Jak działa wymiennik ciepła?

dom, porady, Urządzenia

wymiennik ciepła

Wymienniki ciepła to urządzenia działające na zasadzie konwekcji i przewodzenia. Ich celem jest przekazanie ciepła z jednego medium do drugiego. W ten sposób funkcjonują zarówno wysokowydajne wymienniki ciepła stosowane w przemyśle, jak i domowe rekuperatory. Przeczytaj, jak działa wymiennik ciepła i jakie są jego rodzaje!

Co to jest wymiennik ciepła?

Najprostszym przykładem wymiennika ciepła jest chłodnica samochodowa. Ciecz odbierająca ciepło z bloku silnika zostaje przekazana do chłodnicy, w której znajduje się wiele cienkich rurek. Pod wpływem pędu powietrza ciepło z płynu zostaje odebrane, a ochłodzony płyn może być przekazany do dalszej części obiegu. Tak więc wymiennik ciepła to nic innego, jak urządzenie mające na celu odbiór ciepła z jednego medium i przekazanie go do drugiego. Chociaż cel działania wymienników ciepła pozostaje jednakowy ze względu na miejsce instalacji urządzenia oraz jego zastosowanie konieczne może być wykorzystanie różnego typu wymienników. Wiele z nich znajdziesz na stronie https://hexonic.com/

Jak dochodzi do wymiany ciepła?

Po pierwsze wymiana ciepła między mediami może zachodzić na dwa sposoby – kontaktowy i bezkontaktowy. W pierwszym przypadku czynniki o odmiennych temperaturach mają ze sobą bezpośredni kontakt. W drugim natomiast są od siebie odizolowane. Kluczowe znaczenie dla realizacji wymiany ciepła ma budowa urządzenia. W uproszczeniu można przyjąć, że każdy wymiennik ciepła działa przy pomocy zjawiska konwekcji i przewodzenia. Oznacza to, że gorące medium (ciecz, gaz) zostaje dostarczone do wymiennika ciepła i ma kontakt z elementem odpowiedzialnym za jego odbiór. Może to być spirala, płytka czy rurka. W momencie kontaktu ciepło zostaje przekazane przez dany element do medium chłodnego, które odbiera je i magazynuje. W ten sposób może dojść do ochłodzenia gazu lub płynu.

Jakie są rodzaje wymienników ciepła?

Poza sposobem przekazywania i odbioru ciepła z czynników można wyróżnić inne sposoby podziału wymienników ciepła.

Rodzaj czynnika

W tym przypadku mogą to być następujące media:

  • gaz-gaz;
  • ciecz-ciecz;
  • ciecz-gaz;
  • ciecz-ciało stałe.

Typ budowy wymiennika ciepła

Tu uwzględnia się 3 najpopularniejsze rodzaje wymienników:

  • płytowe;
  • spiralne;
  • płaszczowo-rurowe.

Zastosowanie wymiennika

  • przemysłowe;
  • do wykorzystania indywidualnego;
  • na specjalne zamówienie.

Kto korzysta z wymienników ciepła?

Urządzenia służące do wymiany ciepła w urządzeniach czy całych sieciach można spotkać niemal na każdym kroku. Stosuje się je do systemów wentylacyjnych i chłodzących (klimatyzacja, rekuperatory), które są montowane w domach prywatnych, lokalach usługowych czy pojazdach.

Poza tym wymienniki ciepła mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Trudno wymienić taki sektor przemysłu, który nie korzystałby z tego rodzaju urządzeń. Montowane są one w zakładach firm spożywczych, farmaceutycznych, energetycznych, rafineryjnych, chemicznych czy petrochemicznych. Oczywiście dostosowuje się je do oczekiwań Klientów, co często wymaga zaprojektowania i stworzenia wymiennika ciepła na specjalne zamówienie. Warto wtedy wybrać producenta, który dostarczy wydajny, pewny i dopasowany do potrzeb wymiennik ciepła.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Karboksyterapia: Jak działa i jakie są jej korzyści dla skóry?

Karboksyterapia: Jak działa i jakie są jej korzyści dla skóry?

Karboksyterapia to nowoczesny zabieg medycyny estetycznej, który polega na podawaniu pod skórę niewielkich ilości dwutlenku węgla. Ta innowacyjna metoda, choć może brzmieć nieco niewiarygodnie, zdobyła ogromną popularność dzięki swojej skuteczności i szerokiemu spektrum zastosowań — od odmładzania skóry, przez walkę z cellulitem, czy redukcję zmarszczek, aż po poprawę kondycji włosów. Karboksyterapia jest więc bez wątpienia hitem ostatnich lat i może Ci pomóc w wielu różnych problemach. A o tym, jak dokładnie działa ta metoda i jakie korzyści może przynieść naszej skórze, dowiesz się z tego artykułu.

Skuteczne Strategie Nauki Języka Angielskiego: Klucz do Globalnych Możliwości

Skuteczne Strategie Nauki Języka Angielskiego: Klucz do Globalnych Możliwości

W dzisiejszym globalnym świecie, znajomość języka angielskiego stała się niemalże koniecznością. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozwój zawodowy, podróże, czy po prostu chęć zrozumienia kultury anglojęzycznej, umiejętność porozumiewania się po angielsku otwiera wiele drzwi. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym metodom nauki angielskiego oraz korzyściom, jakie mogą z tego płynąć.

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

Materiały Edukacyjne do Druku: Narzędzie dla Nauczycieli i Rodziców

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do internetu, edukacja przechodzi dynamiczne zmiany. Coraz częściej sięgamy po materiały edukacyjne do druku, które stanowią świetne wsparcie zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców. Drukowane zasoby edukacyjne umożliwiają prowadzenie ciekawych zajęć i rozwijanie umiejętności dzieci w różnym wieku. W artykule omówimy, dlaczego warto korzystać z takich materiałów, jakie są ich główne zalety oraz jakie konkretnie zasoby warto mieć w swoim arsenale.