zaproszenia ślubne grafika

Jak przygotować projekt zaproszeń ślubnych do druku?

Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w całym naszym życiu. Nic dziwnego, że przywiązujemy do ślubnych przygotowań tak dużą wagę. Nie inaczej jest z zaproszeniami – ważne jest, żeby dograć każdy najmniejszy szczegół. Niestety, wiele Par ma problemy z wydrukiem wymarzonych zaproszeń. Zobacz, jak sobie z tym poradzić!

Skorzystajcie z gotowego wzoru

Po pierwsze, w internecie dostępna jest cała masa gotowych wzorów zaproszeń ślubnych. Co prawda spora część z nich jest zaprojektowana na jedno kopyto i żeby znaleźć coś oryginalnego, trzeba się nieco natrudzić, ale gra jest warta świeczki. Gotowe projekty są najczęściej od razu przygotowane do druku, mają zaznaczone spady, bigi i wszystkie potrzebne prowadnice; wystarczy uzupełnić spersonalizowane dane i gotowe!

Wybierzcie drukarnię, która sama przygotuje projekt do druku

Kolejna opcja to oddelegowanie zadania profesjonalistom. Wiele drukarni, także tych internetowych, chętnie przygotuje projekt do druku za symboliczną opłatą lub nawet w cenie samego wydruku. Wtedy możecie skorzystać zarówno z gotowych szablonów, jak i z własnego projektu. Postarajcie się wybrać taką drukarnię, która zapewni szybką realizację zamówienia i która posiada jakieś ślubne portfolio. Z pewnością będziecie musieli dokonać kilku wyborów: preferowanego formatu, rodzaju zadruku (jedno- czy dwustronny?), rodzaju papieru (mat czy błysk?) oraz jego gramatury.

Samodzielnie przygotujcie projekt zaproszenia do druku

Jeśli chcecie zająć się tym sami, musicie mieć choćby minimalne pojęcie o pracy w programach graficznych. Wtedy będziecie mogli wykonać dowolny, wyróżniający się z tłumu projekt (o wymarzonym wzorze i kolorystyce), a następnie zadbać o to, żeby efekt końcowy odpowiadał Waszym wyobrażeniom. Sprawdźcie na stronie drukarni indywidualne wymagania co do plików (mogą się one znacząco różnić), a w razie potrzeby zadzwońcie na miejsce i dopytacie o szczegóły. 

Koniecznie zdecydujcie się na konkretny format. Najpopularniejsze formaty zaproszeń ślubnych to A4 składane do DL, a także A4 do A5 oraz A5 do A6 (w każdym wypadku w „C” czy „Z”, czyli w poziomie i w pionie). Niestandardowe formaty, nawet jeśli są możliwe do uzyskania, zwykle podnoszą koszty – wymagają specjalnego obcięcia czy np. zaokrąglenia rogów, a także przygotowania osobnego wykrojnika.

Wiele drukarni prosi o zaznaczenie spadów, czyli zapasowych 3mm z każdej strony, aby stworzyć przestrzeń dla cięcia. Rozmiar brutto oznacza rozmiar pracy powiększonej o spady, natomiast netto – rozmiar już po przycięciu. Tekst i wszystkie ważne grafiki warto umieścić kolejne 3-4 mm od linii cięcia. Kluczowe są też bigi, czyli znaczniki linii składania – od nich należy zachować odstęp ok. 2 mm. Wszystkie te kwestie można łatwo rozwiązać, korzystając z gotowych szablonów z zaznaczonymi liniami.

Zwykle ważne jest także zapisanie pliku stworzonego w programach InDesign/Illustrator/Photoshop/CorelDraw w formacie PDF. Aby to osiągnąć, należy zamienić wszystkie użyte efekty specjalne na mapy bitowe o rozdzielczości 300-350 DPI i sprawdzić, czy każdy element dobrze się obraca. Oprócz tego należy zmienić kolory na skalę CMYK, a fonty na krzywe, a dopiero później zamienić format na PDF i skontrolować, czy w międzyczasie nie wyskoczyły żadne błędy. Powodzenia!

Zamów wydruk zaproszeń ślubnych na Lobos.promo.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce