Geoblokowanie – czym jest i jak działa geoblokada?

firmy internetowe, internet, porady

geoblokowanie

Uciążliwy komunikat o braku dostępu do treści – na przykład ważnego meczu na żywo – z powodu blokady krajowej może skutecznie zepsuć wieczór. Czym właściwie jest geoblokada? Jak obejść ograniczenia i zmienić adres IP?

Na czym polega geoblokowanie?

W 2018 roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz geoblokowania, który ma na celu wyeliminowanie dyskryminacji konsumentów ze względu na obecność w konkretnym państwie należącym do UE. Witryny internetowe nie mogą automatycznie przekierowywać użytkowników na wersję językową danego kraju ani w żaden sposób blokować dostępu do treści.

Poza Europą wciąż zdarzają się przypadki rozbieżności w cenach i ofercie usług, a niektóre strony nie są w ogóle dostępne w niektórych państwach. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie lotów – ceny zmieniają się w zależności od adresu IP użytkownika. Dyskryminacja cenowa pozwala sklepom internetowym zwiększać opłaty dla użytkowników z krajów bardziej rozwiniętych, aby osiągać lepsze zyski.

Czym jest adres IP? IP to skrót od Internet Protocol, czyli protokołu internetowego, który odpowiada za nawiązywanie komunikacji w sieci. Każde urządzenie, które może zostać podłączone do Internetu ma przypisany unikalny adres IP. Jest to nazwa numeryczna, swojego rodzaju tablica rejestracyjna, dzięki której inne urządzenia mogą nawiązać połączenie z danym urządzeniem. Adres IP jest zbudowany z czterech bloków liczbowych, od 0 do 255 oddzielonych kropką.

Jak uniknąć geoblokady?

Jednym ze sposobów na obejście geoblokady jest zmiana adresu IP poprzez VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Pozwala na wybór innej lokalizacji urządzenia mobilnego i odblokowanie strony. Ograniczenia geograficzne często stosowane są przez platformy streamingowe i sklepy internetowe jak Netflix czy Amazon, również z powodu przepisów licencyjnych i związanych z nimi podatków. Wykorzystanie VPN odblokowuje dostęp do zagranicznych katalogów – na przykład amerykańska wersja Netflixa oferuje prawie trzy razy więcej filmów i seriali niż polska.

Inna możliwość to wykorzystanie proxy, czyli serwera pośredniczącego. Proxy to usługa, która działa jako pośrednik między urządzeniem i Internetem. Ma też funkcję zapamiętywania odwiedzonych witryn do późniejszego wykorzystania. Problemem jest jednak ograniczona przepustowość serwerów proxy, co przekłada się na zmniejszenie prędkości Internetu. Co więcej, właściciel danego proxy ma możliwość sprawdzenia prawdziwego adresu IP użytkownika. Trzeba też uważać szczególnie na darmowe proxy, gdyż zdarzają się nadużycia mogące prowadzić do utraty danych.

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Duże płytki wielkoformatowe podbijają świat aranżacji wnętrz. Świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, stanowiąc eleganckie tło dla wystrojów minimalistycznych, modernistycznych, klasycznych czy nawet utrzymywanych w stylu glamour. Do wyboru są nie tylko płytki wielkoformatowe na podłogę, ale także i na ściany albo blaty, by móc wykorzystać je niemalże w każdej przestrzeni.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy warto kupić złoto?

W obecnych czasach, gdy stabilność rynków finansowych często jest podważana, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi formami inwestycji. Wśród wielu możliwości, złoto od dawna uchodzi za jedną z najbardziej stabilnych i poszukiwanych opcji inwestycyjnych. Jednakże, pytanie pozostaje otwarte: kiedy jest właściwy moment, aby zainwestować w ten cenny metal?

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

WhatsApp ciekawostki

WhatsApp ciekawostki

WhatsApp to mobilna aplikacja dla smartfonów do komunikacji internetowej. Stworzona została 24 lutego 2009 roku przez Jana Kouma i Briana Actona. Jakie są główne funkcje WhatsApp?

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce