Jakie są najlepsze oleje do kosiarki?

Posiadając większy kawałek ogrodu, posiadanie traktorka lub porządnej kosiarki spalinowej staje się koniecznością. Prawidłowe funkcjonowanie tych urządzeń zapewnia olej do kosiarki, który umożliwia odprowadzenie ciepła z elementów roboczych maszyny oraz zabezpiecza silnik przed korozją i osadami wysokotemperaturowymi. Na co zwrócić uwagę wybierając oleje do kosiarki?

oleje i smary grafika

Syntetyczny czy mineralny?

Pierwszym kryterium wyboru oleju do kosiarki jest jego typ. Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje olejów –  mineralny i syntetyczny. Wbrew pozorom nie zawsze ten pierwszy dobrze się sprawdzi. Czym różnią się te dwa typy olejów?

Olej mineralny przeznaczony jest do niewielkich kosiarek, które charakteryzują się ograniczoną mocą. Świetnie chronią urządzenie między innymi przed wpływem niskich temperatur. Nie nadają się jednak do urządzeń o większej mocy, pracujących na wyższych obrotach. Wówczas drastycznie spada lepkość oleju, co ma negatywny wpływ na ochronę silnika przed zniszczeniem.

Do większych i bardziej zaawansowanych sprzętów polecane są więc oleje syntetyczne, które charakteryzują się doskonałą stabilnością termiczną i bardzo wysokimi parametrami użytkowymi. Zarówno bardzo wysoka, jak i bardzo niska temperatura nie wpływa na konsystencję oleju, dzięki czemu silnik może pracować lepiej i dłużej bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Niektóre oleje syntetyczne pomagają również zredukować ilość zużywanego w kosiarce paliwa, sprawiając, że ich użycie jest bardziej ekonomiczne.

Olej a rodzaj kosiarki

Nie wystarczy dopasować olej do mocy i rozmiarów kosiarki. Ważny jest również rodzaj silnika. W przypadku kosiarek dwusuwowych, które nie posiadają wydzielonej miski olejowej konieczne będzie kupno oleju z dodatkiem rozpuszczalnika. Dzięki temu olej znacznie lepiej wymiesza się z paliwem, przez co będzie bardziej wydajny.

W przypadku silników czterosuwowych wydzielona jest osobna miska, dlatego olej nie wymaga dodatku rozpuszczalnika. Ważnym parametrem jednak jest lepkość oraz gęstość produktu, z uwzględnieniem zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Parametry te określane są za pomocą norm SAE30.

Przechowywanie olejów poza sezonem

Gdy nadchodzi zima, nie wystarczy schować kosiarki do garażu, by na wiosnę odpalić ją i zacząć kosić. Niewykorzystany olej zmienia swoją konsystencję i zamiast chronić może uszkodzić urządzenie. Dlatego przed końcem sezonu warto zadbać o to, by zbiornik kosiarki był pusty. Jeśli to niemożliwe, powinno się zadbać o to, by zarówno olej w kosiarce, jak i ten w opakowaniu, przechowywany był w odpowiednich warunkach.

Ważne jest nie tylko szczelne zamknięcie zbiornika, które uniemożliwi dostanie się kurzu i wilgoci. Temperatura przechowywania powinna być zbliżona do pokojowej, dlatego warto umieścić sprzęt wraz z olejami w pomieszczeniu z dobrą izolacją i sprawnym ogrzewaniem. Należy unikać również dostępu do światła słonecznego, które wpłynie negatywnie na właściwości oleju. Zapasy przechowywane w zamkniętym fabrycznie opakowaniu mogą stać nawet do pięciu lat.

Często odwiedzane:


Anatomia

anatomia


 


 

Codziennie nowe paczki wiedzy

 

 

 

 

 

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy

 


 

Anatomia

 

anatomia

 


 

Kosmos

 

kosmos

 


 

Ssaki

 

ssaki

 


 


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń