Stablecoiny — Jaką rolę pełnią na rynku kryptowalut?

firmy internetowe, inwestowanie, waluty

kryptowaluta

Jedną z kluczowych cech walut jest ich wymienność, podobnie jest w przypadku kryptowalut. Jednak na rynku walut cyfrowych, zmienność jest na tyle duża, że aby uchronić się przed niejednokrotnie olbrzymimi wahaniami kursów dochodzącymi nawet do kilkudziesięciu procent, wprowadzono mechanizmy, które tworzą parasol bezpieczeństwa dla inwestorów. Tym mechanizmem są właśnie stablecoiny, czyli kryptowaluty o stabilnej wartości pozwalające uchronić kapitał przed dużą zmiennością. Na rynku istnieje kilka rodzajów stablecoinów i o większości postaramy się dzisiaj napisać.

Stablecoiny są bardzo przydatne dla inwestorów, którzy chcą utrzymać swoje fundusze w świecie kryptowalut. Wymiana kryptowalut na walutę fiat (na przykład PLN) może być kosztowna, czasochłonna i wymaga wysokich opłat. Stablecoiny biorą z tych dwóch światów pożądane funkcjonalności, czyli: stabilność z tradycyjnych finansów oraz niskie koszty i szybkość ze świata kryptowalut. Jeżeli chcesz dołączyć do świata kryptowalut, możesz to zrobić klikając tutaj, dzięki czemu dołączysz do platformy, na której inwestorzy bardzo często dokonują swoich pierwszych transakcji na rynku kryptowalut.

Czym jest stablecoin?

Stablecoin to kryptowaluta, która ma na celu ograniczenie zmienności, jakiej doświadczają inwestorzy podczas korzystania z kryptowalut. Stablecoiny są zazwyczaj powiązane z innym aktywem o stabilnej wartości, ale mogą być również wspierane przez różnego rodzaju algorytmy. W linii prostej dokonując transakcji kryptowalutowych nie jest konieczne wychodzenie obecnie do waluty fiducjarnej, przejście na stablecoin, który jest połączony na przykład z dolarem, jest wystarczający.

Konsumenci chcący kupić lub sprzedać towary i usługi bezgotówkowe mogą doświadczyć dużej zmiany ceny w trakcie, lub po transakcji. Stablecoiny wyrównują szanse, nie wymagając od żadnej ze stron przejścia z powrotem na fiat.

Narodziny stablecoinów możemy datować na rok 2018, to właśnie wtedy po kolejnej hossie na bitcoinie i późniejszym spadku o około 80% rynek zaczął poszukiwać możliwości, które zapewnią większą stabilność kapitału.

Jakie istnieją rodzaje stablecoinów?

Jak już informowaliśmy wcześniej na rynku możemy wyróżnić 4 grupy stablecoinów. Jest to związane głównie ze sposobem zabezpieczenia konkretnej kryptowaluty i tego, w jaki sposób utrzymywana jest jej wartość:

Zabezpieczenie walutą fiducjarną

Najbardziej powszechnym typem stablecoinów są te, które są zabezpieczone walutą fiat, taką jak dolar, euro czy funt szterling. Najpopularniejszym przykładem i aktualnym liderem tego typu stablecoina jest Tether (USDT). Stabilne monety zabezpieczone fiatem są zabezpieczone w stosunku 1:1, co oznacza, że 1 stablecoin jest równoważny 1 jednostce waluty fiducjarnej np. dolar. Tak więc dla każdego stablecoina, który istnieje, znajdzie się przynajmniej w teorii prawdziwa waluta fiat na koncie bankowym, aby go wesprzeć.

Kiedy ktoś będzie chciał wymienić gotówkę na swoje monety, podmiot zarządzający stablecoinem wypłaci ze swojej rezerwy odpowiednią ilość waluty FIAT i zostanie ona przesłana na konto bankowe danej osoby. Odpowiedniki stablecoinów są następnie niszczone lub wycofywane z obiegu.

Stablecoin zabezpieczony fiducjarnym odpowiednikiem jest najprostszą strukturą, jaką może mieć stablecoin, a prostota ma wielkie zalety. Jest on łatwy do zrozumienia dla każdego, kto jest nowy w świecie kryptowalut, co może umożliwić szersze przyjęcie tej nowej technologii.

Tak długo, jak gospodarka kraju, z którym związany jest stablecoin, pozostaje stabilna, wartość odpowiednio zabezpieczonej monety jest gwarantowana i może stanowić zabezpieczenie dużej zmienności.

Zabezpieczenie towarem

Stablecoiny zabezpieczone towarem są zabezpieczone innymi rodzajami aktywów wymiennych, takimi jak metale szlachetne. Jednym z najpopularniejszych przykładów tego typu w branży kryptowalut jest Digix Gold, gdzie jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczenie odbywa się za pomocą złota. Istnieją oczywiście również inne formy zabezpieczenia na przykład poprzez: nieruchomości, inne metale szlachetne czy chociażby ropa.

Posiadacze stablecoinów opartych na surowcach są w zasadzie właścicielami namacalnych aktywów, które mają realną wartość, czego nie ma większość kryptowalut. Towary te mogą nawet potencjalnie zyskać na wartości w czasie, co stanowi większą zachętę dla ludzi do posiadania i używania tych walut. Jest to szczególnie popularna forma inwestycji wśród ludzi, którzy nie mają jeszcze przekonania do typowych kryptowalut. Forma inwestycji w wartość znaną z tradycyjnego rynku finansowego przy wykorzystaniu kryptowalut jest zdecydowanie bardziej akceptowalna dla takich inwestorów.

Zabezpieczenie w innych kryptowalutach

Są to stablecoiny wspierane przez inne kryptowaluty. Najpopularniejszym przykładem jest kryptowaluta DAI. Stablecoiny wspierane przez inne kryptowaluty są znacznie bardziej zdecentralizowane niż ich odpowiedniki wspierane przez fiat, ponieważ wszystko odbywa się na blockchainie. Aby zmniejszyć ryzyko związane ze zmiennością cen, tego typu stablecoiny są często nadmiernie zabezpieczone, dzięki czemu mogą absorbować większe wahania cen. W praktyce wygląda to w następujący sposób: w momencie gdy użytkownik chce otrzymać na przykład 1000 złotych, musi zdeponować wartość 2000 złotych w ETH, czyli innej kryptowalucie. Ten rodzaj stablecoinów jest nieco bardziej skomplikowany dla zwykłego użytkownika, ponieważ dochodzi tutaj do dużo większej liczby procesów, które zachodzą, aby utrzymać wartość danego stablecoina. Ta kategoria stablecoinów jest prawdopodobnie najbardziej przejrzystą, niezawodną i bezpieczną formą utrzymania wartości. Wszystko dlatego, że całość procesów odbywa się na blockchainie co sprawia, że żaden podmiot nie może ingerować w działanie tego systemu nawet gdyby tego bardzo chciał.

Stablecoiny algorytmiczne

Stablecoiny algorytmiczne nie posiadają żadnego zabezpieczenia, a ich wartość jak sama nazwa wskazuje, jest utrzymywana algorytmicznie. Dolar amerykański miał kiedyś oparcie w złocie, ale skończyło się to kilkadziesiąt lat temu, a dolary pozostają cały czas w obiegu, a ich wartość utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie, dzieje się tak, ponieważ ludzie wierzą w ich wartość. Ten sam pomysł wykorzystuje ta kategoria stablecoinów.

Sposób funkcjonowania jest bardzo prosty, w miarę wzrostu popytu tworzone są nowe monety, aby obniżyć cenę do normalnego poziomu. Jeśli wartość monety jest zbyt niska, są one skupowane z rynku, aby zmniejszyć ich podaż w obiegu. Jednakże jest to kategoria stablecoinów prawdopodobniej najmniej bezpiecznych i w przypadku dużego krachu na rynku nikt nie może zagwarantować, że odzyskamy swoją wartość włożoną do wybranego projektu.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Bitcoin i bezpieczeństwo cyfrowe: Zagrożenia i sposoby ochrony

Bitcoin i bezpieczeństwo cyfrowe: Zagrożenia i sposoby ochrony

Bitcoin, jako pionierska kryptowaluta, przyciąga uwagę zarówno entuzjastów nowinek informatycznych, jak i niestety, cyberprzestępców. Jego innowacyjna technologia oraz obietnica anonimowości i decentralizacji sprawiają, że bitcoin jest niezwykle atrakcyjny. Jednak wraz z rosnącą popularnością bitcoina, zagrożenia związane z bezpieczeństwem cyfrowym również się zwiększają.

7 zalet (i 2 wady) Bitcoina i innych kryptowalut

7 zalet (i 2 wady) Bitcoina i innych kryptowalut

Masz w planach rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami? Chcesz zacząć inwestować, ale obawiasz się straty? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki tekst, dzięki któremu poznasz najważniejsze zalety korzystania z kryptowalut, a także dowiesz się jakie niebezpieczeństwo może na Ciebie czyhać. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Kiedy warto zacząć inwestować i dlaczego trzeba podjąć to wyzwanie?

Kiedy warto zacząć inwestować i dlaczego trzeba podjąć to wyzwanie?

Przy racjonalnym podejściu do naszych finansów nadchodzi taki moment, gdy na koncie pojawiają się pieniądze. To radość, ale i kłopot, bo oznacza, że pora zacząć inwestowanie. Takie pieniądze, które po prostu sobie są, nie przynoszą nam żadnych zysków, a to wielki błąd. Może pora przemyśleć sprawę inwestowania?