Co to są Starlinki, jak wyglądają i czemu służą?

Internet jest w dzisiejszych czasach podstawowym medium z którego korzysta się zarówno w czasie wolnym jak i podczas pracy. Dlatego też powstały różnorodne metody z których można skorzystać w celu połączenia się z siecią. Jednym z najnowocześniejszych sposobów jest wykorzystanie systemu Starlink.
Na czym polega działanie systemu Starlink?
Starlink to system telekomunikacji satelitarnej. Możesz więc korzystać z internetu, poprzez odbieranie sygnału za pomocą anteny. Niektóre osoby mogą w tym momencie wspomnieć o tym, że przecież jest obecnie LTE (4G) oraz 5G. Jednak te systemy działają na bazie naziemnych anten, które rozmieszczone są w całym kraju.
Dlatego też to, czy możesz połączyć się z internetem zależy od odległości do tych masztów. Natomiast Starlink korzysta ze specjalnych satelit, a co za tym idzie, możliwe jest połączenie się z internetem z dowolnego miejsca na ziemi. Do 2022 roku wyniesiono na niską orbitę okołoziemską (LEO – Low Earth Orbit) prawie 3 tysiące takich obiektów. Docelowo na orbicie ma znajdować się około 12 tysięcy satelit.
Ten system został stworzony przez znaną firmę Space X, której właścicielem jest Elon Musk (odpowiada on również za znaną na całym świecie Teslę). Warto zauważyć, że to przedsiębiorstwo zostało założone już w 2002 roku. Zajmuje się przede wszystkim lotami w kosmos, a także systemem Starlink. Dzięki systemowi nośnemu Falcon 9 możliwe było wyniesienie na orbitę dużej ilości tych satelit.
Największą zaletą tego systemu jest możliwość dostępu do internetu niezależnie od tego w jakim miejscu się znajdujesz. W krajach gdzie dostęp do sieci jest znacznie utrudniony, okazuje się to idealnym rozwiązaniem. Temat ten został rozwinięty w sposób wyczerpujący na łamach portalu Satelitarne Cyfrowe – https://satelitarnecyfrowe.pl/starlink-co-to-jest-jak-dziala/.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jest to obecnie droga usługa, w Polsce za pakiet startowy (router, antenę, zasilacz oraz okablowanie) należy zapłacić około 2300 złotych. Natomiast miesięczny abonament kosztuje 335 złotych w podstawowym pakiecie. W momencie, gdy usługa stanie się tańsza (koszty sprzętu oraz samej technologii zostaną obniżone) można domniemywać, że Starlink będzie szeroko używany na całym świecie.
Jak korzystać ze Starlink?
Należy zamówić pakiet startowy, w którym znajdziesz odpowiedni router, antenę z uchwytem, okablowanie, a także zasilacz. Połączysz ten sprzęt ze swoim komputerem za pomocą kabla Ethernet RJ-45.
Przy zamówieniu konieczne jest podanie adresu w ramach którego wykorzystywany będzie internet. Jest to pomocne przy odpowiedniej konfiguracji, dzięki której wszystko może w pełni prawidłowo funkcjonować.
Warto zauważyć, że antena musi znajdować się pod gołym niebem, dzięki czemu ma dostęp do satelit. Dostępne są nawet aplikacje, dzięki którym określisz w którym miejscu jest najlepszy zasięg. Obecna prędkość Starlink to około 100-200 Mb/s. Natomiast jeśli chodzi o opóźnienia (ping) to mowa o 20 milisekundach.
Cechy charakterystyczne Starlink
Można wyróżnić kilka cech, które wyróżniają ten system. Dzięki ich znajomości, łatwiej zrozumiesz jak dokładnie działa Starlink, a także dlaczego jest tak przyszłościową technologią.
- Mała wielkość satelit – ze względu na niewielki rozmiar tych obiektów, można je skutecznie umieszczać na orbicie przy zachowaniu rozsądnych kosztów, a przy tym też łatwo reagować na rosnące potrzeby sieci.
- Niska orbita – skorzystanie z niskiej obity okołoziemskiej jest niezwykle ważne w przypadku tego systemu, bo można oczekiwać znacznie mniejszych opóźnień przy korzystaniu z Internetu.
- Globalne pokrycie – to z pewnością największy plus tej technologii. Co prawda obecnie Starlink nie jest jeszcze w pełni rozbudowany, ale w przyszłości, gdy umieści się odpowiednią liczbę satelit na niskiej orbicie okołoziemskiej, dostęp do Internetu będzie możliwy z praktycznie każdego miejsca na świecie.
- Szerokopasmowy dostęp – ogromną zaletą tego systemu, jest to, że oferowane prędkości nie różnią się specjalnie od konwencjonalnych łączy stosowanych na ziemi.
Niektóre osoby martwią się zanieczyszczeniem orbity okołoziemskiej małymi obiektami (satelitami), które w przyszłości mogą stanowić problem. Jest to jedno z wyzwań, przed którymi stoi firma SpaceX. Poza tym warto zauważyć, że Starlink prócz wykorzystania cywilnego, posiada także zastosowania wojskowe, co jest widoczne między innymi w konflikcie na Ukrainie, gdzie korzysta się z internetu właśnie z pomocą tego systemu.
materiał zewnętrzny
Drukarnia internetowa 24h: czy zamawianie przez całą dobę jest możliwe?
W dzisiejszym szybkim tempie życia, możliwość składania zamówień w drukarni o każdej porze dnia i nocy jest nieoceniona. Drukarnie internetowe, które oferują usługi 24/7, stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród klientów biznesowych, którzy często pracują poza standardowymi godzinami biurowymi. Ale jak to możliwe, że drukarnia internetowa działa przez całą dobę? W tym artykule przyjrzymy się, jak drukarnie internetowe zapewniają ciągłość usług i jakie korzyści płyną z tego dla klientów.
Google Maps ciekawostki
Google Maps to internetowa platforma mapowa stworzona przez Google. Uruchomiona została 8 lutego 2005 roku.
15 ciekawostek o Wikipedii
Wikipedia to darmowa internetowa encyklopedia, tworzona i edytowana przez wolontariuszy, pod kierownictwem fundacji Wikimedia. Kiedy i gdzie powstała Wikipedia? Co symbolizuje logo Wikipedii?
Hosting i serwery: ciekawostki
Zaskakujące ciekawostki z świata hostingu i serwerów czekają na Ciebie! Czy wiesz, który kraj dominuje w hostingu stron internetowych, czy słyszałeś o „sypialnianych” serwerach, a może chcesz dowiedzieć się, ile danych naukowych generuje jeden teleskop na noc? Ta fascynująca podróż przez sieć WWW ujawni Ci nieznane dotąd oblicza internetu!