Trading WBTC dla początkujących

firmy internetowe, waluty

bitcoin

Entuzjaści kryptowalut oraz miłośnicy gry na automatach mogli słyszeć o WBTC, czyli w tłumaczeniu dosłownym na język polski „opakowanych bitcoinach” lub „opakowanych tokenach kryptograficznych”. W tym artykule przyjrzymy się rodzajom opakowanych tokenów występujących w kryptowalutach, ich celom oraz ich znaczeniu dla inwestora i tradera kryptowalutami.
Blockchainy, takie jak Bitcoin i Ethereum, mają różne protokoły, funkcjonalności, a ze względu na fundamentalną różnicę w ich algorytmach nie mogą się ze sobą komunikować. Chociaż ta niezależność chroni suwerenność i bezpieczeństwo poszczególnych łańcuchów bloków, kwestionuje również istnienie interoperacyjnego ekosystemu, w którym dane i informacje powinny być łatwo wymieniane.
Na przykład w finansach zdecentralizowanych (DeFi od „decentralized finances”), gdzie sprawny, płynny i szybki przepływ środków ma kluczowe znaczenie, opakowane tokeny kryptograficzne, czyli WBTC znajdują odpowiednie zastosowanie. Niektóre nowsze łańcuchy bloków, takie jak Polkadot, zostały stworzone w celu rozwiązania problemu interoperacyjności. Jednak konieczne stało się także znalezienie rozwiązania i umożliwienie komunikacji między wczesnymi sieciami Bitcoin i Ethereum, dlatego stworzono właśnie „opakowane tokeny”.

Na czym polegają opakowane tokeny kryptograficzne, czyli WBTC?

Opakowane tokeny kryptograficzne to po prostu kryptowaluty powiązane z wartością innego oryginalnego kryptozasobu lub aktywów, takich jak złoto, akcje, udziały i nieruchomości, a następnie wprowadzone do pracy na platformach DeFi. Oryginalny zasób jest „opakowany” w cyfrowy skarbiec, a nowo wybity token jest tworzony do transakcji na innych platformach. Opakowane tokeny umożliwiają wykorzystanie nienatywnych zasobów w dowolnym łańcuchu bloków, budowanie mostów między sieciami i wdrażanie interoperacyjności w przestrzeni kryptowalut.
WBTC mogą reprezentować wszystko, od sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich, towarów, aktywów kryptograficznych, akcji i akcji po waluty fiducjarne i nieruchomości. Ponieważ opakowane tokeny są powiązane z innym zasobem, muszą być traktowane i zarządzane przez podmiot powierniczy, który „zawija” i „rozpakowuje” dany zasób. Zobaczymy, dlaczego jest to również istotne ograniczenie w zdecentralizowanym świecie kryptowalut.
Opakowane Bitcoiny, określane jako wBTC lub WBTC, były pierwszymi opakowanymi tokenami Bitcoin używanymi w blockchainie Ethereum za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, umożliwiając inwestorom uzyskanie stałego dochodu. Oprócz Bitcoin lista opakowanych tokenów zawiera inne aktywa, głównie zgodne z Ethereum ERC-20 i Binance Smart Chain BEP-20.
Choć brzmi to ciekawie, to jednak mimo tego, że tokeny ERC-20 są wydawane na platformie Ethereum, to ETH nie jest z nimi zgodny, ponieważ został opracowany przed nimi. Dlatego, podobnie jak Bitcoin, Ether musi zostać opakowany, aby był zgodny z innymi standardami tokenów ERC-20. W ten sposób powstaje tokenizowana wersja Ether na platformie Ethereum.
Inne blockchainy, takie jak Cardano, Polkadot i Solana, zaczęły eksperymentować z opakowanymi tokenami, aby ułatwić dostęp do aplikacji DeFi. Niektóre nowsze projekty obejmują bLuna, opakowany token Luna, którym można swobodnie handlować lub wykorzystywać jako zabezpieczenie w innych protokołach w sieci Terra, która jest platformą zarówno stabilną cenowo, jak i napędzaną wzrostem.

Rodzaje opakowanych tokenów

Powszechnie przyznaje się, że stablecoiny były pierwszym rodzajem opakowanych tokenów, pomimo znacznej różnicy w porównaniu z bardziej ugruntowanymi opakowanymi monetami. Na przykład moneta stablecoin, taka jak USDT (Tether), jest zabezpieczona kwotą około jednego dolara. Jednak Tether nie przechowuje dokładnej kwoty fizycznej USD za każdy posiadany USDT, a jego rezerwy obejmują aktywa o różnym charakterze: środki pieniężne, ekwiwalenty środków pieniężnych, inwestycje, należności z tytułu pożyczek itp.
Istnieją dwa rodzaje żetonów opakowanych, rozliczanych w gotówce i wymienialnych. Tokenów rozliczanych w gotówce nie można wymienić na aktywa bazowe. Z drugiej strony, wymienialne tokeny umożliwiają inwestorom wymianę opakowanego tokena na aktywa bazowe. Inne łańcuchy bloków hostują opakowane tokeny. Na przykład opakowane monety prywatności są hostowane w łańcuchach bloków Monero lub ZCash.

Jak działają opakowane tokeny?

Na prośbę sprzedawców takich jak Airswap, CoinList, 0x, AAVE, czy Maker, opiekun mennicy na danej platformie jak Ethereum, wysyła żądaną kwotę oryginalnego tokena. W podobnym procesie, gdy opakowany token musi zostać ponownie przekonwertowany na oryginalny zasób lub monetę, taką jak Bitcoin, użytkownik poprosi powiernika o zwolnienie tokena z rezerw. Mówiąc prościej, dla każdego istniejącego wBTC istnieje Bitcoin mu odpowiadający.
Proces tworzenia opakowanych tokenów i zarządzania nimi stanowi ograniczenie w krypto, ponieważ wymóg obecności zaufanego powiernika do przechowywania środków jest sprzeczny z celem otwartego i zdecentralizowanego ekosystemu blockchain. Powiernik taki jest jednak nadal wymagany, ponieważ inwestorzy nie mogą samodzielnie używać opakowanych tokenów do transakcji krzyżowych. Jednak technologia szybko ewoluuje i możemy wkrótce osiągnąć niektóre opcje zdecentralizowane.

Czy opakowane BTC są bezpieczne?

Z technicznego punktu widzenia opakowany token Bitcoin jest bezpieczny. Prawdopodobnie będzie przechowywany na bezpiecznych platformach, takich jak Ethereum lub Binance Smart Chain, a po przekształceniu w token ERC-20 lub BEP-20 będzie zapewniał bezpieczeństwo powiązanej sieci.
Jedną z istotnych wad opakowanych tokenów BTC jest potrzeba zaufania powiernikowi, który posiada aktywa bazowe. Jeśli powiernik odblokuje i wypuści prawdziwego Bitcoina komuś innemu, posiadacze tokenów opakowanego BTC kompatybilnego z ERC-20 pozostaną z bezwartościowymi aktywami.
Sposób, w jaki Bitcoin jest utrzymywany, określa poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Scentralizowany most powierniczy, który przechowuje Bitcoin, to organizacja, która obiecuje wybijać tokeny ERC-20 na przykład na Ethereum. Scentralizowanemu podmiotowi należy ufać, że utrzyma BTC i nie ucieknie z nim. Użytkownicy muszą zapewnić tym organizacjom przynajmniej wsparcie w postaci gwarancji i ubezpieczeń na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Czy opakowane tokeny to dobra inwestycja?

Tokeny opakowane są coraz częściej uważane za dobrą inwestycję w świecie kryptowalut, w którym zdecentralizowane finanse bez wątpienia odegrają znaczącą rolę. W nieco ponad rok około 800 milionów dolarów Bitcoin zostało przekonwertowane na wBTC, co daje wyobrażenie o obecnej kapitalizacji branży.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

VPS – popularny model hostingu

VPS – popularny model hostingu

Znacie zapewne wiele osób, które zupełnie nie potrafią się odnaleźć w technologicznym gąszczu. Dzielą się one na dwa rodzaje: tych uroczych, trochę tradycyjnych i staroświeckich “niedzielnych użytkowników” oraz tych, od których umiejętności zależą nasze interesy. Można tu wymienić szefa, prowadzącego na uczelni, współpracownika czy pracownika instytucji, akurat potrzebnego do załatwienia spraw. Warto zatem przyjrzeć się, jak można maksymalnie usprawnić i ułatwić korzystanie z nowinek.

Efekty influencer marketingu

Efekty influencer marketingu

Efekty influencer marketingu – jak są mierzone i czy się opłacają? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć pozytywnie. Oczywiście, efekty influencer marketingu są mierzalne i nie trzeba na nie wcale długo czekać.

Światłowód – jakie są jego największe zalety?

Światłowód – jakie są jego największe zalety?

Światłowód, czy raczej Internet światłowodowy staje się w naszym kraju coraz popularniejszy. Co ciekawe, z dnia na dzień kolejne osoby decydują się na korzystanie właśnie z tego rodzaju łącza. Nie da się ukryć, że światłowód niesie za sobą wiele korzyści i udogodnień. Warto więc zwrócić uwagę na jego najważniejsze zalety i poznać go jeszcze lepiej.