Yasminelle – skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania

bezpieczeństwo, leki, zdrowie

tabletki

Najprostszą i najszybszą metodą antykoncepcji jest zastosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku płciowego. Niestety z jej skutecznością bywa różnie i może być zawodna. Założenie na penisa prezerwatywy nie zapewnia stuprocentowej pewności co do tego, że nie dojdzie do zapłodnienia. Co więcej, prezerwatywa zawsze może pęknąć, zsunąć się czy okazać się nieszczelna. Jeśli kobieta chce mieć ponad 99% pewności co do skuteczności zastosowanego środka antycypacyjnego, powinna zainteresować się terapią hormonalną. Z pomocą przychodzą różnego typu plastry i pigułki, które chronią przed zajście w niechcianą ciążę. Przykładem leku hormonalnego przeznaczonego do antykoncepcji doustnej dla kobiet jest Yasminelle.

Czy lek Yasminelle jest skuteczną metodą antykoncepcji?

W przypadku Yasminelle mowa jest o doustnej antykoncepcji hormonalnej, na którą składa się tabletka zawierająca substancje czynne w postaci etynyloestriadolu i drospirenonu. Estrogen i progesteron występują naturalnie w organizmie każdej kobiety i wpływają one bezpośrednio na przebieg cyklu menstruacyjnego. W zależności od tego w jakiej fazie cyklu znajduje się właśnie kobieta, wytwarzane są mniejsze lub większe ilości poszczególnych hormonów. Wszystko po to, aby przygotować ciało do możliwej ciąży. Każdego miesiąca produkowana jest komórka jajowa, która czeka przez kilkanaście godzin na zapłodnienie. Jeśli do tego nie dojdzie, następuje krwawienie i cały cykl rozpoczną się od początku. Celem przyjmowania leku Yasminelle jest wpłynięcie na cykl owulacyjny w taki sposób, aby nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. Substancje czynne w nim zawarte hamują dojrzewanie pęcherzyków Graafa i owulację. Dodatkowo zmieniają one właściwości endometrium i śluzu szyjki macicy. Wszystko to w znacznym stopniu utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Tym bardziej, że dochodzi do spowolnienia perystaltyki jajowodów.

W leku Yasminelle znajdują się tylko niewielkie stężenia hormonów, dlatego jest to dużo bardziej bezpieczna metoda antykoncepcji niż tabletka dwufazowa. Skuteczność tej metody uzależniona jest przede wszystkim od regularności stosowania. Znacznie ma także to, czy substancje aktywne są właściwie wchłaniane w układzie pokarmowym kobiety. Jeśli dojdzie do pominięcia dawki, wystąpienia problemów ze strony żołądka i jelit, skuteczność preparatu Yasminelle może się mniej lub bardziej obniżyć. To samo dotyczy stosowania niektórych leków. Ważne jest to, aby trzymać się ściśle zaleceń lekarza i postępować zgodnie z ulotką dołączoną do leku.

Kiedy nie można przyjmować leku Yasminelle?

Lek Yasminelle nie może być stosowany przez kobiety z zaburzeniami krążenia, zakrzepicą żylną lub tętniczą. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca z towarzyszącymi jej zmianami naczyniowymi. Podobnie jest z zapaleniem trzustki, schorzeniami wątroby i nowotworami tego narządu, niewydolnością nerek i migrenami. Jeśli kobieta podejrzewa u siebie ciążę lub spodziewa się dziecka, nie powinna stosować tej metody antykoncepcji hormonalnej. Niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych także są przeciwwskazaniem do stosowania leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić na skutek stosowania Yasminelle?

U wielu kobiet stosowanie leku Yasminelle powoduje wystąpienie różnych skutków ubocznych. Częstym problemem są wahania nastroju, bóle głowy, powiększenie i bolesność piersi, bóle żołądkowe, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, zmiany trądzikowe, torbiele na jajnikach, mlekotok, przyrost masy ciała, stany depresyjne. Przyjmowanie tego środka antykoncepcyjnego może przyczynić się do wystąpienia opryszczki, zawrotów głowy, spadku libido, nudności, wymiotów, biegunki, zaparć, wypadania włosów, zmęczenia, nadmiernego pocenia się, zwiększonego łaknienia, zakrzepów z zatorami.

Źródło: Yasminelle – Medyk Online

materiał zewnętrzny

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?

Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Jak stosować kolagen w proszku?

Jak stosować kolagen w proszku?

Kolagen w proszku to produkt, który okaże się bardzo pomocny przy niejednej dolegliwości. Jego korzystne właściwości pozwalają między innymi utrzymać gładkość i elastyczność skóry, przyspieszyć gojenie się ran, czy też wyeliminować dolegliwości bólowe ze strony stawów. Kto powinien zdecydować się na jego zakup i jak, konkretnie, działa kolagen w proszku?

Psie zęby pod kontrolą

Psie zęby pod kontrolą

Zdrowe, mocne zęby u psa mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie za pomocą zębów pies rozdrabnia pokarm, a od tego zależy prawidłowa praca układu trawiennego. Pies nie jest w stanie sam umyć sobie zębów, o to musi zadbać właściciel. Jak pielęgnować zęby u czworonoga? Co zrobić, gdy pojawią się problemy?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?