Strach przed dentystą – skąd to się bierze?

Medycyna, psychologia, stomatologia, zdrowie

dentysta

Teoretycznie mogłoby nam się wydawać, że strach przed dentystą to nic złego – to normalne i na pewno z wiekiem minie. Tak często podchodzą do tego rodzice, ale nie powinni jednak tak na to patrzeć. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dziecko w młodości faktycznie zacznie panicznie obawiać się takich wizyt to w przyszłości może również dalej unikać tego za wszelką cenę. A zdajemy sobie na pewno sprawę z tego, jakie mogą być tutaj konsekwencje – próchnica, ubytki w zębach, kamień i późniejsza konieczność poważnego leczenia stomatologicznego.

Jeżeli nie chcemy, aby nasze dziecko w młodym wieku faktycznie rozwinęło w sobie taki lęk – od samego początku zabierzmy się za to, aby przyzwyczajać je do takich wizyt. Możemy Cię zapewnić, że wcale nie jest to takie trudne – wymaga to od Ciebie tylko cierpliwości i odrobiny wyobraźni. Nie zapominajmy o tym, że młoda osoba często powtarza nasze zachowania – jesteśmy przecież dla niej najbliższymi ludźmi i to naszym zadaniem jest przekazywanie jej wiedzy na temat świata. Jeżeli zrobimy to dobrze to dentysta nigdy nie będzie kimś, kogo trzeba będzie się bać.

Zmuszanie dziecka do wizyty u dentysty

To jest tak naprawdę najgorsza opcja, jaką możemy wybrać. Dentysta bielany ma być dla dziecka po prostu specjalistą, który leczy zęby – nie osobą, do której jesteśmy ciągnięci na siłę i straszeni okropnym bólem, który będzie się z tym wiązał. Pamiętaj, że młody człowiek ma swój rozum i najłatwiej do takiej wizyty przekonamy go po prostu z pomocą rozmowy. Możemy wytłumaczyć mu, co dokładnie zrobi dentysta i czego dziecko może się spodziewać – w ten sposób będzie ono przygotowane i w końcu raczej zgodzi się na takie spotkanie.

Możemy również pokazać córce lub synowi, że my także nie przepadamy za takimi wizytami – ale wiemy, iż są one konieczne, więc po prostu staramy się wykazać tutaj odwagą. Dziecko musi zdawać sobie sprawę z tego, że czasami robimy coś wbrew sobie – ale w dobrym celu i na tym tak naprawdę polega odpowiedzialność. Dentysta robi też przecież wszystko, aby zminimalizować odczuwany przez nas ból.

Wizyty u dentysty warto zacząć bardzo wcześnie

Gdy nasze dziecko będzie miało zaledwie kilka lat to jeszcze raczej nie będzie obawiało się wizyt u dentysty, bo nie będzie w ogóle zdawało sobie sprawy z tego, gdzie jedzie. To właśnie w tym okresie czasu możemy powoli przyzwyczaić je do takich wizyt – oraz również do samego dentysty. Zabieranie dziecka cały czas do tego samego specjalisty, który ma dobre podejście – to najlepsze, co możemy zrobić.

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Balmain – kosmetyki do włosów z półki premium. Czy warto je kupić?

Pielęgnacja włosów jest dla wielu osób tajemnicą, dla innych pasją, a jeszcze dla innych sztuką, którą próbują zrozumieć. Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów wybrać, by cieszyć się nienagannym wyglądem swojej fryzury? Czy kosmetyki do włosów marki Balmain faktycznie są tak dobre, że warto w nie zainwestować? Jeśli jesteście ciekawi, czy rzeczywiście warto przetestować kosmetyki do włosów z półki premium i na które produkty z asortymentu Balmain Hair zwrócić uwagę – koniecznie czytajcie dalej!

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

USG jamy brzusznej, czyli jak w sposób bezpieczny kontrolować stan swojego zdrowia

Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy znacznie bardziej świadomi. Interesujemy się zdrowym żywieniem, wiemy, jak ważne jest uprawianie sportu dla stanu naszego organizmu. Staramy się także przestrzegać regularnych wizyt u lekarza, wiemy też, jak ważna jest profilaktyka. Takie postępowanie na pewno wpływa wydłużenie średniej długości życia. USG jamy brzusznej – dlaczego bardzo ważne jest jego regularne przeprowadzanie?

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zadbaj o kondycję organizmu zimą

Zima jest bardzo trudnym okresem dla naszego organizmu. Czapki i szale uszkadzają troskliwie pielęgnowane włosy. Szaruga i słota za oknami sprawiają, że mamy mniej energii i z trudem wchodzimy w kolejne dni. Odczuwamy wiele drobnych dolegliwości, takich jak przeziębienia, bóle stawów czy kłopoty z zatokami. Jak można sobie pomóc w nierównej walce z siłami natury?