Leczenie żylaków kończyn dolnych

anatomia, choroby, medycyna

lekarz

Przez długi czas osoby walczące z żylakami nie miały tak naprawdę zbyt wielu opcji do wyboru – główną metodą leczenia była operacja. To jednak wiązało się z długim okresem rekonwalescencji, bólem i ryzykiem nawrotu – dlatego też pacjenci nie byli zadowoleni z tej procedury w 100%. Od tego czasu na szczęście dużo się już zmieniło i obecnie można tak naprawdę wybrać sobie, jak chcemy pozbyć się żylaków. Najważniejsze jest to, aby w pierwszej kolejności nie ignorować objawów i szybko zapisać się flebologa.

Obecność żylaków objawia się przede wszystkim bólem kończyn dolnych – a także ich puchnięciem, zasinieniem skóry i tworzeniem się “pajączków”. Trudno jest raczej nie zauważysz tego, co się dzieje – dlatego też na szczęście żylaki są zwykle diagnozowane dosyć szybko. Jeśli nic z nimi nie robimy to szybko przestajemy być w stanie sprawnie się poruszać – co oczywiście utrudni nam codzienne życie. Na wizycie lekarskiej zostaniemy poinformowani o naszych opcjach i zaczniemy planować wykonanie konkretnego zabiegu.

Skleroterapia

Najpopularniejsza jest obecnie skleroterapia, a więc wstrzyknięcie specjalnego preparatu – sklerosantu – do światła naczynia żylnego. W tym celu wykorzystywana jest cienka igła – nie musimy jednak obawiać się bólu, bo nie trwa to długo i praktycznie nic nie czujemy. Skleroterapia ma za zadanie doprowadzić do obkurczenia żyły, która ulega zwłóknieniu – na koniec dochodzi tutaj do zamknięcia światła żyły.

Po pewnym czasie od zabiegu – żylak przestaje być widoczny i jest też kompletnie niewyczuwalny. Na taki efekt będzie trzeba jednak poczekać około 2 tygodnie – czasami nawet dłużej, jeżeli procedura dotyczyła sporej wielkości żyły. W tym czasie zaobserwujemy opuchliznę oraz zgrubienia, ale nie jest to nic złego. Jeśli interesuje Cię skleroterapia Wrocław na pewno umożliwia wykonanie tego zabiegu w kilku gabinetach.

Fale radiowe i laser

Jedną z najnowocześniejszych metod usuwania żylaków jest też wykorzystanie fal radiowych. Do zmienionej chorobowo żyły zostaje wprowadzony cewnik, który emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Celem tego jest podniesienie temperatury naczynia – a to będzie skutkowało jego zamknięciem się. Dojdzie też do obkurczenia i uszkodzenia żyły, a żylak po pewnym czasie tutaj także przestanie być widoczny.

Przez długi czas chętnie korzystano z lasera, który polega na termicznym uszkodzeniu naczyń – wykorzystuje się tutaj termoablację laserową. Ponownie mamy do czynienia z brakiem skutków ubocznych i z metodą bezinwazyjną. Wybór konkretnej metody musisz skonsultować ze specjalistą – przeprowadzi on niezbędne badania i dopiero wtedy przedstawi Ci swoje zalecenia. Sprawdź usługi kliniki Flebetica.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Do jakiego lekarza warto zapisać się na konsultację online?

Do jakiego lekarza warto zapisać się na konsultację online?

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła nasze postrzeganie świata. W tym wyjątkowo trudnym okresie zaczęliśmy doceniać pracę zdalną, a teleporady stały się powszechną formą kontaktu z lekarzem. Nic więc dziwnego, że obecnie wiele osób wciąż chętnie korzysta z konsultacji online. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na teleporadę?

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa recepta online? W dobie cyfryzacji i postępu technologicznego, zdrowie staje się coraz bardziej dostępne z każdym kliknięciem. W tym artykule odkryjemy, jak Polski system opieki zdrowotnej adaptuje się do tej nowoczesnej zmiany, wyjaśniając proces w łatwy i zrozumiały sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Układ nerwowy ciekawostki

Układ nerwowy ciekawostki

Układ nerwowy jest złożonym systemem komórek, głównie neuronów i glejów, który reguluje i koordynuje działania ciała. Obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i sieć nerwów.

Układ rozrodczy ciekawostki

Układ rozrodczy ciekawostki

Układ rozrodczy to zespół organów odpowiedzialnych za reprodukcję. Jakie są główne funkcje układu rozrodczego u kobiet? Co to jest zapłodnienie?