Psie zęby pod kontrolą

Higiena, zdrowie, zwierzęta

psie zęby

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Jak wyglądają zęby u psa?

Dorosły pies ma 42 stałe zęby, które podobnie jak u człowieka, mają różne kształty i wielkości. To pozwala pełnić im różne funkcje. U psów wyróżniamy:

  • siekacze – służą do rozdrabniania pokarmu na mniejsze kawałki;

  • kły – pomagają rozrywać pokarm na mniejsze cząstki, a także służą do obejmowania przedmiotów, które chcą przenieść w inne miejsce;

  • trzonowce i podtrzonowce – dzięki nim psy miażdżą i rozcierają pokarm, który zostanie przesunięty do dalszej części przewodu pokarmowego;

  • łamacze – są najmocniejsze ze wszystkich psich zębów.

Zanim u psów pojawią się wszystkie stałe zęby, zwierzęta muszą przejść ich wymianę. Ten proces zaczyna się ok. 4 miesiąca życia i trwa kilka miesięcy. Warto również pamiętać, że każda rasa ma inny kształt łuków zębowych.

Problemy z zębami

U psów mogą wystąpić różnego typu problemy z zębami. Dość częstym problemem są wady zgryzu, które mogą być wrodzone lub wynikać np. z nieumiejętnego korzystania z gryzaka. Najpopularniejsza wada zgryzu to podwójne uzębienie, które powoduje skrzywienie całego zgryzu, a także przodozgryz i tyłozgryz. Aby zapobiec nieprawidłowościom, należy regularnie kontrolować uzębienie u weterynarza. Więcej o wadach zgryzu można przeczytać tutaj https://blog.piesotto.pl/zgryz-u-psa/Na zębach psów może pojawić się również groźny kamień nazębny, który prowadzi do zapalenia dziąseł i przyzębia, i. Na szczęście są różne metody, pozwalające wyeliminować choroby zębów.

Jak pielęgnować psie zęby?

Aby zapobiec problem z zębami, warto już od pierwszych miesięcy życia przyzwyczaić pupila do zabiegów higienicznych. Czyszczenie zębów pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pyska, a także usunie bakterie, które mogą stanowić źródło zakażenia dla całego organizmu. Jest kilka sposobów dbania o psie zęby. Do wody, którą pije pies, można dodawać płyny, ograniczające powstawia płytki nazębnej. Inna metoda to nakładanie żelu na dziąsła, który pies rozprowadza samodzielnie, za pomocą języka. Skuteczne jest mycie zębów za pomocą specjalnych szczoteczek oraz past weterynaryjnych. W przypadku, gdy zęby są zaniedbane, może być konieczne jest usunięcie kamienia u weterynarza. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Duży wpływ na stan zębów oraz prawidłowy zgryz ma żywienie psa. Czworonogi powinny dostawać pokarmy, pozwalające na naturalne ścieranie kamienia nazębnego. Mogą to być np. naturalne gryzaki dentystyczne, które w składzie mają ścięgna i włókna. Psy gryząc przysmaki, usuwają z zębów kamień, ale nie niszczą szkliwa.

O zęby psa należy dbać od samego początku, gdy szczeniak pojawi się w naszym domu. Warto wiedzieć, jakie jedzenie dla psa jest zdrowe dla zębów, jakie zabawki i gryzaki stosować. Nie można zapominać o myciu zębów i stosowaniu odpowiednich preparatów. Te metody sprawią, że pies do późnej starości będzie miał mocne zęby.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Dlaczego fartuch kuchenny jest potrzebny w kuchni?

Dlaczego fartuch kuchenny jest potrzebny w kuchni?

Fartuch kuchenny to niezbędny element stroju zarówno profesjonalnego kucharza czy kelnera, ale także „domowego szefa kuchni”. Chroni, zdobi (kucharza albo kuchnię), podkreśla indywidualizm i pozwala na wyrażenie swoich upodobań, nie tylko kulinarnych. Czy wiesz, dlaczego fartuch jest potrzebny w kuchni?

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki do domu, czy nadają się na rodzinnego pupila?

Ptaki ozdobne mogą stać się pełnoprawnymi domownikami. Przepiękne upierzenie będzie niepowtarzalną ozdobą pomieszczeń, a ich wyjątkowe gaworzenie i śpiewanie umożliwi nawiązanie niezastąpionej relacji z właścicielem. Sprawdź jakie ptaki można hodować w warunkach domowych oraz jak zadbać o ich potrzeby.

Świetlik ciekawostki

Świetlik ciekawostki

Gdzie występują świetliki? Na jaki kolor świecą świetliki? W jakim celu świetliki wytwarzają światło? Czy wszystkie świetliki emitują światło?

Koszty prywatnych pakietów medycznych – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Koszty prywatnych pakietów medycznych – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Liczba prywatnych pakietów medycznych stale rośnie, co sprawia, że coraz trudniej wybrać nam ten odpowiedni. Niby możemy skorzystać z pomocy konsultanta, ale wiadomo, że będzie on nas namawiał na zakup pakietu od firmy, którą reprezentuje. Na co, więc zwrócić uwagę wybierając prywatny pakiet medyczny? Odpowiadamy poniżej!