Czy alfabet braila jest taki sam na całym świecie?

Czy wiesz że - ciekawostki, Nauka

alfabet braila

Próby stworzenia pisma dla niewidomych były podejmowane już w czasach starożytnych. Co ciekawe, w okresie renesansu pojawiły się propozycje grawerowania liter, tak aby można było je rozpoznać dotykiem. Prawdziwy przełom w tej dziedzinie nastąpił jednak w XVIII wieku, wraz z otwarciem pierwszej na świecie szkoły dla niewidomych.

Najważniejsze informacje na temat alfabetu

System sześciopunktu opracowany przez Ludwika Braille`a stanowi w rzeczywistości przekształcenie pisma-szyfru, który został stworzony przez Charlesa Barbiera na potrzeby wojska. Dziś jest on używany na całym świecie, we wszystkich językach i pozwala na zapis praktycznie wszystkich znaków. Czy to oznacza jednak, że druk brailem jest wszędzie taki sam? Oczywiście, że nie. Każdy kraj, a co za tym idzie, każdy język ma własną odmianę systemu.

W ramach konfiguracji można uzyskać 63 znaki. Pierwsze 25 znaków oraz konfiguracja oznaczająca literę “w” mają charakter międzynarodowy. To samo można w zasadzie powiedzieć o znakach przestankowych oraz pomocniczych. W tym przypadku różnice między poszczególnymi językami są nieznaczne.

Druk brailem – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Polska odmiana alfabetu uwzględnia wszystkie polskie litery, takie jak ą, ć, ó, ż, ź, ł, ń, ę oraz ś. Warto zaznaczyć, że kolejność wprowadzania liter w alfabecie Braille`a znacznie różni się od tej, która funkcjonuje w polskich szkołach i dotyczy osób widzących. Na początek wprowadza się najłatwiejsze w odbiorze znaki oraz ich połączenia. Funkcjonuje także zasada stopniowania trudności. Dzieci, które dopiero opanowują druk brailem zazwyczaj korzystają z powiększonego sześciopunktu.

materiał zewnętrzny

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?

Studia menedżerskie – czy warto?

Studia menedżerskie – czy warto?

Na czym polegają studia menedżerskie? Jakie kompetencje można nabyć w czasie studiów? Dla kogo są studia menedżerskie i czy warto podjąć kształcenie? Sprawdź!

Radca prawny – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Radca prawny – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego usług?

W obliczu zawiłych i wciąż zmieniających się przepisów prawa, korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej staje się nie tylko wygodą, ale również koniecznością. W wielu życiowych sytuacjach warto zwrócić się o wsparcie do radcy prawnego – specjalisty z zakresu prawa, który zapewni Ci fachową poradę.

Proxima Centauri ciekawostki

Proxima Centauri ciekawostki

Proxima Centauri jest najbliższą znanej nam gwiazdą, znajdującą się w odległości około 4,24 lat świetlnych od Ziemi. Jaka jest temperatura powierzchni Proxima Centauri?

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce