Uprawa fasoli na nasiona

nasiona, rolnictwo, rośliny

fasola

W Polsce uprawa fasoli na nasiona ma bardzo duże znaczenie gospodarcze. Warzywo to jest wykorzystywane do bezpośredniego spożycia, ale również jest przetwarzane na konserwy i mrożonki. Przed rozpoczęciem uprawy warto jest sprawdzić, jakie wymagania klimatyczne i glebowe ma ta roślina i w jakich rejonach w Polsce jej uprawa będzie przynosiła największe plony.

Warunki klimatyczne dla uprawy fasoli

Fasola jest rośliną ciepłolubną. Nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze 10°C. 18-25°C to najbardziej optymalna temperatura, w której roślina prawidłowo rośnie, a jeśli chodzi o optimum termiczne to są to 23°C. Jeśli nasiona fasoli nie będą miały odpowiednio wysokiej temperatury grozi to ograniczeniem kwitnienia, opadaniem kwiatów, słabym zawiązywaniem strąków oraz zmniejszeniem plonowania.

Fasola potrzebuje umiarkowanej ilości wody. Największe zapotrzebowanie na nią ma w czasie pęcznienia i kiełkowania nasion oraz w trakcie kwitnienia i zawiązywania strąków.

Na jakiej ziemi najlepiej uprawiać fasolę?

Fasola jest warzywem, które nie ma wysokich wymagań jeśli chodzi o rodzaj gleby. Najlepiej, aby były one ciepłe, miały w sobie próchnicę i szybko się nagrzewały (ze względu na wspomnianą wyżej ciepłolubność tych roślin). Fasola może być uprawiana na ziemiach po innych warzywach, np. kapuście, ogórkach, pomidorach czy cebuli. Jej uprawie nie służą gleby kwaśne, zlewne oraz o wysokim poziomie wody gruntowej. Podłoże może być jedynie lekko kwaśne o odczynie pH około 5,5-6. Jeśli pH jest niższe, jesienią stosuje się wapniowanie, aby odkwasić glebę. W tym celu używa się około 1 t/ha tlenku wapnia na glebach ciężkich lub 2 t/ha węglanu wapnia na glebach lekkich.

W Polsce największe uprawy fasoli można znaleźć na południu Lubelszczyzny, w okolicach Rzeszowa, Tarnowa oraz w Wielkopolsce i na Pomorzu. Dzięki odpowiednim warunkom glebowym i klimatycznym, nasz kraj zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem uprawy tej rośliny.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Bazylia ciekawostki

Bazylia ciekawostki

Bazylia to aromatyczne zioło pochodzące z rodziny jasnotowatych, które jest szeroko stosowane w kuchniach na całym świecie, zwłaszcza w kuchni włoskiej, azjatyckiej i śródziemnomorskiej.

Marihuana medyczna ciekawostki

Marihuana medyczna ciekawostki

Marihuana to susz pozyskiwany z konopi (Cannabis), zawierający substancje psychoaktywne. Czy medyczna marihuana powoduje skutki uboczne?

Naturalne i zdrowe zioła na różne dolegliwości – Uncaria ČR

Naturalne i zdrowe zioła na różne dolegliwości – Uncaria ČR

Suplementy na bazie ziół oraz ekstrakty z egzotycznych roślin coraz częściej włączane są do profilaktyki osób w każdym wieku. Prostota stosowania, brak przeciwwskazań oraz zauważalny wpływ na poprawę jakości życia sprawiają, że szczególną popularnością cieszą się peruwiańskie zioła. Oczywiście produkty na ich bazie powinny pochodzić z pewnego źródła – dzięki czemu ich jakość będzie niepodważalna.

Mandarynki ciekawostki

Mandarynki ciekawostki

Mandarynki to małe, słodkie owoce cytrusowe o jasnopomarańczowej skórce, które łatwo się obiera. Są blisko spokrewnione z pomarańczami. Jakie są korzyści zdrowotne płynące ze spożywania mandarynek?