Elementy Munduru Harcerskiego

dzieci, hobby, porady

mundur harcerski

Każdy czas jest dobry, aby zacząć przygodę z harcerstwem. Ten ruch społeczno-wychowawczy uczy przede wszystkim odpowiedzialności, współdziałania i wielu innych wartości, które z pewnością zaowocują w dalszym życiu. Podczas działania w harcerstwie kształtuje się również charakter. Nieodłącznym atrybutem każdego harcerza jest oficjalne umundurowanie. Mundur ma za zadanie integrować cały zespół, budować nierozerwalną więź i tworzyć poczucie wspólnoty harcerskiej. Jak zatem wygląda mundur harcerski? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jak wygląda mundur harcerski?

Zanim zaczniemy kompletować mundur harcerski, należy upewnić się, do jakiej organizacji będziemy należeć. W naszym kraju funkcjonuje kilka ogólnopolskich organizacji harcerskich. Do najpopularniejszych niewątpliwie należą: Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego “Zawisza” czy Royal Rangers Polska. 

Oprócz tego działa jeszcze mnóstwo organizacji lokalnych, z siedzibami w całej Polsce. W zależności od wybranego stowarzyszenia nasz strój może się nieco różnić. Każde z nich posiada bowiem swój indywidualny wzór i kolor. To, jakie umundurowanie nosimy, świadczy o tym, jakiej organizacji podlegamy.

 

Bluza mundurowa i spodenki

Mundur harcerski jest dwuczęściowy. Bazą umundurowania harcerskiego jest oczywiście koszula, zwana inaczej bluzą oraz spodnie lub spódnica. Poszczególne elementy ubioru różnią się kolorami oraz wieloma detalami, w zależności od wybranego harcerstwa. Dla przykładu, w Związku Harcerstwa Polskiego dół jest ciemniejszy niż góra. Z kolei w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, barwa bluzy i spódnicy czy spodni jest taka sama. Ponadto koszule różnią się guzikami, naszywkami, jak również samą tkaniną. 

Warto dodać, że w ZHP z lewej strony bluzy wyhaftowane jest logo organizacji, jak i flaga Polski. Jak zostało wspomniane, harcerki mogą nosić spódnice, długie spodnie lub krótkie spodenki. Najczęściej występują one w kolorze czarnym, zielonym bądź moro. Natomiast mężczyźni zwykle noszą długie lub krótkie bojówki w odcieniu charakterystycznym dla danej organizacji. Krój koszuli męskiej zwykle jest podobny. Identycznie, jak w przypadku bluz żeńskich, modele różnią się kolorem oraz wykończeniem. Jeśli nie wiemy, jak dobrać mundur harcerski, warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem.

  

Nakrycie głowy

Niezbędnym elementem każdego munduru harcerskiego jest oczywiście nakrycie głowy. Najczęściej jest to rogatywka, beret, furażerka bądź kapelusz harcerski. Kolor nakrycia głowy jest uzależniony od organizacji, do jakiej przynależymy. Zazwyczaj jest on wybierany przez grupę. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć szary, zielony, granatowy, lub bordowy. 

W przypadku zuchów wybór zwykle pada na miękkie kapelusze lub wygodne czapki z daszkiem. Nieodłącznym elementem nakrycia głowy jest lilijka harcerska. To bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli harcerstwa. Lilijkę przypina się zazwyczaj na środku nakrycia. Dzięki temu jest on zauważalny i określa przynależność do harcerstwa. Warto zaznaczyć, że lilijkę w kolorze srebrnym zakładają harcerze i harcerki, zaś złotą – instruktorzy.

 

Getry harcerskie

Kolejnym, równie ważnym elementem ubioru harcerza są oczywiście getry harcerskie. Getry harcerskie najczęściej sięgają do kolan. Ich głównym zadaniem jest ochrona naszych nóg przed wieloma zagrożeniami, np. otarciami czy skaleczeniem. Kolor getrów harcerskich powinien być dopasowany do środowiska, do którego należymy. 

Ciekawym rozwiązaniem są skarpety dla harcerzy z indywidualnym nadrukiem. Spersonalizowany projekt z pewnością wyróżni grupę na tle innych i przykuje uwagę wszystkich harcerzy! Trwały element munduru harcerskiego stanowią również wywijki. Zazwyczaj są one noszone wraz z getrami. Wywijki harcerskie doskonale zabezpieczają naszą stopę przed tym, by przypadkowy kamień czy piasek nie przedostał nam się do buta. Dzięki temu możemy zachować sprawność fizyczną.

 

Buty harcerskie

Aby mundur harcerski był kompletny, potrzebne są jeszcze odpowiednie buty. Obuwie harcerskie powinny być przede wszystkim wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych i dopasowane do panujących warunków. Najlepiej wybrać tradycyjne pionierki bądź wojskowe desanty. 

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że buty harcerskie muszą być stabilne, ponieważ podczas wędrówek w lesie nietrudno nabawić się kontuzji. Twarda podeszwa gwarantuje komfort użytkowania. Przemierzając codziennie wiele kilometrów, z pewnością nie odczujemy utrudnień. Dodatkowo bez przeszkód pokonamy kałuże czy błoto. Takie obuwie są najczęściej ognioodporne, dlatego możemy śmiało rozpalać ognisko. Klasyczne buty harcerskie z całą pewnością dobrze spiszą się na obozie.

harcerze

Pozostałe dodatki

Uzupełnieniem oficjalnego munduru harcerskiego jest chusta. Występuje w różnych kolorach, charakterystycznych dla danej drużyny harcerskiej. Może być noszona pod kołnierzykiem koszuli, spięta pierścieniem bądź zwinięta w supeł. W niektórych przypadkach chusta może być wiązana w trójkąt. Każdy z harcerzy posiada taką samą chustę, co jest oznaką jedności zespołu. 

Dodatkowo na ramionach znajdują się pagony harcerskie. Wyróżniają się one kolorem, przypisanym do danego środowiska. Dodatkowo na naramiennikach znajdują się numery oraz zdobyte stopnie. Nad kieszenią bluzy można również przypiąć lilijkę. Bardzo ważnym elementem stroju harcerskiego jest pas. Może być on parciany bądź skórzany. Sposób noszenia pasa zależy od zwyczajów danej organizacji harcerskiej.

 

Podsumowanie

Coraz więcej dzieci i młodzieży czynnie działa w harcerstwie. Dla wielu ludzi harcerstwo jest prawdziwą szkołą życia, a jednocześnie wspaniałą przygodą. Osoby, które zdecydują się wstąpić do harcerstwa, muszą posiadać odpowiedni strój. Wygląd munduru harcerskiego jest zróżnicowany. W każdej organizacji wygląda on nieco inaczej. Podstawowym elementem garderoby jest koszula i spodnie lub w przypadku dziewcząt – spódnica. Nie bez znaczenia jest także nakrycie głowy, odpowiednie obuwie, getry i dodatki.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Trudno wyobrazić sobie rozwiązanie jakiegoś problemu natury prawnej bez konsultacji go z doświadczonym prawnikiem. Wiele osób w takiej sytuacji kieruje się do adwokata, którego główne zadanie polega na reprezentowaniu klienta przed sądem w toczącym się postępowaniu. Jakie są inne uprawnienia tego zawodu? Co może adwokat i czym różni się on np. od radcy prawnego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Szkolenia to jeden z podstawowych i najbardziej popularnych sposobów na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Warto wiedzieć o tym, że nie każda firma szkoleniowa organizuje szkolenia w sposób merytoryczny. Dosyć istotne jest, by znać kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru firmy szkoleniowej. Dlaczego? Bo szkolenia są drogie, często trzeba zainwestować w nie swoje prywatne pieniądze, a także sporo czasu. By uniknąć gorzkiego rozczarowania, lepiej poświęcić więcej czasu na tak zwany research i znalezienie placówki edukacyjnej na najwyższym poziomie.

Jak dbać o soczewki w podróży?

Jak dbać o soczewki w podróży?

Każdy z nas od czasu do czasu wyjeżdża w jakąś podróż – mniejszą lub większą. Czasem jest to wyjazd służbowy, innym razem wypad na weekend, a kiedy indziej nieco dłuższe wakacje. Jeśli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe, to bez względu na to, jak długo będziemy poza domem, musimy zmierzyć się z kwestią odpowiedniej dbałości o wzrok oraz same soczewki w czasie wyjazdu. Niezbędny będzie między innymi zapas szkieł czy płyn pielęgnacyjny do soczewek. Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Elementy Munduru Harcerskiego

Elementy Munduru Harcerskiego

Jak wygląda mundur harcerski? ⇛ Podstawowe elementy munduru harcerskiego ⇛ Koszula harcerska, spodnie, nakrycie głowy i inne. Sprawdź więcej szczegółów!