Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

dzieci, Książki, rozwój

czytanie dzieciom

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.

Rozwija słownictwo i umiejętność formułowania myśli

Regularne czytanie dziecku w znacznym stopniu stymuluje zarówno bierny, jak i czynny zasób słownictwa malucha. W praktyce oznacza to, że dziecko nie tylko uczy się nowych słów, ale również przyswaja zdolność formułowania własnych myśli. Na tym jednak nie koniec. Dzięki słuchaniu czytanych przez rodzica/opiekuna opowieści malec uczy się myślenia, a zatem zaczyna dostrzegać zależności przyczynowo-skutkowe.

Stymuluje i rozwija wyobraźnię

Zdaniem jednego z najwybitniejszych naukowców wszech czasów, Alberta Einsteina, „wyobraźnia jest znacznie ważniejsza od wiedzy”. Tymczasem zarówno czytanie, jak i słuchanie książek sprawia, że wyobraźnia zaczyna pracować na wysokich obrotach, prowadząc tym samym do rozwoju kreatywności i wypracowania umiejętności myślenia poza schematem.

Relaksuje i pomaga spokojnie zasnąć

Badania przeprowadzone na brytyjskim uniwersytecie Sussex dowiodły jednoznacznie, że już kilkuminutowe czytanie/słuchanie interesującej nas książki pozwala obniżyć poziom stresu o niemalże 70%! Dodatkowo czytanie książki przed snem pomaga w tworzeniu tzw. rytuałów (czyli czynności poprzedzających uzyskanie określonego celu), a tym samym przygotowuje zarówno ciało, jak i umysł do zaśnięcia.

Co czytać dziecku?

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele pozycji tworzonych z myślą o najmłodszych. Które z nich warto brać pod uwagę? Przede wszystkim te, których tematyka jest zgodna z zainteresowaniami naszego dziecka. Pamiętajmy również, aby lektura była dopasowana do wieku malucha. Książki dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych znajdziesz m.in. w ofercie wydawnictwa Olesiejuk pod adresem https://skupszop.pl/wydawnictwo/olesiejuk.

 

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Hulajnogi dla dzieci – jak wybrać bezpieczny model?

Hulajnogi dla dzieci – jak wybrać bezpieczny model?

Hulajnogi dla dzieci to popularne urządzenia rekreacyjne, które zapewniają nie tylko radość z jazdy, ale także wpływają na rozwój psychomotoryczny dziecka. Wybór odpowiedniego modelu jest kluczowy, aby zapewnić dziecku bezpieczną i przyjemną zabawę. Przy wyborze hulajnogi dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, hulajnoga powinna być dopasowana do wieku i wzrostu dziecka. Dostępne na rynku modele różnią się wielkością i nośnością, dlatego należy wybrać taki, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom i wymaganiom dziecka.

Czego mogą nas nauczyć szkolenia biznesowe?

Czego mogą nas nauczyć szkolenia biznesowe?

Niezależnie czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesie, czy też działasz w nim od dłuższego czasu, na pewno jesteś świadom tego, jak ważne jest podnoszenie swoich umiejętności i kompetencji. Im więcej wiesz i potrafisz, tym silniejsza jest twoja pozycja w negocjacjach i łatwiej przychodzi ci zarządzanie firmą. Szkolenie biznesowe to jeden ze sposobów, abyś ciągłe zwiększał swoją wiedzę pod okiem doświadczonych mentorów, praktyków biznesu i doskonałych wykładowców w jednej osobie. Jeśli do tej pory nie interesował cię temat szkoleń biznesowych, po przeczytaniu tego artykułu możesz zmienić swoje zdanie o nich.

Władca pierścieni ciekawostki

Władca pierścieni ciekawostki

“Władca Pierścieni” to epicka powieść fantasy autorstwa brytyjskiego pisarza J.R.R. Tolkiena, która została opublikowana w latach 1954-1955.