Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

dzieci, książki, rozwój

czytanie dzieciom

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.

Rozwija słownictwo i umiejętność formułowania myśli

Regularne czytanie dziecku w znacznym stopniu stymuluje zarówno bierny, jak i czynny zasób słownictwa malucha. W praktyce oznacza to, że dziecko nie tylko uczy się nowych słów, ale również przyswaja zdolność formułowania własnych myśli. Na tym jednak nie koniec. Dzięki słuchaniu czytanych przez rodzica/opiekuna opowieści malec uczy się myślenia, a zatem zaczyna dostrzegać zależności przyczynowo-skutkowe.

Stymuluje i rozwija wyobraźnię

Zdaniem jednego z najwybitniejszych naukowców wszech czasów, Alberta Einsteina, „wyobraźnia jest znacznie ważniejsza od wiedzy”. Tymczasem zarówno czytanie, jak i słuchanie książek sprawia, że wyobraźnia zaczyna pracować na wysokich obrotach, prowadząc tym samym do rozwoju kreatywności i wypracowania umiejętności myślenia poza schematem.

Relaksuje i pomaga spokojnie zasnąć

Badania przeprowadzone na brytyjskim uniwersytecie Sussex dowiodły jednoznacznie, że już kilkuminutowe czytanie/słuchanie interesującej nas książki pozwala obniżyć poziom stresu o niemalże 70%! Dodatkowo czytanie książki przed snem pomaga w tworzeniu tzw. rytuałów (czyli czynności poprzedzających uzyskanie określonego celu), a tym samym przygotowuje zarówno ciało, jak i umysł do zaśnięcia.

Co czytać dziecku?

Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele pozycji tworzonych z myślą o najmłodszych. Które z nich warto brać pod uwagę? Przede wszystkim te, których tematyka jest zgodna z zainteresowaniami naszego dziecka. Pamiętajmy również, aby lektura była dopasowana do wieku malucha. Książki dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych znajdziesz m.in. w ofercie wydawnictwa Olesiejuk pod adresem https://skupszop.pl/wydawnictwo/olesiejuk.

 

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Zabawki edukacyjne i ich rola w rozwoju dziecka – jak wybierać najlepsze?

Zabawki edukacyjne i ich rola w rozwoju dziecka – jak wybierać najlepsze?

Zabawki edukacyjne odgrywają istotną rolę w procesie rozwoju dziecka. Nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią skuteczną formę nauki, umożliwiając maluchom zdobywanie wielu nowych, cennych umiejętności. Zatem czym kierować się przy wyborze najlepszych zabawek edukacyjnych? Oto garść cennych wskazówek.

Jak przygotować dziecko na pierwsze zajęcia baletowe?

Jak przygotować dziecko na pierwsze zajęcia baletowe?

Zajęcia taneczne mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego są często wybierane przez rodziców. Jak stworzyć pozytywne doświadczenie? Wiele zależy od wcześniejszego przygotowania. O co warto zadbać przed pierwszym zetknięciem z baletem?

Jak pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

Jak pomagać dziecku w odrabianiu lekcji?

Pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji może być wyzwaniem dla wielu rodziców. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak efektywnie wspierać swoje dziecko w nauce, nie odbierając mu samodzielności? W tym artykule podpowiemy, jak znaleźć równowagę między pomocą a umożliwieniem dziecku samodzielnego rozwoju.

Co przyda się podczas rodzinnych zabaw na śniegu?

Co przyda się podczas rodzinnych zabaw na śniegu?

Dzieci uwielbiają szaleństwa na śniegu. Jeśli jesteś rodzicem, warto byś tej zimy do nich dołączył. Wspólnie możecie lepić bałwana, rzucać się śnieżkami lub zjeżdżać na sankach. Zanim jednak wyjdziecie na dwór – sprawdź, jak się do takich zabaw przygotować.