Geoblokowanie – czym jest i jak działa geoblokada?

firmy internetowe, Internet, porady

geoblokowanie

Uciążliwy komunikat o braku dostępu do treści – na przykład ważnego meczu na żywo – z powodu blokady krajowej może skutecznie zepsuć wieczór. Czym właściwie jest geoblokada? Jak obejść ograniczenia i zmienić adres IP?

Na czym polega geoblokowanie?

W 2018 roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono zakaz geoblokowania, który ma na celu wyeliminowanie dyskryminacji konsumentów ze względu na obecność w konkretnym państwie należącym do UE. Witryny internetowe nie mogą automatycznie przekierowywać użytkowników na wersję językową danego kraju ani w żaden sposób blokować dostępu do treści.

Poza Europą wciąż zdarzają się przypadki rozbieżności w cenach i ofercie usług, a niektóre strony nie są w ogóle dostępne w niektórych państwach. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie lotów – ceny zmieniają się w zależności od adresu IP użytkownika. Dyskryminacja cenowa pozwala sklepom internetowym zwiększać opłaty dla użytkowników z krajów bardziej rozwiniętych, aby osiągać lepsze zyski.

Czym jest adres IP? IP to skrót od Internet Protocol, czyli protokołu internetowego, który odpowiada za nawiązywanie komunikacji w sieci. Każde urządzenie, które może zostać podłączone do Internetu ma przypisany unikalny adres IP. Jest to nazwa numeryczna, swojego rodzaju tablica rejestracyjna, dzięki której inne urządzenia mogą nawiązać połączenie z danym urządzeniem. Adres IP jest zbudowany z czterech bloków liczbowych, od 0 do 255 oddzielonych kropką.

Jak uniknąć geoblokady?

Jednym ze sposobów na obejście geoblokady jest zmiana adresu IP poprzez VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Pozwala na wybór innej lokalizacji urządzenia mobilnego i odblokowanie strony. Ograniczenia geograficzne często stosowane są przez platformy streamingowe i sklepy internetowe jak Netflix czy Amazon, również z powodu przepisów licencyjnych i związanych z nimi podatków. Wykorzystanie VPN odblokowuje dostęp do zagranicznych katalogów – na przykład amerykańska wersja Netflixa oferuje prawie trzy razy więcej filmów i seriali niż polska.

Inna możliwość to wykorzystanie proxy, czyli serwera pośredniczącego. Proxy to usługa, która działa jako pośrednik między urządzeniem i Internetem. Ma też funkcję zapamiętywania odwiedzonych witryn do późniejszego wykorzystania. Problemem jest jednak ograniczona przepustowość serwerów proxy, co przekłada się na zmniejszenie prędkości Internetu. Co więcej, właściciel danego proxy ma możliwość sprawdzenia prawdziwego adresu IP użytkownika. Trzeba też uważać szczególnie na darmowe proxy, gdyż zdarzają się nadużycia mogące prowadzić do utraty danych.

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Co może adwokat? Jakie uprawnienia posiada?

Trudno wyobrazić sobie rozwiązanie jakiegoś problemu natury prawnej bez konsultacji go z doświadczonym prawnikiem. Wiele osób w takiej sytuacji kieruje się do adwokata, którego główne zadanie polega na reprezentowaniu klienta przed sądem w toczącym się postępowaniu. Jakie są inne uprawnienia tego zawodu? Co może adwokat i czym różni się on np. od radcy prawnego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę szkoleniową?

Szkolenia to jeden z podstawowych i najbardziej popularnych sposobów na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Warto wiedzieć o tym, że nie każda firma szkoleniowa organizuje szkolenia w sposób merytoryczny. Dosyć istotne jest, by znać kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru firmy szkoleniowej. Dlaczego? Bo szkolenia są drogie, często trzeba zainwestować w nie swoje prywatne pieniądze, a także sporo czasu. By uniknąć gorzkiego rozczarowania, lepiej poświęcić więcej czasu na tak zwany research i znalezienie placówki edukacyjnej na najwyższym poziomie.

Jak dbać o soczewki w podróży?

Jak dbać o soczewki w podróży?

Każdy z nas od czasu do czasu wyjeżdża w jakąś podróż – mniejszą lub większą. Czasem jest to wyjazd służbowy, innym razem wypad na weekend, a kiedy indziej nieco dłuższe wakacje. Jeśli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe, to bez względu na to, jak długo będziemy poza domem, musimy zmierzyć się z kwestią odpowiedniej dbałości o wzrok oraz same soczewki w czasie wyjazdu. Niezbędny będzie między innymi zapas szkieł czy płyn pielęgnacyjny do soczewek. Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę?

Elementy Munduru Harcerskiego

Elementy Munduru Harcerskiego

Jak wygląda mundur harcerski? ⇛ Podstawowe elementy munduru harcerskiego ⇛ Koszula harcerska, spodnie, nakrycie głowy i inne. Sprawdź więcej szczegółów!

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce