Dlaczego fartuch kuchenny jest potrzebny w kuchni?
Fartuch kuchenny to niezbędny element stroju zarówno profesjonalnego kucharza czy kelnera, ale także „domowego szefa kuchni”. Chroni, zdobi (kucharza albo kuchnię), podkreśla indywidualizm i pozwala na wyrażenie swoich upodobań, nie tylko kulinarnych. Czy wiesz, dlaczego fartuch jest potrzebny w kuchni?
Kitel kucharski – coś więcej niż fartuch
Kucharze w najlepszych restauracjach noszą dużo więcej niż fartuch kuchenny – mają całe „umundurowanie”! Po raz pierwszy taki sposób ubierania się kucharzy zaproponował w XIX wieku Marie-Antoine Carême, francuski cukiernik i szef kuchni. Jego zespół nosił białe bluzy kucharskie z podwójnym przodem – kojarzące się z czystością i izolujące ciało od wysokiej temperatury panującej w kuchni.
Kitel zapinany na dwa rzędy guzików z długimi rękawami nie tylko dodaje kucharzowi szyku, ale przede wszystkim zabezpiecza go przed pryskającym olejem, gorącymi sosami i zupami czy buchającą parą. Zachodzące na siebie poły chronią tors podwójnie, a poza tym można je przepiąć, gdy mundur mocno się zabrudzi. W czasie gotowania bardzo łatwo o wypadek, po którym zostają blizny do końca życia, dlatego kucharski uniform powinien być wykonany z grubej, wysokogatunkowej tkaniny, np. bawełnianej.
Inne obowiązkowe elementy kucharskiego ubioru to:
- długie spodnie i zabudowane buty – pełnią taką samą funkcję, co kitel, czyli chronią ciało i skórę przed oparzeniami/skaleczeniami,
- czapka – zapobiega dostaniu się włosów do przygotowywanych potraw, a dawniej znacznie podnosiła rangę kucharza (w starożytnej Asyrii kucharz królewski nosił unikalne, bogato zdobione nakrycie głowy przypominające koronę!),
- chusta, tzw. krawatka (obecnie noszona coraz rzadziej) – pochłania pot, który mógłby skapać na talerz gościa albo do garnka.
Kucharz może nosić również fartuch kuchenny lub zapaskę, które stanowią dodatkową ochronę i da się je błyskawicznie wymienić na czyste. Ma to ogromną zaletę, ponieważ współcześni kucharze „występują” nie tylko w kuchni, ale często wychodzą do gości, bezpośrednio do stolika albo są doskonale widoczni z sali, gdy pracują w kuchni otwartej. Z tego powodu ich wygląd – również bluza kucharska, fartuch/zapaska i spodnie – muszą prezentować się nienagannie.
A dlaczego ubranie kucharza najczęściej jest białe? Ponieważ najlepiej widać na nim plamy. Białe fartuchy i kitle można też prać w bardzo wysokiej temperaturze oraz wybielać, dzięki czemu dużo łatwiej utrzymać je w idealnej czystości. Jednak szefowie kuchni coraz częściej odchodzą od tradycyjnych, białych fartuchów i wybierają np. bluzy z denimu albo w nieszablonowych kolorach.
Fartuch dla kelnera
Kelnerzy również noszą fartuchy, które chronią ich przed zabrudzeniem lub zachlapaniem, a w razie konieczności można je szybko wymienić na nowe. Osoba podająca jedzenie gościom musi wyglądać schludnie i nienagannie, ponieważ wpływa to na wizerunek restauracji.
Fartuch w domowej kuchni
Fartuchy kuchenne używane w prywatnej domowej kuchni też chronią ubranie przed zabrudzeniem, ale zazwyczaj pełnią również funkcje dekoracyjne. Występują w najróżniejszych kolorach, są ozdabiane falbankami, guzikami czy wstążkami. Dodatkowe elementy takie jak kieszonki mają też wymiar praktyczny – można w nich schować przepis na danie albo telefon.
Fartuchy do kuchni często występują w zestawie z rękawicami kuchennymi, ścierkami, podkładkami na stół, a nawet zastawą stołową! Takie elementy pozwalają na stworzenie ładnego, spójnego wystroju w kuchni, co na pewno bardzo cieszy domowego szefa kuchni.
materiał zewnętrzny
Survivalowe Wyjazdy Integracyjne i Eventy dla Firm: Nowy Wymiar Budowania Zespołu
W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, skuteczna komunikacja i współpraca w zespole są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Tradycyjne metody budowania zespołów, takie jak warsztaty czy zwykłe Wyjazdy Integracyjne, często nie wystarczają, aby w pełni wykorzystać potencjał pracowników.
Karboksyterapia: Jak działa i jakie są jej korzyści dla skóry?
Karboksyterapia to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który polega na podawaniu pod skórę niewielkich ilości dwutlenku węgla. Ta innowacyjna metoda, choć może brzmieć nieco niewiarygodnie, zdobyła ogromną popularność dzięki swojej skuteczności i szerokiemu spektrum zastosowań — od odmładzania skóry, przez walkę z cellulitem, czy redukcję zmarszczek, aż po poprawę kondycji włosów. Karboksyterapia jest więc bez wątpienia hitem ostatnich lat i może Ci pomóc w wielu różnych problemach. A o tym, jak dokładnie działa ta metoda i jakie korzyści może przynieść naszej skórze, dowiesz się z tego artykułu.
Skuteczne Strategie Nauki Języka Angielskiego: Klucz do Globalnych Możliwości
W dzisiejszym globalnym świecie, znajomość języka angielskiego stała się niemalże koniecznością. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozwój zawodowy, podróże, czy po prostu chęć zrozumienia kultury anglojęzycznej, umiejętność porozumiewania się po angielsku otwiera wiele drzwi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym metodom nauki angielskiego oraz korzyściom, jakie mogą z tego płynąć.
Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców
W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, edukacja przechodzi dynamiczne zmiany. Coraz częściej sięgamy po materiały edukacyjne do druku, które stanowią świetne wsparcie zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Drukowane zasoby edukacyjne umożliwiają prowadzenie ciekawych zajęć i rozwijanie umiejętności dzieci w różnym wieku. W artykule omówimy, dlaczego warto korzystać z takich materiałów, jakie są ich główne zalety oraz jakie konkretnie zasoby warto mieć w swoim arsenale.