Jaką rolę pełni falownik w instalacji fotowoltaicznej

elektronika, przemysł

instalacja fotowoltaiczna

Falownik to urządzenie elektryczne o szerokim zastosowaniu na wszystkich gałęziach przemysłu. Jest powszechnie wykorzystywany chociażby w motoryzacji, a także na liniach produkcyjnych do regulacji prędkości obrotowej silników indukcyjnych. Falownik jest również niezbędnym elementem wyposażenia instalacji fotowoltaicznej, z której korzysta coraz większa liczba osób prywatnych, jak również firm. Za co właściwie odpowiada to urządzenie?

Czym właściwie jest falownik?

Zadaniem falownika jest przekształcanie prądu stałego (DC) w prąd przemienny (AC). To właśnie prąd przemienny płynie w domowych gniazdkach. Możemy wyróżnić falownik napięcia, który jest zasilany ze źródła napięciowego, a także falownik prądu zasilany ze źródła prądowego. Falowniki można także podzielić ze względu na zasilanie przemienników częstotliwości. Konstrukcja falowników jest stosunkowo prosta, a przynajmniej dla wszystkich inżynierów specjalizujących się w instalacjach elektrycznych. Falowniki są wykorzystywane w wielu rozmaitych instalacjach, czy to w przemyśle, czy to w motoryzacji, czy to w domowej instalacji fotowoltaicznej.

Falownik napięcia w instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna posiada panele, których zadaniem jest absorpcja promieni słonecznych. Ich konstrukcja pozwala wykorzystać energię słoneczną do uzyskania prądu stałego. Jednak jak już wiesz, w domowej sieci energetycznej wykorzystywany jest prąd przemienny. i właśnie dlatego w Twojej instalacji niezbędny jest falownik, który przekształci prąd stały w prąd przemienny, który będzie można wykorzystać do zasilenia urządzeń elektrycznych dostępnych w domu. W zależności od rodzaju instalacji oraz miejsca jej montażu można wykorzystać zarówno falownik napięcia, jak również falownik prądu. W przypadku instalacji o mniejszej mocy stosuje się falownik jednofazowy, natomiast do instalacji o większej mocy (powyżej 3,68 kW) potrzebny jest falownik trójfazowy.

Czy falownik wymaga serwisowania?

Aby fotowoltaika działała w pełni efektywnie i prawidłowo na przestrzeni wielu lat, potrzebne są okresowe przeglądy techniczne. Taki przegląd obejmuje również sprawdzenie sprawności falownika, który pełni w całej instalacji bardzo odpowiedzialną rolę. Sprawnie działający falownik odpowiada za efektywne przekształcanie prądu stałego w przemienny, ale ma wpływ także na bezpieczeństwo całej instalacji. Warto chociażby wiedzieć, że nieprawidłowo działający falownik może zwiększyć zużycie energii, co przełoży się na mniejszy zwrot kosztów przez fotowoltaikę.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Spawarki MIG i TIG – czym się różnią?

Spawarki MIG i TIG – czym się różnią?

Stoisz przed decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniego sprzętu spawalniczego? Spawarki MIG cieszą się dobrymi opiniami i popularnością – zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Niektórzy zastanawiają się jednak jak wskazana spawarka wypada w porównaniu do narzędzia TIG. Okazuje się, że różnic jest dość dużo…

Aparat fotograficzny ciekawostki

Aparat fotograficzny ciekawostki

Aparat fotograficzny to urządzenie służące do rejestrowania obrazów na światłoczułych materiałach, takich jak film lub matryce cyfrowe.

Telefon komórkowy ciekawostki

Telefon komórkowy ciekawostki

Telefon komórkowy to przenośne urządzenie elektroniczne, służące głównie do komunikacji głosowej i tekstowej, ale także do korzystania z różnych aplikacji i funkcji multimedialnych, działające w oparciu o sieć telekomunikacyjną. Która firma wyprodukowała pierwszy telefon z aparatem fotograficznym?

Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

Przemysł chemiczny lub spożywczy to branża, którą reprezentujesz? Zależy Ci na jak najlepszej konserwacji żywności? Dostosuj swoją pracę do wymagań klienta i bazuj na nowoczesnych rozwiązaniach, które są wykorzystywane przy produkcji żywności.