Jak działa wymiennik ciepła?

dom, porady, Urządzenia

wymiennik ciepła

Wymienniki ciepła to urządzenia działające na zasadzie konwekcji i przewodzenia. Ich celem jest przekazanie ciepła z jednego medium do drugiego. W ten sposób funkcjonują zarówno wysokowydajne wymienniki ciepła stosowane w przemyśle, jak i domowe rekuperatory. Przeczytaj, jak działa wymiennik ciepła i jakie są jego rodzaje!

Co to jest wymiennik ciepła?

Najprostszym przykładem wymiennika ciepła jest chłodnica samochodowa. Ciecz odbierająca ciepło z bloku silnika zostaje przekazana do chłodnicy, w której znajduje się wiele cienkich rurek. Pod wpływem pędu powietrza ciepło z płynu zostaje odebrane, a ochłodzony płyn może być przekazany do dalszej części obiegu. Tak więc wymiennik ciepła to nic innego, jak urządzenie mające na celu odbiór ciepła z jednego medium i przekazanie go do drugiego. Chociaż cel działania wymienników ciepła pozostaje jednakowy ze względu na miejsce instalacji urządzenia oraz jego zastosowanie konieczne może być wykorzystanie różnego typu wymienników. Wiele z nich znajdziesz na stronie https://hexonic.com/

Jak dochodzi do wymiany ciepła?

Po pierwsze wymiana ciepła między mediami może zachodzić na dwa sposoby – kontaktowy i bezkontaktowy. W pierwszym przypadku czynniki o odmiennych temperaturach mają ze sobą bezpośredni kontakt. W drugim natomiast są od siebie odizolowane. Kluczowe znaczenie dla realizacji wymiany ciepła ma budowa urządzenia. W uproszczeniu można przyjąć, że każdy wymiennik ciepła działa przy pomocy zjawiska konwekcji i przewodzenia. Oznacza to, że gorące medium (ciecz, gaz) zostaje dostarczone do wymiennika ciepła i ma kontakt z elementem odpowiedzialnym za jego odbiór. Może to być spirala, płytka czy rurka. W momencie kontaktu ciepło zostaje przekazane przez dany element do medium chłodnego, które odbiera je i magazynuje. W ten sposób może dojść do ochłodzenia gazu lub płynu.

Jakie są rodzaje wymienników ciepła?

Poza sposobem przekazywania i odbioru ciepła z czynników można wyróżnić inne sposoby podziału wymienników ciepła.

Rodzaj czynnika

W tym przypadku mogą to być następujące media:

  • gaz-gaz;
  • ciecz-ciecz;
  • ciecz-gaz;
  • ciecz-ciało stałe.

Typ budowy wymiennika ciepła

Tu uwzględnia się 3 najpopularniejsze rodzaje wymienników:

  • płytowe;
  • spiralne;
  • płaszczowo-rurowe.

Zastosowanie wymiennika

  • przemysłowe;
  • do wykorzystania indywidualnego;
  • na specjalne zamówienie.

Kto korzysta z wymienników ciepła?

Urządzenia służące do wymiany ciepła w urządzeniach czy całych sieciach można spotkać niemal na każdym kroku. Stosuje się je do systemów wentylacyjnych i chłodzących (klimatyzacja, rekuperatory), które są montowane w domach prywatnych, lokalach usługowych czy pojazdach.

Poza tym wymienniki ciepła mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Trudno wymienić taki sektor przemysłu, który nie korzystałby z tego rodzaju urządzeń. Montowane są one w zakładach firm spożywczych, farmaceutycznych, energetycznych, rafineryjnych, chemicznych czy petrochemicznych. Oczywiście dostosowuje się je do oczekiwań Klientów, co często wymaga zaprojektowania i stworzenia wymiennika ciepła na specjalne zamówienie. Warto wtedy wybrać producenta, który dostarczy wydajny, pewny i dopasowany do potrzeb wymiennik ciepła.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Duże płytki wielkoformatowe podbijają świat aranżacji wnętrz. Świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, stanowiąc eleganckie tło dla wystrojów minimalistycznych, modernistycznych, klasycznych czy nawet utrzymywanych w stylu glamour. Do wyboru są nie tylko płytki wielkoformatowe na podłogę, ale także i na ściany albo blaty, by móc wykorzystać je niemalże w każdej przestrzeni.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy warto kupić złoto?

W obecnych czasach, gdy stabilność rynków finansowych często jest podważana, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi formami inwestycji. Wśród wielu możliwości, złoto od dawna uchodzi za jedną z najbardziej stabilnych i poszukiwanych opcji inwestycyjnych. Jednakże, pytanie pozostaje otwarte: kiedy jest właściwy moment, aby zainwestować w ten cenny metal?

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!