Faktoring to remedium na zatory płatnicze?

finanse, Firmy, praca

faktoring

Z niecierpliwością czekasz na płatność od kontrahenta, bo musisz opłacić swoje zobowiązania, ale pieniądze nie wpływają na czas. Jak uniknąć takich sytuacji?

Odpowiedzią może być faktoring ukryty. Dzięki niemu możesz skutecznie monitorować i egzekwować należności. Obawiasz się o reakcję Twoich kontrahentów? Nie przejmuj się. Po wystawieniu faktury, to faktor ją opłaci, a osoba lub firma kupująca usługi ureguluje płatność w odroczonym terminie – nawet po trzech miesiącach. Kontrahent nie musi na nic się zgadzać, pod warunkiem że umowa między stronami zakazuje cesji wierzytelności.

Firmy coraz częściej wybierają faktoring zamiast kredytu

Sytuacja panująca na globalnych rynkach jest bardzo trudna. Dwuletni okres pandemii sprawił, że wiele biznesów zniknęło z rynku, a te, które przetrwały często mają problemy z płatnościami. Krajowy Rejestr Długów (KRD) podaje, że ponad 272 tysiące polskich firm ma łącznie 9,07 miliarda złotych zaległości finansowych. Jeśli kontrahent nie płaci na czas, w Twojej firmie pojawiają się zatory płatnicze.

Dane na pozór wyglądają dobrze. Narodowy Bank Polski (NBP) podał, że na koniec lutego 2022 roku wartość kredytów firmowych wzrosła o 3% w porównaniu do stycznia i o 7,3% w porównaniu do 2021 roku. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK), w lutym 2022 roku banku udzieliły mniejszym firmom o 11,4% mniej kredytów niż w 2021 r., a jednocześnie o 5,8% zmniejszyła się wartość wolumenów przyznawanych kredytów. Co jest tego powodem?

Przyczyny mniejszej liczby kredytów firmowych:

  • wysokie koszty kredytu,
  • właściciele nie chcą się nadmiernie zadłużać,
  • część firm straciła zdolność kredytową.

Trudna sytuacja w gospodarce i powyższe przyczyny rzutują na kondycję Twojej firmy, a także Twoich kontrahentów. W takiej sytuacji przydaje się faktoring. Dzięki niemu szybko zamienisz faktury na gotówkę. Zapłacisz zobowiązania i będziesz mieć pieniądze na zakupy, a to szansa na uzyskanie dodatkowych rabatów.

Czym przedsiębiorcy znają faktoring?

Przedsiębiorcy znają faktoring, a z badania KRD i NFG „Impulsy i bariery rozwoju MŚP” wynika, że 56,8% firm potrafi wskazać zalety faktoringu. Co ciekawe, 18,5% firm chociaż raz korzystało z tego narzędzia. Dlaczego?

Przedsiębiorcy cenią faktoring za:

  • możliwość poprawy płynności finansowej i likwidację zatorów płatniczych,
  • możliwość dysponowania pieniędzmi z faktur sprzedażowych krótko po ich wystawieniu,
  • możliwość spłaty bieżących zobowiązań,
  • możliwość szybkiego pozyskania gotówki.

Taka perspektywa pokazuje, że firmy znają faktoring i cenią możliwości, jakie udostępnia. Na rynku jest przynajmniej kilka typów tego narzędzia finansowego. Sama umowa faktoringu to temat warty zgłębienia. Wszystko po to, aby wiedzieć, jakie masz możliwości, ale i zobowiązania. Dzięki temu możesz w pełni wykorzystać narzędzie i sprowadzić firmę na trend wzrostu.

Obecnie faktoring to narzędzie, po które chętnie sięgają przedsiębiorcy. Powodem jest sytuacja w gospodarce, która odciska piękno na przedsiębiorcach. W efekcie powstają zatory płatnicze, utrudniające normalne funkcjonowanie firmy. Faktoring to jedno z narzędzi, które pomoże Ci usprawnić przepływy pieniężne, a to szansa na dalszy rozwój.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Hafciarki komputerowe – do zastosowań profesjonalnych

Hafciarki komputerowe – do zastosowań profesjonalnych

Zdobienie odzieży, jej szycie i obróbka to zadanie, którym dziś znacznie rzadziej zajmują się ludzie, a w znacznie większym stopniu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny szyjące, haftujące i wiele innych ich rodzajów.

Zarządzanie projektami w logistyce krok po kroku

Zarządzanie projektami w logistyce krok po kroku

Współczesna gospodarka otwiera przed nami nieskończone możliwości. Między innymi pozwala nam na korzystanie z produktów pochodzących niemalże z każdego zakątka świata. Jednak ciesząc się tym wszystkim rzadko pamiętamy o tym, że taki stan rzeczy zawdzięczamy skomplikowanym procesom logistycznym. To one umożliwiają transportowanie i przechowywanie różnych dóbr w sposób sprawny i profesjonalny. W kontekście funkcjonalnym przedsiębiorstwa logistyka ma znaczenie kluczowe. Pozwala na skuteczną ekspansję zewnętrzną firmy i znacznie zwiększa jej konkurencyjność. Warto mieć orientacyjną świadomość, jak przebiega cały proces.

Hewlett – Packard ciekawostki

Hewlett – Packard ciekawostki

Hewlett – Packard to amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne. Firma została założona 1 stycznia 1939 roku. Ile wynosił budżet Packarda i Hewletta w momencie założenia firmy? Kiedy firma wypuściła swój pierwszy komputer?