Jak wykonać badania UX? Na co zwrócić uwagę?

Internet, marketing, rozwój

badania UXProjektanci UX muszą przeprowadzać badania umożliwiające lepsze rozpoznanie kluczowych cech użytkowników. Charakterystyka grupy docelowej okazuje się najczęściej krytyczna dla powodzenia większości projektów komercyjnych i wpływa na podniesienie wskaźnika konwersji sprzedaży. Czym są badania UX, w jaki sposób się je prowadzi i z czym się wiąże analiza danych? Poniżej krótki poradnik dla początkujących projektantów.

Po co prowadzi się badania UX i co można uzyskać przez zbieranie danych?

Przede wszystkim badania UX właściwie nie kończą się nigdy, tylko trwają przez cały okres trwania projektu, aż do zakończenia i wyciągnięcia wniosków. Analiza danych o zachowaniach użytkowników przekłada się na lepszą optymalizację witryny sprzedażowej, czy aplikacji multimedialnej. Z drugiej strony krytyczne dane o grupie docelowej odbijają się na profesjonalnym spełnieniu potrzeb i na przystosowaniu oferty, co naturalnie wpływa na wzrost zysków. Badania UX wymagają z reguły zastosowania wielu zróżnicowanych metod. Ankiety, wywiady pogłębione bezpośrednio w grupie docelowej, analiza konkurencji, wykonywanie testów użyteczności to tylko niektóre z najważniejszych przykładów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://uxupgrade.pl/szkolenia/badania-ux

Praktyka prowadzenia badań UX

  • Zebranie reprezentatywnej grupy do analizy pozwala na skuteczne prototypowanie, tworzenie interaktywnych makiet, przygotowanie jakościowych funkcji związanych, np. z wyszukiwaniem produktów, czy usług na stronie sprzedażowej.
  • Badania można podzielić na dotyczące prawidłowego nawigowania po witrynie, czy na te związane z usuwaniem krytycznych błędów optymalizacyjnych.
  • Badania można prowadzić na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy opierających się też częściowo na analizie konkurencji.
  • Warto weryfikować dane, czy zgadzają się faktycznie z rzeczywistością i umożliwiają osiągnięcie wymiernych rezultatów, pewne zafałszowanie na pewno się pojawi.

Dlaczego warto zadbać o precyzję, szczególnie przy badaniach UX?

Badania UX dotyczą często bardzo elastycznych kwestii, ciężkich do sprecyzowania. Dyskusja o oczekiwaniach grupy docelowej nie musi przełożyć się wcale na projekt strony internetowej, a wręcz przeciwnie. Wiedza pogłębia problemy optymalizacyjne. Z tego powodu precyzyjny scenariusz badań ratuje przed takimi konsekwencjami. Badania UX powinny prowadzić przede wszystkim do usunięcia barier i do poprawy konwersji, ale wymagają stałego testowania nowych funkcji. Bez testowania oraz porównywania wyników pomiędzy projektami nie ma mowy o uzyskaniu jakościowego know how.

Dlaczego charakterystyka grupy docelowej to krytyczne założenie dla sukcesu komercyjnego?

Im większa wiedza o klientach, grupie docelowej, tym lepsze przystosowanie funkcji strony internetowej, sklepu online, aplikacji multimedialnej. Użytkownicy najczęściej „wyczuwają”, czy dany projekt posiada zrozumienie potrzeb. Większość klientów często wspiera samodzielnie dobre projekty i rozpoczyna samodzielną promocję. Taki sukces odnoszą nieliczni, którzy doceniają doświadczenie użytkownika w tworzeniu projektów witryn sprzedażowych.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co zrobić by wyróżnić firmę na tle konkurencji?

Co zrobić by wyróżnić firmę na tle konkurencji?

Jak wiemy, wybicie się w “tłumie internetowym” nie jest prostą sprawą, a wchodzi w to wiele czynników, które muszą się ze sobą zgrać, poczynając od klucza całego projektu, jakim jest misja i wizja firmy, aż po stworzenie zachęcającej strony internetowej i odpowiednie wypromowanie w Social Mediach oraz w wyszukiwarce Google. Rozszerzymy kilka z tych przykładów, które stanowią nieodłączny element dobrze prosperującej i mającej szansę się wyróżnić firmy.

Twój angielski wciąż kuleje? Ucz się angielskiego online

Twój angielski wciąż kuleje? Ucz się angielskiego online

Czy wiesz, co jest najważniejsze w nauczaniu języka angielskiego? Słownictwo? Gramatyka? Nie! Najważniejsza jest odwaga i jak najczęstsze mówienie po angielsku, choćby z błędami, zwłaszcza jeśli ktoś może je wychwycić i poprawić. Tylko w ten sposób przełamiesz dotychczasowe bariery i nauczysz się płynnie porozumiewać w tym języku. Jak zatem powinna wyglądać nauka angielskiego online?

5 rad, które pomogą znaleźć pracę w każdym zakątku kraju

5 rad, które pomogą znaleźć pracę w każdym zakątku kraju

Ci, którzy pracowali już w kilku miejscach, na pewno mają świadomość, że znalezienie pracy to nie jest tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Odnosi się to głównie do miejsc, w których następuje selekcja kandydatów, poza takimi, są oferty, do których może się dostać niemal każdy po ukończeniu 18. roku życia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w dobrze prosperującej firmie, potencjalni przyszli szefowie zwracają z reguły uwagę na kilka rzeczy a niektórzy z nich, mają nawet własne sztuczki pomagające stwierdzić, czy kandydat jest odpowiedni, czy nie. Zawarte w tym artykule informacje i wskazówki sprawią, że będziesz mógł/mogła pracować, gdzie tylko zechcesz.

Największe niebezpieczeństwa w internecie

Największe niebezpieczeństwa w internecie

Zagrożenia w internecie to jeden z najszerzej dyskutowanych tematów w obszarze bezpieczeństwa. Internet jest popularnym narzędziem pracy i rozrywki dla rosnącej liczby ludzi, jednak częstotliwość użytkowania nie zawsze idzie w parze ze zrozumieniem mechanizmów jego działania. Ponadto sieć tworzy niewyczerpane pokłady pomysłów na różnorakie oszustwa dla przestępców, żerujących na niewiedzy i zgubnych przyzwyczajeniach użytkowników.