi, pracować bez problemów z kręgosłupem i budzić się każdego dnia wypoczęty? Jeśli tak, to musisz poznać tajemnicę najmocniejszego kolagenu na stawy, który może zmienić Twoje życie! W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto suplementować kolagen, jak wybrać odpowiedni produkt i jakie składniki mogą jeszcze wzmocnić Twoje stawy. Czas zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się pełną sprawnością niezależnie od wieku!

Kłykciny kończyste – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Kłykciny kończyste – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Kłykciny kończyste, znane również jako Condylomata acuminata, są jednym z najczęściej występujących schorzeń przenoszonych drogą płciową. Określa się je również mianem brodawek płciowych bądź brodawek wenerycznych. Kłykciny objawiają się jako łagodne guzki, występujące na narządach płciowych oraz w okolicach odbytu – z uwagi na ich lokalizację, często stanowią wstydliwy problem pośród pacjentów.

Kolagen w diecie i suplementach – co warto wiedzieć?

Kolagen w diecie i suplementach – co warto wiedzieć?

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie człowieka. Stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej, która pełni istotną rolę w budowie skóry, kości, ścięgien, więzadeł i mięśni. Jednak wraz z wiekiem produkcja kolagenu w naszym organizmie maleje, co może prowadzić do utraty elastyczności skóry, pojawienia się zmarszczek, osłabienia stawów i innych problemów zdrowotnych.