Tłusty czwartek ciekawostki

26 sie 2017 | ciekawostki, ważne dni, zabawy | 0 komentarzy

tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest świętem chrześcijańskim przypadającym w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Zwiastuje, że rozpoczął się ostatni tydzień karnawału.

W Polsce pierwszy raz ten zwyczaj obchodzono w XVII wieku. Tradycją jest by każdy w tłusty czwartek zjadł coś tłustego.

Tłusty czwartek ciekawostki


1. Słodkie pączki powstały dopiero w XVI wieku, wcześniej wypiekano tylko pikantne i tłuste.

2. We Włoszech to święto nazywa się Giovedi Grasso, gdzie na dziesięć dni przed Wielkim Postem wieczorem spożywa się posiłek z wędzonego mięsa.

3. W Hiszpanii świętuje się jedząc ciasta Bizcocho oraz Mona.

zobacz: Hiszpania ciekawostki

4. W Niemczech to Weiberfastnacht, ten dzień jest częściowo wolny od pracy (pracę kończy się przed południem). Godziną umowną na rozpoczęcie świętowania jest 11:11.

5. W Polsce znany jest również pod nazwą zapusty.

zobacz: Polska ciekawostki

6. Dawniej podawano słoninę, boczek i mięso, nie szczędzono też alkoholu.

7. 15 lutego 2007 Google umieściło okazjonalne logo na stronie głównej swojej wyszukiwarki w wersji polskiej.

8. W niektórych regionach Polski na faworki mówi się chrusty.

9. Pierwotnie był dniem, gdzie świętowano odejście zimy i początek wiosny.

10. Organizowane są zawody regionalne w jedzeniu pączków, np. rekordzista w jedzeniu 10 pączków na czas uzyskał rezultat 5 min i 20 sek zaznaczając, że jedzenie nie można popijać.

11. Pączek mniej więcej waży 50 g i ma aż 200-300 kalorii.

12. Faworki ważą około 15-20 gram i mają 75 kalorii.

13. Na Śląsku pączek jest znany jako krepel.

14. Specjałami tego święta są głównie faworki i pączki. Istnieje nawet przesąd, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka będzie miał pecha w życiu.

15. Już w starożytnym Rzymie obchodzono raz w roku tzw. tłusty dzień.

16. Pączki z czasów starożytnych niczym nie przypominają tych dzisiejszych. Były to twarde kulki z chlebowego ciasta, nadziewane słoniną.



Tłusty czwartek pytania


Czemu tłusty czwartek jest w czwartek?

Tłusty Czwartek jest w czwartek ponieważ to 53 dni przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie od Popielca do Wielkiej Nocy jest 46 dni wliczając niedziele.

Skąd się wzięła tradycja Tłustego czwartku?

W Małopolsce mówi się o Combrowym Czwartku z racji tego, że w ostatni dzień karnawału właśnie w czwartek umarł wójt Combr. Combr zakazywał handlu na krakowskim rynku dlatego w każdą rocznicę jego śmierci przekupki urządzały w tym miejscu huczną zabawę. Dawniej tego dnia jadano pączki nadziewane słoniną.

Czym jest pączek idealny?

To taki który ma jasną obwódkę wokół, po tym można poznać na jakim tłuszczu były smażone im obwódka jaśniejsza tym świeższy tłuszcz. Dobrą konsystencje poznamy po małym zapadnięciu na środku pączka. Kilka kropel dziewięćdziesięcio kilku procentowego alkoholu lub octu ochroni pączka przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu.

Jak zrobić pączka?

Na początek wyrobić 60 g drożdży z letnim mlekiem (około 1/3 szklanki) oraz z 2 dużymi łyżkami mąki. W rondelku na ogniu dać jajko i 6 żółtek, szczyptę soli oraz 1/3 szklanki cukru plus jedno opakowanie cukru wanilinowego. Do około 600 g mąki dolać letnie mleko 2/3 szklanki, ubite białka i zawartość pierwszej miski oraz rondla, wszystko należy wymieszać. Do tego dodać 90g masła i kilka kropel spirytusu lub octu. Wymieszać i posypać mąką, następnie wyrobić rękoma. Takie ciasto musi odpocząć koło 2h. Kolejno odrywać kawałki ciasta i nadziewać je czym tylko chcemy: marmolady, czekolady, nadzienia tofi. Później usmażyć na głębokim oleju. Gotowe pączki można również posypać czymkolwiek: cukrem pudrem, można zrobić lukier z posypką lub polać czekoladą.

Jak zrobić faworki?

Na stolnicę wysypać po pół szklanki mąki krupczatki, tortowej i zwykłej. Do tego dodać kilka kropel spirytusu, 3 żółtka, 1200 g śmietany 18% i sporą łyżkę cukru wanilinowego oraz szczyptę soli. Wszystko wymieszać, później zagnieść. Ubić je wałkiem by powstały pęcherzyki powietrza. Rozwałkować cienko i pociąć w paski. Każdy pasek naciąć na środku i przez ten środek przełożyć górę i dół faworka. Smażyć na głębokim oleju następnie można posypać przykładowo cukrem pudrem.

Zbiór ciekawostek o 366 dniach roku (wybierz miesiąc):

styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Tłusty czwartek – paczka wiedzy

  • ostatnia aktualizacja: 2023-02-16 12:14:48
  • autorzy ciekawostek: MR,
  • autorzy pytań: Paulina

Podziel się swoją wiedzą dodając ciekawostki, pytania, odpowiedzi i korekty w komentarzach.

Zobacz również:

Jaskółka dymówka ciekawostki

Jaskółka dymówka ciekawostki

Jaskółki dymówka to mały ptak wędrowny z rodziny jaskółkowatych należący do wróbli śpiewających. Gdzie żyją jaskółki dymówki? Kiedy jaskółki dymówki wyruszają do ciepłych krajów?

Manaslu ciekawostki

Manaslu ciekawostki

Manaslu jest ósmym co do wysokości szczytem na świecie, wznoszącym się na wysokość 8 163 m n.p.m. Znajduje się w Himalajach w północno-zachodniej części Nepalu.

Mieszko II Lambert ciekawostki

Mieszko II Lambert ciekawostki

Mieszko II Lambert był jedną z kluczowych postaci wczesnej historii Polski. Od 1025 do 1031 roku był królem Polski. Jaka była polityka zagraniczna Mieszka II Lamberta? Jakie reformy przeprowadził Mieszko II Lambert?

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm ciekawostki

Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?

Często odwiedzane:


Anatomia

anatomia


 


 

Codziennie nowe paczki wiedzy

 

 

 

 

 

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy

 


 

Anatomia

 

anatomia

 


 

Kosmos

 

kosmos

 


 

Ssaki

 

ssaki

 


 


Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń