Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

anatomia, choroby, porady

urolog

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Jakie choroby leczy urolog?

Urolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego u kobiet, mężczyzn i dzieci. Zajmuje się leczeniem takich chorób jak: kamica układu moczowego, przerost prostaty, torbiele nerek, nowotwór prostaty, nerek czy pęcherza (we współpracy z lekarzem onkologiem).

Z jakimi objawami do urologa?

 • Częstomocz;
 • Parcie na pęcherz;
 • Słaby strumień moczu;
 • Nieprzyjemny zapach moczu;
 • Uczucie niepełnego oddania moczu;
 • Ból podczas oddawania moczu;
 • Krwiomocz;
 • Ból podczas wytrysku (mężczyźni);
 • Problemy z nietrzymaniem moczu;
 • Obrzęk lub zaczerwienienie jąder (mężczyźni);
 • Problemy z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem (mężczyźni);
 • Problemy skórne w okolicy narządów płciowych.

To najczęstsze objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza urologa. Im wcześniej wykryta choroba, tym krótsze leczenie. Niektóre choroby układu moczowo-płciowego można leczyć farmakologicznie, inne wymagają interwencji chirurgicznej. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań (np. USG, badania krwi lub moczu), aby postawić właściwą diagnozę. Specjalista może także zalecić konsultacje i terapię u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Czy do urologa warto chodzić profilaktycznie?

Choć badanie urologiczne nie należy do przyjemnych (u panów konieczne może być wykonanie badania per rectum, czyli przez odbyt), to mężczyźni po 40. roku życia powinni pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie urologa ze względu na rozrastający się wraz z wiekiem gruczoł prostaty. Na wizytę profilaktyczną warto wybrać się przynajmniej raz na 12. miesięcy. Między 40. a 50. rokiem życia wzrasta bowiem ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyźni, u których w rodzinie występowały przypadki tego nowotworu, powinni znajdować się pod kontrolą lekarza nieco wcześniej – już po 35. roku życia.

Kiedy warto wybrać się na konsultację urologiczną z dzieckiem?

Jednym z najczęściej leczonych u urologa schorzeń u chłopców jest stulejka. To patologiczne zwężenie napletka, którego głównym objawem jest problem z odsłonięciem żołędzia penisa. Leczenie stulejki polega na nacięciu napletka lub jego chirurgicznym usunięciu. Kolejnym problemem, z którym najczęściej zgłaszają się rodzice chłopców, jest wnętrostwo, czyli wada rozwojowa objawiająca się tym, że jądra znajdują się poza moszną. Na konsultację urologiczną z dzieckiem warto wybrać się za każdym razem, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia układu moczowego lub niepokoi nas wygląd narządów płciowych dziecka.

To tylko niektóre z wielu chorób, które leczy lekarz urolog. Kartuzy to miasto, w którym znajdziesz fachową pomoc w związku z dolegliwościami układu moczowo-płciowego.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Co wyróżnia serię Ponad słowami?

Seria książek przeznaczona jest do języka polskiego. Podręczniki dla liceum ogólnokształcącego oraz technikum są skonstruowane tak, żeby w jak najlepszy sposób przekazać materiał. Seria rozwija umiejętności humanistyczne w młodych umysłach.

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Odkryj kosmiczne zestawy klocków!

Klocki LEGO® Star Wars wyróżnia się przede wszystkim ciekawą formą. Utworzone przez posiadacza, któregoś z zestawów konstrukcje wyglądają, jak wprost wyjęte z gwiezdnych Wojen, a jednocześnie prezentują się w sposób niezwykle estetyczny. Fani kultowych, a zarazę oryginalnych klocków LEGO® doceniają też ich wytrzymałość i najwyższą jakość wykonania. Dzięki temu mogą oni cieszyć się z posiadanego zestawu przez lata, a nawet przekazywać je kolejnym pokoleniom. Wybudowane konstrukcje mogą stanowić niesamowitą dekorację w pokoju osoby będącej kolekcjonerem gadżetów utrzymanych w klimacie science-fiction lub typowo ozdób nawiązujących do Gwiezdnych Wojen.

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie książek – w zależności od ich rodzaju – może być zarówno kształcące, jak i emocjonujące czy odprężające. Ten rodzaj rozrywki posiada cały szereg zalet przy znikomej ilości wad. Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, pamięć, wpływa na efektywność pracy mózgu i wzbogaca nasze słownictwo. A co ze słuchaniem książek? Czy ono także wywiera korzystny wpływ na odbiorcę danej lektury? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli wspomnianym słuchaczem jest dziecko. Oto 3 korzyści płynące z czytania najmłodszym.