Co to jest pompa ciepła – koszt, opinie, rodzaje.

dom - porady, oszczędzanie, wygoda

grzejnik

Pompy ciepła są rozwiązaniem, którego popularność z roku na rok wzrasta. Wśród wielu zalet jakie posiadają, nie można nie wymienić ich wysokiej kultury pracy, a także stosunkowo niskich kosztów, wiążących się z ich eksploatacją. Oczywiście, na uwagę zasługuje także fakt, że są to urządzenia, które chronią klimat i około 75% energii niezbędnej do swojej pracy pobierają ze środowiska. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak działają pompy ciepła, jakie koszty się z nimi wiążą, ale nie tylko, koniecznie czytaj dalej. W tym artykule wyjaśnimy Ci wszystko od A do Z.

Budowa pompy ciepła

Pompy ciepła działają w sposób przeciwny do działania lodówki. Ich budowa nie jest skomplikowana. Swoje poprawne funkcjonowanie zawdzięczają 4 elementom, z których są zbudowane. Mowa tu o:

  • parowniku,
  • sprężarce,
  • skraplaczu,
  • zaworze rozprężnym.

Jak działają pompy ciepła?

Urządzenia tego typu wykorzystują energię, która pochodzi ze źródła dolnego (powietrze, woda, grunt), by następnie przy jej pomocy podnieść temperaturę wody, czyli górnego, docelowo ogrzewającego dom, źródła. W osiągnięciu celu, jakim jest ciepły dom, główną rolę odgrywa, znajdujący się w układzie, czynnik roboczy.  

Pompy ciepła – czy warto?

Zdecydowanie tak. Ogrzewanie domu pompą ciepła ma wiele korzyści. Przede wszystkim odpowiednio dopasowana do wielkości domu oraz jego kubatury pompa ciepła jest w pełni bezobsługowa. Nie musicie jej włączać, wyłączać, czyścić. Oszczędzacie czas, który decydując się na piec, zmarnowalibyście, chociażby na ładowanie opału. Jedyne czego wymaga od Was pompa to regularne uiszczanie opłat za prąd. By poprawnie dobrać urządzenie do wielkości Waszego domu, koniecznie skontaktujcie się z profesjonalną firmą, posiadającą w ofercie pompy ciepła. OZE Projekt to z pewnością jedni z lepszych specjalistów na Warmii i Mazurach. Jeśli mieszkacie w okolicach Olsztyna, koniecznie się z nimi skontaktujcie.

Pompy ciepła – zalety

Bezobsługowość to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Kolejnymi są:

  • ekologia. Pompy ciepła nie produkują spalin i innych odpadów, które mogłyby przedostawać się do środowiska naturalnego.
  • Bezpieczeństwo. Urządzenia tego typu są maksymalnie bezpieczne. Ogrzewając budynek z ich pomocą, nie musicie obawiać się o wybuch instalacji gazowej, czy często spotykane, jakże niebezpieczne – zaczadzenia.
  • Energooszczędność. Pompa ciepła, niezależnie od wybranego przed Was modelu i producenta, zużywa blisko 60% mniej energii niż piec elektryczny.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Cenę pompy ciepła kształtuje kilka zmiennych. Przede wszystkim wielkość ogrzewanej nieruchomości. Zupełnie inny koszt pompy z montażem będzie dla domu o wielkości 70 m2 a inny dla domu, którego przestrzeń użytkowa do 170 m2.  Dodatkowo, na cenę wpływać będą także: lokalizacja, sposób ogrzewania, wiek domu oraz technologia jego budowania. By oszacować konkretny koszt dla Waszego domu, poproście o indywidualny kosztorys firmę, której usługi Was interesują.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Czy możliwy jest montaż folii grzewczych pod płytki?

Czy możliwy jest montaż folii grzewczych pod płytki?

W wielu domach w Polsce coraz częściej spotyka się podłogowe systemy grzewcze. Wynika to przede wszystkim ze sporej oszczędności pieniędzy względem innych metod ogrzewania, a także z potrzeby wygody i komfortu. Wyróżnia się tutaj m.in. folie grzewcze, których niektóre osoby boją się wykorzystać z obawy przed uszkodzeniem płytek. Czy jednak na pewno słusznie?

Gadżety ekologiczne – prężnie rozwijająca się gałąź branży reklamowej

Gadżety ekologiczne – prężnie rozwijająca się gałąź branży reklamowej

Ekologia oraz zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach to coraz popularniejszy temat umożliwiający kształtowanie znacznie lepszych wyników sprzedażowych, ale naturalnie po pewnej optymalizacji. Gadżety ekologiczne odgrywają bardzo ważną rolę w promocji przedsięwzięć EKO i zachęcają grupy docelowe do testowania produktów lub usług. Dlaczego gadżety ekologiczne to tak szybko rozwijająca się pozycja w branży reklamowej? Jakie zyski przynoszą przedsiębiorstwom nastawionym na zrównoważony rozwój? Czy faktycznie podnoszą wyniki sprzedażowe? Poniżej kilka praktycznych wyjaśnień.

5 kreatywnych gadżetów biurowych, które ułatwią pracę na home office

5 kreatywnych gadżetów biurowych, które ułatwią pracę na home office

Praca w warunkach domowych, całkowicie zdalna zdobywa coraz większe uznanie wśród specjalistów różnych szczebli, nawet zwykłych pracowników administracyjnych przenoszonych do domu ze względu na możliwość obniżenia kosztów prowadzenia działalności. Organizacja pracy w domu to trudne wyzwanie na początku, ponieważ wymaga utrzymania sporej samodyscypliny, czystego biurka, grafiku. Praca zdalna w niektórych przypadkach nie różni się, aż tak bardzo od wizyty w biurze, ale zapewnia po prostu nieco bardziej swojski klimat wykonywania obowiązków zawodowych. Jakie gadżety biurowe sprawdzą się najlepiej po przeniesieniu na pracę zdalną i jakie akcesoria pomogą w zarządzaniu zawodową rutyną? Kilka praktycznych wskazówek w poniższym artykule.

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.