Zaznacz stronę


Narkomania – przyczyny i objawy

Narkomania to trudny i obszerny temat. Tak naprawdę jako społeczeństwo wiemy na jej temat zwykle bardzo mało. Jest to też kwestia, o której myślimy, że nigdy nie będzie dotyczyła nas czy naszych bliskich. Jednak w praktyce niestety różnie z tym bywa. Zatem czym tak naprawdę ona jest? Jakie są jej przyczyny i objawy? Na te wszystkie pytania odpowiada poniższy tekst.

Narkomania to trudny i obszerny temat. Tak naprawdę jako społeczeństwo wiemy na jej temat zwykle bardzo mało. Jest to też kwestia, o której myślimy, że nigdy nie będzie dotyczyła nas czy naszych bliskich. Jednak w praktyce niestety różnie z tym bywa. Zatem czym tak naprawdę ona jest? Jakie są jej przyczyny i objawy? Na te wszystkie pytania odpowiada poniższy tekst.

Narkomania

Jest to uzależnienie od substancji chemicznych, które wpływają na czynność mózgu. Narkomania jest chorobą i w dodatku niestety śmiertelną. Często tak jak i alkoholizm jest uważana przez ludzi jako “słaby charakter”, gdyż przecież normalni ludzie znają umiar i potrafią skończyć z braniem używek, gdy widzą, że wymyka się im to spod kontroli. Niestety w przypadku chorób takich jak alkoholizm i narkomania u osoby chorej nie działa normalny, racjonalny tryb myślenia. Nie ma też możliwości kontrolowanego picia czy brania narkotyków.

Objawy

Jakie objawy towarzyszą tej chorobie? Głównie rozróżniamy tutaj trzy. Chora osoba ma głody narkotyczne, czyli podczas odstawienia danego specyfiku będzie odczuwała silny pociąg do tego, aby znów zażyć dawkę narkotyku. Opisuje się to jako głód, bo uczucie jest podobne, do tego właśnie co czujemy, gdy naprawdę długo nic nie jedliśmy i jesteśmy bardzo spragnieni jedzenia. U narkomanów jednak jest to znacznie silniejsze a podczas występowania tego uczucia często towarzysza mu różne inne dolegliwości związane z odstawieniem narkotyku np. bóle mięśni, stawów, problemy ze strony układu trawiennego. Dowiedz się więcej o objawach uzależnienia od narkotyków: https://terapie.net.pl/narkomania.html

Kolejnym objawem jest przymus zażywania środków chemicznych. Z jednej strony wiąże się to z ogromnym cierpieniem podczas głodu narkotycznego, ale z drugiej samo funkcjonowanie osoby chorej bez narkotyków jest praktycznie niemożliwe. Często mówi się, że alkoholizm i narkomania to choroby uczuć. Chory nie potrafi sobie radzić z nimi bez dodatkowej “pomocy” środków chemicznych.

Ostatnim objawem jest chęć zdobycia narkotyku wszelkimi sposobami i za wszelką cenę. Jest to tragiczne oblicze tej choroby. Narkoman do zdobycia kolejnej porcji narkotyku jest zdolny do zrobienia wszystkiego. Gdy jest na głodzie, nie liczy się dla niego praktycznie nic. Często mamy do czynienia tutaj z kradzieżami, wymuszeniami, pożyczkami. Popularne jest systematyczne wynoszenie z domu rzeczy na sprzedaż.

Przyczyny

Nie wiemy w 100% jakie są przyczyny narkomanii i nie możemy stanowczo stwierdzić, kto zostanie uzależniony a kto nie. Zdecydowanie największą rolę odgrywa tutaj kwestia genetyki oraz wpływ społeczeństwa. Są to najistotniejsze czynniki. Większą szansę na zostanie narkomanem lub alkoholikiem mają osoby, które pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin. Szczególnie jeśli wychowywaliśmy się w domu, gdzie był alkohol lub narkotyki. Wiąże się zarówno z kwestią genetyczną, jak i społeczną.

Prócz domu rodzinnego często ludzie sięgają po narkotyki i uzależniają się poprzez środowisko poza domem np. w szkole czy w pracy. Często wynika to z presji innych członków danej grupy, gdyż dana osoba nie chce zostać z niej wykluczona. Sięgać po substancje uzależniające można by: poprawić sobie humor, “poradzić” z problemami, uciec od nudy, zwiększyć niskie poczucie własnej wartości czy aby móc zaimponować w towarzystwie.

Artykuł powstał we współpracy z Prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień Koninki, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel. 18 331 72 50.

Polecane kategorie:

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce


Kalendarz wydarzeń