Raspberry Pi Zero – obudowa to jedna z najważniejszych inwestycji!
Obudowa to nie tylko zewnętrzna ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi Twojej płytki rozwojowej. To także wiele więcej możliwości, o czym zaraz się przekonasz!
Obudowa zwiększa bezpieczeństwo płytki
Mikrokomputery z rodziny Raspberry Pi to ciekawe urządzenia o zaskakująco dużej mocy obliczeniowej. Jednak podobnie jak i każdy inny układ scalony, „Malinki” wymagają osłonięcia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ze względu na swoje małe rozmiary często stosowane są w miejscach bezpośrednio narażających je na szkody. Dotyczy to szczególnie najmniejszych wersji minikomputerów, czyli popularnego Raspberry Pi Zero. Obudowa zabezpiecza je przed dostaniem się do nich obcych ciał oraz uszkodzeniem zamontowanych na nich pinów, portów, a także radiatorów.
Dodatkowo wytrzymałą obudowę można bez większych obaw modyfikować – nawiercać w niej otwory montażowe lub przyklejać ją do wnętrza skrzynek elektrycznych oraz centrów automatyki domowej.
Dobre chłodzenie Raspberry Pi Zero – obudowa może w tym pomóc!
Płytki rozwojowe potrafią się mocno nagrzewać, szczególnie jeśli ich procesor zostanie dodatkowo przetaktowany. W takiej sytuacji zamontowanie większego radiatora nie wystarczy, a zamiast tego konieczne będzie założenie aktywnego układu chłodzenia.
Niestety, próżno szukać miejsc na montaż wentylatora w samym Raspberry Pi Zero. Obudowa i w takim wypadku może pomóc – niektóre modele dostępne na rynku oferują zintegrowane wentylatory, a większość pozostałych umożliwia łatwe zamontowanie wiatraków metodą DIY.
Fotopułapka z Raspberry Pi Zero – obudowa zapewni odpowiednią szczelność całego urządzenia
Wielu hobbystów interesujących się dziką przyrodą sięga po płytki rozwojowe i następnie wykorzystuje je do budowania autorskich fotopułapek, czyli urządzeń do obserwacji zwierząt leśnych z ukrycia. Wynika to z faktu, że minikomputery z rodziny Raspberry Pi oferują nie tylko zdecydowanie większą moc obliczeniową niż gotowe fotopułapki, lecz także pozwalają na podłączanie wysokiej rozdzielczości sensorów z wymienną optyką.
Jednak w przypadku pracy w trudnych warunkach należy odpowiednio zabezpieczyć swoją „Malinkę” przed wilgocią. W końcu urządzenie będzie pracowało zarówno w słońcu, jak i w ulewnym deszczu. Dodatkowo powinno się także wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenie, jakim są ciekawskie ptaki i odpowiednio ochronić Raspberry Pi Zero. Obudowa dostępna w dobrych sklepach z akcesoriami elektronicznymi spełnia wszystkie powyższe wymogi, umożliwiając bezstresowe pozostawienie cennego mikrokomputera na leśnej warcie.
Praktyczne projekty oparte na Raspberry Pi Zero – obudowa ułatwi ich konstruowanie
Minikomputery to nie tylko poważne projekty związane z programowaniem domowej automatyki lub obserwacją dzikiej przyrody. To także możliwość bezgranicznego oddawania się swoim pasjom, o czym najlepiej świadczą emulatory dostępne na platformę Raspberry Pi Zero. Obudowa umożliwia zamianę swojej płytki na w pełni funkcjonalną konsolę typu Game Boy oraz granie w kultowe retro-klasyki. Tak skonstruowane urządzenie dzięki zasilaniu popularnymi bateriami AA można ze sobą zabrać dosłownie wszędzie i bez przeszkód cieszyć się świetną rozrywką!
Innym ciekawym pomysłem jest skonstruowanie wydajnego wzmacniacza DAC w oparciu o projekt JustBoom Amp Zero. Umożliwia on napędzanie zarówno głośników jak i słuchawek o dużej impedancji oraz cieszenie się najwyższą jakością dźwięku płynącego bezpośrednio z Raspberry Pi Zero. Obudowa przewidziana dla układu Amp Zero pozwala na swobodne zmieszczenie wszystkich komponentów potrzebnych do zbudowania wzmacniacza oraz zamontowanie go w dyskretnym miejscu, w którym nie będzie rzucać się w oczy.
materiał zewnętrzny
18 ciekawostek o komputerze kwantowym
Komputer kwantowy to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje zjawiska mechaniki kwantowej do przetwarzania informacji. W przeciwieństwie do zwykłych komputerów, które używają bitów (0 lub 1), komputery kwantowe działają na kubitach, które mogą znajdować się w stanie 0, 1 lub w obu naraz dzięki zjawisku zwanym superpozycją. Ta wyjątkowa cecha pozwala im wykonywać niektóre obliczenia znacznie szybciej niż tradycyjne komputery.
Wybieg dla psów – jakie musi mieć elementy?
Coraz więcej miast i osiedli w Polsce decyduje się na stworzenie specjalnych wybiegów dla psów. To miejsca, gdzie czworonogi mogą swobodnie się wybiegać, pobawić, a także socjalizować z innymi psami. Jednak aby wybieg spełniał swoją funkcję i był bezpieczny, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Jakie elementy powinien zawierać idealny wybieg dla psów? Sprawdźmy!
Jakie korzyści przynosi automatyczna kalibracja w nowoczesnych drukarkach 3D?
Odkryj, jak automatyczna kalibracja usprawnia funkcjonowanie drukarek 3D, zwiększając precyzję i oszczędzając czas zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.
Serwis Land Rovera po zimie. Czas na wiosenne porządki w Twoim aucie!
Zima to wymagający okres dla każdego samochodu, a już zwłaszcza dla pojazdów terenowych, takich jak Land Rover. Śnieg, sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na stan techniczny auta. Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie sprawdzić pojazd i przeprowadzić niezbędne czynności serwisowe, aby uniknąć awarii i cieszyć się pełną sprawnością samochodu w cieplejszych miesiącach.