Diament ciekawostki część 2

chemia

Ostatnia aktualizacja : 2020-08-09 19:28:26

diamenty grafika

16. Najstarszy diament odkryto w Australii. Jego wiek szacuje się na ponad 3 miliardy lat.

17. W moskiewskim Kremlu przechowywany jest jeden z największych i najpiękniejszych diamentów na świecie – Orłow. Waży 189,62 karatów.

18. Drugi największy diament na świecie – Lesedi La Rona, nieoszlifowany, ważący 1109 karatów został sprzedany za 53 miliony dolarów.

19. W londyńskim zamku Tower znajduje się najbardziej cenny diament na świecie – Koh-I-Nor.

20. Ważący zaledwie 9 g brylant Hope jest warty aż 1,4 miliarda złotych.

21. Brylant Hope właścicielem przynosi nieszczęście. Aktualnie znajduje się w waszyngtońskim Muzeum Historii Naturalnej.

22. 4 kwietnia 2017 roku na aukcji w Hong Kongu sprzedano 59,60 karatowy, różowy diament sprzedany został za rekordową kwotę 71,2 milionów dolarów.

Autor: PiotrI

 

23. 27 sierpnia 2007 roku świat obiegła informacja o wydobyciu diamentu o masie ponad 7 000 karatów. Było to oszustwo.

24. W Polsce najcenniejsze są dwa diamenty: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława, znajdujący się w skarbcu katedry na Wawelu i bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza ze skarbca klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Autor: Iwona

Dodaj ciekawostęZobacz również

Grafen ciekawostki

Grafen ciekawostki

Grafen jest 100 razy wytrzymalszy od stali, mając 6 razy mniejszą wagę. Potrafi pozyskiwać energie z każdej długości fali, nawet z tych niewidocznych gołym okiem. Siatka z grafenu o grubości 0,1 mm mogłaby utrzymać słonia.

Witamina C – właściwości i zastosowanie

Witamina C – właściwości i zastosowanie

Witamina C to organiczny związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czy wiecie, że… Osoby mające odpowiedni poziom witaminy C w organizmie spalają o 30% więcej tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń. Znajdujący się w ogórkach enzym askorbinazy powoduje rozkład witaminy C w pomidorach, dlatego nie powinno się łączyć obu tych warzyw.

Diament ciekawostki część 2

Diament ciekawostki część 2

W Polsce najcenniejsze są dwa diamenty: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława, znajdujący się w skarbcu katedry na Wawelu i bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza ze skarbca klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *