Jaki rodzaj drewna do kominka?
Kominek lub tzw. koza (piecyk wolnostojący), może być dodatkowym lub głównym źródłem ogrzewania domu. Aby prawidłowo spełniał swoją funkcję, bardzo ważny jest wybór właściwego gatunku drewna, którym będziemy w nim palić. Drewno drewnu nie równe. W przypadku kominków ma ono szczególnie istotne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ oprócz funkcji energetycznej, czyli generowaniu ciepła, widok płonącego drewna tworzyć może miłą atmosferę.
Rodzaj drewna do kominka
Zasada jest prosta – w kominku palimy wyłącznie drewnem liściastym. Iglaste drewno, czyli drewno miękkie nie nadaje się do kominka. Dlaczego? Ponieważ zawiera duże ilości żywic, które podczas palenia się wytwarzają substancje smoliste, odkładając się na ściankach przewodu kominowego, szybie kominka i jego wewnętrznych elementach. Powstające w ten sposób zanieczyszczenia są bardzo trudne do usunięcia, zmniejszają sprawność pieca, a samo drewno iglaste jest nisko energetyczne. Zalecane drewno liściaste jest drewnem twardym, długo spalającym się, posiadającym przyjemny zapach i nie zanieczyszczającym kominka. Pod warunkiem że będzie mieć odpowiedni poziom wilgotności. Nie powinien on przekraczać 20%, przy czym im mniej wilgoci w drewnie, tym lepiej się ono pali i mniej dymi. Zaleca się aby drewno do kominka było sezonowane minimum 2 lata.
Jakimi gatunkami drewna palić w kominku?
Polecany gatunki drewna do kominka to przede wszystkim grab, buk i jesion. Są to drewna bardzo twarde, wysokokaloryczne i spalające się powoli. Posiadają również stosunkowo cienką warstwę kory, co ma bezpośrednie przełożenie na rachunek ekonomiczny. Im grubsza kora, tym mniej „właściwego” drewna. Tymczasem kupując drewno do kominka, płacimy zwykle za metr przestrzenny, na który może się składać więcej lub mniej kory. Pamiętając o tym, dobrze jest kupować wyżej wymienione gatunki. Następne w kolejności jest drewno dębowe, brzozy, lipy, olchy i klonu. Można również w kominku palić drewnem z drzew owocowych, które dają szczególnie ładny aromat i są powszechnie stosowane do wędzenia wędlin.
Ile kosztuje drewno do kominka?
Zakup drewna do kominka nie jest tanią rzeczą. Zależnie od gatunku, drewno mokre, które nie nadaje się jeszcze do palenia i powinniśmy go sezonować we własnym zakresie, można kupić już od 200 złotych za metr. Drewno suche, sezonowane będzie nas kosztować około 260 złotych za metr. Dobrze jest zrobić sobie zapas drewna mokrego, które będzie schło, a na najbliższą zimę kupić drewno mokre. Następnie zapasy można uzupełniać już tańszym drewnem mokrym. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Pieniądze na opał może dostarczyć pożyczka pozabankowa. Nic nie przeszkadza w tym, aby pożyczka pozabankowa została przeznaczona na zakup drewna do kominka. Kupując je w większej ilości, możesz negocjować korzystniejszą cenę lub inne dodatki, jak np. bezpłatny transport czy cięcie na żądaną długość.
Hurtownia chemii gospodarczej – asortyment
Pytanie na temat tego, co znajduje się w hurtowniach chemicznych, to jedno z tych, na które można odpowiadać godzinami. Nie da się ukryć, że dobrze wyposażone miejsce sprzedaży hurtowej chemii do utrzymania czystości to w tej chwili olbrzymi wachlarz asortymentu.
Czy możliwy jest montaż folii grzewczych pod płytki?
W wielu domach w Polsce coraz częściej spotyka się podłogowe systemy grzewcze. Wynika to przede wszystkim ze sporej oszczędności pieniędzy względem innych metod ogrzewania, a także z potrzeby wygody i komfortu. Wyróżnia się tutaj m.in. folie grzewcze, których niektóre osoby boją się wykorzystać z obawy przed uszkodzeniem płytek. Czy jednak na pewno słusznie?
Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?
Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.
Profile PVC – czym są i w jakim celu się je stosuje?
Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Choć w niektórych przypadkach ich produkcja powinna być ograniczona, a sam proces recyklingu bardziej powszechny, to wciąż nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania wielu branż bez tych materiałów. Do tej pory nie udało się wynaleźć alternatywy, która równie tanim kosztem produkcji zagwarantuje lepsze właściwości.