Instruktor praktycznej nauki zawodu – kto może nim zostać? Jakie są wymagania?

kursy, Nauka, praca, rozwój

Instruktor praktycznej nauki zawodu

Instruktor praktycznej nauki zawodu (PNZ) to osoba, która odgrywa jedną z kluczowych ról w dualnym modelu kształcenia. Jakie kwalifikacje trzeba mieć, żeby nim zostać? 

Czym jest dualny model kształcenia?

Dualny system edukacji zawodowej od lat z powodzeniem funkcjonuje w Niemczech i zdobywa coraz większą popularność również w innych krajach, w tym w Polsce. Dzięki temu modelowi nauczania firmy mają dostęp do młodych, ale już świetnie wyszkolonych pracowników znających realia pracy w zawodzie. Młodzi ludzie z kolei na starcie swojej kariery nie muszą martwić się o zatrudnienie, bo posiadają cenne umiejętności, których aktualnie wymagają pracodawcy. Dualny model kształcenia polega na tym, że młodzież, oprócz nauki w szkole, zdobywa też równolegle fachową wiedzę i umiejętności w siedzibie firmy – patrona klasy. W tajniki zawodu uczniów wprowadza instruktor PNZ. 

Jaka jest rola instruktora praktycznej nauki zawodu? 

Instruktor praktycznej nauki zawodu ma ważne i odpowiedzialne zadanie: to on uczy młodych ludzi swojego fachu. Musi być więc nie tylko doświadczonym specjalistą (często wieloletnim pracownikiem firmy), ale powinien też potrafić umiejętnie przekazywać wiedzę swoim uczniom. Łączy więc on funkcje nauczyciela i fachowca. 

Jednym z głównych zadań instruktora jest przygotowanie programu praktycznego kształcenia i skuteczne realizowanie go podczas praktyk w przedsiębiorstwie. To w dużej mierze od niego zależy, w jakim stopniu młodzież opanuje praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. 

Kto może zostać instruktorem praktycznej nauki zawodu?

Żeby zostać instruktorem PNZ, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje – reguluje to rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Oprócz wykształcenia kierunkowego i udokumentowanego doświadczenia zawodowego trzeba też ukończyć kurs pedagogiczny zakończony egzaminem. 

Praca z młodzieżą wymaga również posiadania pewnym umiejętności miękkich, takich jak umiejętność aktywnego słuchania, asertywność, komunikatywność i odporność na stres. Szkolenia uzupełniające dla fachowców, którzy chcą zostać instruktorami PNZ, przeprowadzi również Edunet Poland. To centrum kształcenia i podnoszenia kwalifikacji, działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. 

Jak wygląda praca instruktora PNZ w praktyce? 

Instruktor PNZ opiekuje się grupą uczniów, uczy ich tajników swojego zawodu i monitoruje postępy młodych ludzi. Oprócz praktycznej wiedzy wprowadza też młodzież w życie i kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa. Cały proces nauczania jest oparty na programie, który powstał wspólnie ze szkołą. Instruktor praktycznej nauki zawodu często, oprócz praktycznych umiejętności, pomaga uczniom rozwijać soft skills związane np. ze skuteczną komunikacją w zespole. Jest prawdziwym mentorem i przewodnikiem dla młodych osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Dlaczego warto zostać instruktorem PNZ? 

Wielu specjalistów decyduje się na zostanie instruktorem praktycznej nauki zawodu, bo chce przekazać młodszemu pokoleniu swoją cenną wiedzę i umiejętności. To też sposób na zmianę w swojej karierze zawodowej i nowe, ekscytujące wyzwania – praca z młodzieżą daje dużo osobistej satysfakcji. 

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?

Jak efektywnie łączyć pracę z nauką na studiach? Praktyczne porady

Jak efektywnie łączyć pracę z nauką na studiach? Praktyczne porady

Okres studiów to nie tylko czas intensywnej nauki, ale również szansa na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych. Studiowanie w obcym mieście najczęściej wiąże się z koniecznością samodzielnego utrzymania i podjęcia zatrudnienia. Jak łączyć naukę i pracę na studiach, aby mieć dodatkowo czas na inne aktywności?