Okulary – towarzysz na całe lata

porady, zdrowie

okulary

Z pomocą optyczną – jak fachowo nazywają ją specjaliści – którą są okulary, osoby potrzebujące korekcji wzroku zazwyczaj nie rozstają się przez cały dzień. Oznacza to, że zarówno szkła i jak i oprawki wystawione są na szereg niekorzystnych czynników, które mogą powodować skrócenie ich żywotności. A przecież tego nie chcemy, bo dobre okulary do tanich nie należą…

Gdzie kupujemy okulary?

Co to znaczy „dobre okulary”? Otóż muszą być odpowiednio dobrane i posiadać odpowiednią jakość wykonania. Za pierwszy czynnik odpowiada specjalista – optometrysta lub lekarz okulista. W czasie badania wzroku stwierdzają oni z jaką wadą się borykamy (najpowszechniejsze to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia, zwana też starczowzrocznością). Oczywiście każda z tych wad wymaga innego rodzaju szkieł korekcyjny. Tak zwane „plusy i minusy” to soczewki sferyczne, do korygowania niezborności (astygmatyzmu) przeznaczone są soczewki toryczne, zaś starczowzroczność (prezbiopia) wymaga szkieł progresywnych.

Nie jest natomiast zalecane własnoręczne dobieranie okularów. Robią tak osoby kupujące np. okulary w marketach czy drogeriach. Nigdy nie będą one tak dobrze dobrane do wady i cech fizycznych (np. rozstaw źrenic) co podczas wizyty u okulisty czy optometrysty.

Gdy już specjalista dobierze odpowiednie szkła i oprawki, dalszy los okularów leży wyłącznie w naszych rękach. Jak sprawić, by posłużyły możliwie jak najdłużej?

Jak dbać o okulary?

Zalecenia dotyczące zakładania, zdejmowania czy przechowywania okularów nie są skomplikowane, a jednak dla wielu osób – nawet noszących okulary od lat – nieznane lub trudne do zastosowania. Tymczasem wydatek na okulary bez problemu może sięgać powyżej tysiąca złotych, których raczej nie chcemy stracić z uwagi na brak uwagi…

Zacznijmy więc od podstaw – zdejmowanie, zakładanie i poprawianie okularów powinniśmy robić dwiema dłońmi, trzymając je za oba zauszniki. Używając wyłącznie jednego możemy doprowadzić do osłabienia zawiasów i wykrzywienia zauszników, co przełoży się na niewygodne noszenie okularów i zwiększy prawdopodobieństwo ich upadku.

Druga rzecz – etui. Wskazane nawet na co dzień, chociaż większość odkłada po prostu okulary w jakieś podręczne miejsce. Byle było bezpieczne i byle okulary leżały szkłami do góry. Inaczej może dojść do uszkodzenia szkieł, a rysy na okularach są ciężkie do usunięcia. Teoretycznie można próbować je delikatnie szlifować np. pastą do zębów, jednak działa to jedynie na drobniutkie ryski. Takowe lubią zaś powstawać nawet w czasie czynności, zdałoby się, poświęconych pielęgnacji okularów… To zaskakujące, jak wielu okularników dość niefrasobliwie podchodzi do kwestii jak czyścić okulary. Wykorzystując do tego serwetkę, chusteczkę higieniczną, rąbek spódnicy, bluzkę czy sweter. Takie czynności teoretycznie faktycznie pozwalają usunąć zabrudzenia ze szkieł, jednak w praktyce materiały te są bardzo agresywne dla szkieł okularowych i pokrywających je powłok. Regularne używanie przysłowiowej koszuli do czyszczenia okularów zapewne w szybkim tempie doprowadzi do powstania zarysowań, które będą wyglądały nieestetycznie oraz pogorszą jakość widzenia. Tymczasem specjalna, miękka szmatka przeznaczona do czyszczenia szkieł okularowych nie jest wielkim wydatkiem i można dostać ją w każdym sklepie optycznym. Dobre efekty dają również wszelkiego rodzaju płyny i pianki czyszczące, a w przypadku naprawdę mocnych zabrudzeń można zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – optyka, który wyczyści okulary za pomocą myjki ultradźwiękowej.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Świat bez ławek, czyli jak by to wyglądało, gdyby nie meble miejskie!

Ludzie codziennie spędzają sporo czasu w przestrzeni miejskiej. Nie tylko dojeżdżają do pracy czy szkoły, lecz również załatwiają różnego rodzaju sprawy, spacerują czy uprawiają sport. Aby funkcjonowanie w terenie zurbanizowanym było bezpieczne, istotne jest zastosowanie pewnych elementów tworzących meble w przestrzeni miejskiej. Spełniają one funkcję ochronną, a dodatkowo rekreacyjną i dekoracyjną. Na co dzień rzadko zwracają uwagę, lecz po zastanowieniu się można dojść do wniosku, że poruszanie się po mieście pozbawionym tych elementów byłoby bardzo utrudnione.

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Amazon FBA – czy warto skorzystać?

Sprzedaż na Amazon łączy w sobie wiele wyzwań marketingowych, logistycznych i podatkowych. Otwiera za to ogrom możliwości, umożliwiając ekspansję na nowe rynki i nowych odbiorców. Wysyłka towarów z Polski do krajów UE następuje zgodnie z dwiema metodami: FBA i FBM. Dzisiaj skupimy się na modelu FBA (Fulfillment by Amazon), czyli sytuacji, kiedy towar zostaje wysłany z magazynów Amazon. Na czym polega FBA i czy warto wybrać tę formę logistyki?

Studia za granicą – od czego zacząć?

Studia za granicą – od czego zacząć?

Studia za granicą to temat coraz bardziej popularny wśród licealistów. Edukacja na jednej z uczelni w Danii, Holandii, Niemczech, czy Wielkiej Brytanii daje niezastąpione doświadczenie studiowania w obcym kraju, doskonale przygotowuje uczniów do wejścia na późniejszy rynek pracy poprzez praktyczne podejście do zajęć, a także jest niezapomnianą przygodą z przyjaźniami trwającymi całe życie. Od czego zacząć swoje przygotowania?