Jak w prosty sposób udekorować wypieki świąteczne?

jedzenie, porady, słodycze

ciasto z malinami

Święta to czas, w którym na stole królują wypieki. Warto udekorować je inaczej niż na co dzień, aby ten świąteczny okres był jeszcze bardziej klimatyczny. Sprawdź, jak szybko ozdobić domowe ciasta i ciasteczka.

Wyobrażasz sobie „czystą” struclę makową albo pierniczki bez żadnych wzorków? Takie wypieki – choć same w sobie są smaczne – mogą być jeszcze pyszniejsze. Wystarczy je udekorować.

Ozdabianie lukrem

Chociaż lukier kojarzy się głównie z pierniczkami, możesz go wykorzystać także do ozdobienia innych wypieków.

Klasyczną cukrową polewą udekorujesz m.in. struclę makową, a nawet sernik. Nie musisz przy tym ograniczać się wyłącznie do białej polewy – poprzez dodanie barwników, lukier może przybrać właściwie dowolny kolor.

Do przygotowania lukru bazowego będziesz potrzebować:

  • 1 szklanki cukru
  • 1 łyżki soku z cytryny.

Składniki wymieszaj ze sobą do uzyskania gładkiej masy. Jeśli chcesz ją odrobinę rozrzedzić, musisz dodać więcej soku lub odrobinę wody.

Dekorowanie polewą czekoladową

Polewa czekoladowa to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na dekorację wypieków – niezależnie od ich rodzaju. Możesz wykorzystać ją do polania sernika, makowca, keksu czy świątecznych ciasteczek.

Najlepszym rozwiązaniem jest polewa czekoladowa z czekolady, która jest intensywna w smaku. Aby ją przygotować, należy zagotować ok. 250 ml kremówki (30%) z cukrem (2 łyżki). Po odstawieniu z ognia musisz dodać 1 tabliczkę połamanej czekolady i wymieszać do uzyskania gładkiej masy.

Alternatywą dla polewy czekoladowej z czekolady jest polewa na bazie kakao, masła, cukru i wody. Tak przygotowana będzie bardziej płynna.

Ozdabianie bitą śmietaną

Niektóre świąteczne wypieki, np. biszkoptowe ciasto z dżemem porzeczkowym lub ciasto czekoladowe, możesz udekorować ubitą na sztywno śmietaną kremówką.

To, jaki sposób dekorowania wypieków świątecznych wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie. Znaczenie ma także rodzaj ciasta, ponieważ polewa czekoladowa z czekolady znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku sernika aniżeli lukier.

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Ile kosztuje prywatna szkoła podstawowa?

Ile kosztuje prywatna szkoła podstawowa?

Większość uczniów w Polsce uczy się w szkołach publicznych, które są ogólnodostępne i umożliwiają bezpłatne kształcenie zarówno w podstawówce, jak i liceum czy technikum. Szkoły prywatne w Polsce kojarzą się z niższym poziomem i wysokimi kosztami, a idea niepublicznych szkół przywodzi na myśl uczniów zagranicznych placówek, dzieci arystokratów czy celebrytów. Czy prywatna podstawówka faktycznie kosztuje tak dużo i kształci gorzej niż publiczna? Sprawdzamy!

Filmy edukacyjne, jako rodzaj materiałów naukowych, z których warto korzystać.

Filmy edukacyjne, jako rodzaj materiałów naukowych, z których warto korzystać.

W dzisiejszych czasach w przedszkolach i szkołach dzieci korzystają z różnego rodzaju materiałów edukacyjnych. Takie pomoce mają na celu poprawę jakości nauczania oraz zwiększenie zaciekawienia uczniów danym przedmiotem szkolnym. Na rynku istnieje szeroki wybór różnych materiałów naukowych, które warto stosować. W wielu placówkach szkolnych uczniowie mogą korzystać między innymi z nowoczesnych tablic interaktywnych, planszy edukacyjnych, gier i książek wspierających naukę języków obcych czy też zestawów doświadczalnych. Do popularnych i chętnie nabywanych pomocy dydaktycznych możemy zaliczyć także filmy edukacyjne. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

Honorowe krwiodawstwo ciekawostki

Honorowe krwiodawstwo ciekawostki

W jakim wieku można oddawać krew? Jaką maksymalną ilość krwi można oddać jednorazowo? Czy w dniu oddawania krwi przysługuje wolne w pracy? Ile czasu trwa oddawanie krwi? Jaka grupa krwi jest najbardziej pożądana?

Mydło ciekawostki

Mydło ciekawostki

Ile ważyło największe mydło świata? Ile jest rodzajów mydła? Czy można zrobić mydło samemu? Co można dodać do mydła? Co to jest mydło naturalne?