Zaznacz stronę

kolorowanki grafika1

Kolorowanki dla dzieci i dorosłych

Kolorowanka jest to obrazek przedstawiony za pomocą czarno-białych konturów, którego pola malujemy kredkami, flamastrami, długopisami lub farbkami. Przeznaczone są głównie do nauki i zabawy dla dzieci oraz jako terapia relaksacyjna dla dorosłych. Ciężko znaleźć osobę, która nigdy w życiu nic nie kolorowała.

Dlaczego warto kolorować bez względu na wiek?

Kolorowanie daje bardzo dużo korzyści osobom w każdym wieku. Ważny jest dobór odpowiedniego poziomu trudności, aby początkowo zbyt duża ilość detali nie zniechęciła dziecka do dalszych prób. Małemu dziecku brakuje odpowiedniej koordynacji ruchowej i samo utrzymanie prawidłowo kredki w dłoni może stanowić początkowo duży problem.

Lista powodów dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania

 • Kolorowanie już od najmłodszych lat rozwija sprawność motoryczną. Dziecko uczy się trzymać i odpowiednio poruszać kredką.
 • Wzrost koncentracji, szczególnie u dzieci jest to umiejętność trudna do osiągnięcia.
 • Koordynacja ręka-oko ćwiczy precyzyjność ruchów.
 • Dziecko uczy się samodzielnej zabawy.
 • Nauka kolorów i wyglądu nieznanych zwierząt, pojazdów, kształtów itd.
 • Jest to bardzo dobre ćwiczenie dla wyobraźni i kreatywności.
 • Zwalcza stres i negatywne emocje.
 • Jest to idealny sposób na nudę podczas długich podróży.
 • Poprawia samoocenę i wiarę we własne możliwości.

Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanie kojarzy się z czynnością skierowaną dla najmłodszych dzieci. Niewiele osób wie, że jest również jednym z elementów artterapi – leczenia przez sztukę. Dzięki niemu możemy uwolnić twórczą energię, lepiej poznać siebie, zrelaksować się. Dla dorosłych najlepszym wyborem będą kolorowanki przedstawiające abstrakcyjne rysunki, motywy kwiatów i zwierząt w formie mozaiki oraz różne wzory geometryczne na planie okręgu tzw. mandale. Aby zauważyć pozytywne efekty artterapi ważna jest systematyczność. To ile czasu będziemy potrzebować do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, to już indywidualna kwestia.

Artterapia poprzez kolorowanie jest dla wszystkich. Nie ważny jest wiek, płeć, stan zdrowia, posiadane umiejętności. Każdy może spróbować, do czego gorąco zachęcam.

Ilu letnie dziecko może zacząć naukę kolorowania?

Im wcześniej tym lepiej. Przeważnie początek nauki kolorowania dziecko jest w stanie zacząć w 1-2 roku życia.

kolorowanki grafika2

Jakie kolorowanki wybrać dla małego chłopca i dziewczynki?

Małym dziewczynkom z pewnością spodobają się kolorowanki z lalkami. Dużą popularność zyskują zabawki z serii LOL Surprise. Dla chłopców można wybrać różne samochody, motocykle. Wybór jest bardzo duży. Nie zapominajmy również o kolorowankach edukacyjnych. Dobrze łączyć naukę z zabawą.

Jakie są rodzaje kolorowanek edukacyjnych?

Przy odrobinie kreatywności można stworzyć kolorowanki edukacyjne powiązane z każdą dziedziną nauki. Patrząc na gotowe darmowe do pobrania wzory mamy do wyboru m.in. flagi krajów świata, nauka języków obcych, poznawanie znaków drogowych, liter i cyfr.

Jakie wybrać kredki do kolorowania?

Wybór jest bardzo duży. Warto dać możliwość przetestowania dziecku każdego rodzaju kredek.

kredki grafika

Do wyboru mamy kredki:

 • ołówkowe,
 • świecowe,
 • akwarelowe,
 • pastelowe.

Największe zestawy kredek mogą mieć nawet 72 kolory. Daje to ogromne pole do popisu naszym małym artystom.

Jak zdobyć kolorowanki?

Kolorowanki znajdziemy w każdej księgarni. Możemy również całkowicie za darmo pobrać kolorowanki do wydruku. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Jak zachęcić dziecko, które nie lubi kolorować?

Jeżeli widzimy, że dziecko unika kolorowania, a gdy zostaje zmuszone, robi to strasznie powolnie i niedokładnie, wtedy można wprowadzić jakiś system zachęty do codziennego kolorowania. Może to być np. opowiedzenie bajki za codzienne pokolorowanie małego obrazku. Musimy również dziecko często chwalić. Zdarza się tak, że niechęć do kolorowania wynika z braku pewności co do własnych umiejętności. Wszelkie próby zmuszania na siłę mogą przynieść jeszcze gorsze skutki. Niektóre dzieci dopiero z wiekiem przekonują się do kolorowania, mając 5-6 lat.

Ciekawostki

1. Pierwsza kolorowanka wyprodukowana została w Niemczech i opublikowana w Filadelfii przez Johna Weik & Co około 1858 roku.

2. Pierwsza kolorowanka dla dorosłych opublikowana została w 1961 roku.

3. W 1962 i 1963 roku piosenkarka Barbra Streisand wydała dwie wersje piosenki zatytułowanej „My Coloring Book”.

4. W 2005 roku przeprowadzono badania naukowe, które potwierdziły, że kolorowanie złożonych figur geometrycznych obniża poziom leku i stresu.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce


Kalendarz wydarzeń