Dziurawiec ciekawostki

ciekawostki, rośliny, Zioła

Ostatnia aktualizacja : 2021-11-11 21:03:24

dziurawiec

Dziurawiec to roślina z rodzinny dziurawcowatych.

W przyrodzie obserwuje się ponad 500 gatunków dziurawców.
Dziurawiec pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Co symbolizuje dziurawiec?

Dziurawiec symbolizuje ochronę i odrodzenie.

Odpowiedź: Paulisty


Jakie kolory mają dziurawce?

Przeważnie kwiaty są jasnożółte, jagody z jasnozielonych zmeniają kolory, kiedy dojrzewają, liście natomiast mają kolor głębokiej zieleni.

Odpowiedź: Paulisty


W jakiej formie rośnie dziurawiec?

Istnieją różne odmiany. Niektóre rosną jako rośliny jednoroczne, inne są wieloletnie, są też odmiany, rosnące jako krzaczki czy drobne drzewka.

Odpowiedź: Paulisty


Od czego pochodzi nazwa „dziurawiec”?

Nazwa pochodzi od charakterystycznego ksztatu liści.

Odpowiedź: Paulisty


Dodaj pytanie / odpowiedź
Dziurawiec ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Hypericum androsaemum jest jednym z najpopularniejszych gatunków dziurawcu, chętnie używanym przez florystów z powodu jego pędzelkowatego pokrój i kolorowych jagód.

2. Hypericum perforatum jest powszechnie znany jako zioło poprawiające nastrój.

3. Medyczne właściwości dziurawcu pochodzą z jego kwiatów.

4. Owoce i nasiona dziurawcu uchodzą za toksyczne i w razie spożycia mogą spowodować problemy trawienne.

5. W przeszłości wieńce z dziurawcu były umieszczane nad obrazkami i oknami w izbach, aby uchronić mieszkańców przed złymi duchami.

6. Przecięta łodyga „krwawi” czerwonawą mazią, podobną do krwi.

7. Dziurawiec jest uważany za roślinę inwazyjną w Australii i Nowej Zelandii.

8. W wiktoriańskim „Języku kwiatów” dziurawiec uchodzi za symbol zabobonu.

9. Wiele gatunków motyli żywi się pyłkiem dziurawców. Pyłek ten jest jedynym pożywieniem dla gąsiennicy Treble-bar, gatunku ćmy.

Autor: Paulisty

Dodaj ciekawostę


Zobacz również:

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Kiedy jest za późno na leczenie ortodontyczne?

Chociaż żyjemy w czasach, gdzie ludzie mają bardzo łatwy dostęp do różnego rodzaju informacji – o wielu rzeczach dalej po prostu nie wiemy lub nawet nie próbujemy się dowiadywać. Panuje na przykład błędne przekonanie, iż ortodonta może pomóc tylko i wyłącznie osobom bardzo młodym. Myślimy sobie, że jeżeli nie założyliśmy aparatu na zęby jako dzieci lub nastolatkowie to teraz przestało być to dla nas już możliwe. Czy faktycznie tak jest? Oczywiście, że nie.