Król strzelców: 7 – Raúl González (Real Madryt)

Liga Mistrzów UEFA 2000/01 ciekawostki

...

1. Była to 9 edycja Ligi Mistrzów (46 Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

2. Pewny udział w fazie grupowej miało 16 drużyn: Arsenal F.C., Manchester United, Real Madryt, Deportivo La Coruña, FC Barcelona, AS Monaco, Paris Saint-Germain, Olympiakos SFP, Bayern Monachium, Bayer 04 Leverkusen, PSV Eindhoven, sc Heerenveen, S.S. Lazio, Juventus F.C., Sporting CP, Spartak Moskwa. Dołączyli do nich 16 zwycięzców rundy kwalifikacyjnej.

3. Utworzonych zostało 8 grup po 4 drużyny. Po 2 najlepsze ekipy awansowały do II fazy grupowej, gdzie utworzono 4 grupy. Po dwie najlepsze ekipy przeszły do półfinałów.

4. W edycji tej padło najwięcej bramek w historii Ligi Mistrzów – 449 (w 157 meczach).

5. Polskę reprezentowała Polonia Warszawa. Odpadła z turnieju w III rundzie kwalifikacyjnej przegrywając z Panathinaikosem AO 2:2 i 1:2.

Autor: Kibic

6. Najwięcej bramek padło w meczu grupy F: Paris Saint-Germain – Rosenborg BK 7:2.

7. W meczu Deportivo La Coruña – A.C. Milan (0:1) w 20 minucie włoski bramkarz został trafiony drzewcem flagi rzuconym przez jednego z kibiców. CO ciekawe mimo tak skandalicznego zachowania Deportivo otrzymało śmiesznie niską karę. Musieli jedynie zapłacić około 10 000 dolarów.

8. W czasie meczu grupy B: Paris Saint-Germain – Turcja Galatasaray (2:0), doszło do zamieszek na stadionie, przez co mecz musiał być przerwany na około 20 minut.

9. Finałowy mecz odbył się na stadionie San Siro w Mediolanie, 23 maja 2001 roku (74 000 widzów).

10. Bohaterem finału był niemiecki bramkarz Oliver Kahn. Obronił 3 rzuty karne.

11. 13 września 2000 roku bramkarz Hamburgu SV – Hans-Jörg Butt jako pierwszy bramkarz w Lidze Mistrzów strzelił gola (z rzutu karnego). Co ciekawe dokonał tego jeszcze dwukrotnie, grając w dwóch innych klubach.

12. Najlepszym zawodnikiem wybrany został Zinedine Zidane (Real Madryt).