Z jakimi objawami należy udać się do urologa?

anatomia, choroby, porady

urolog

Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?

Jakie choroby leczy urolog?

Urolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób układu moczowo-płciowego u kobiet, mężczyzn i dzieci. Zajmuje się leczeniem takich chorób jak: kamica układu moczowego, przerost prostaty, torbiele nerek, nowotwór prostaty, nerek czy pęcherza (we współpracy z lekarzem onkologiem).

Z jakimi objawami do urologa?

 • Częstomocz;
 • Parcie na pęcherz;
 • Słaby strumień moczu;
 • Nieprzyjemny zapach moczu;
 • Uczucie niepełnego oddania moczu;
 • Ból podczas oddawania moczu;
 • Krwiomocz;
 • Ból podczas wytrysku (mężczyźni);
 • Problemy z nietrzymaniem moczu;
 • Obrzęk lub zaczerwienienie jąder (mężczyźni);
 • Problemy z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem (mężczyźni);
 • Problemy skórne w okolicy narządów płciowych.

To najczęstsze objawy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza urologa. Im wcześniej wykryta choroba, tym krótsze leczenie. Niektóre choroby układu moczowo-płciowego można leczyć farmakologicznie, inne wymagają interwencji chirurgicznej. Lekarz może zlecić także wykonanie dodatkowych badań (np. USG, badania krwi lub moczu), aby postawić właściwą diagnozę. Specjalista może także zalecić konsultacje i terapię u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Czy do urologa warto chodzić profilaktycznie?

Choć badanie urologiczne nie należy do przyjemnych (u panów konieczne może być wykonanie badania per rectum, czyli przez odbyt), to mężczyźni po 40. roku życia powinni pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie urologa ze względu na rozrastający się wraz z wiekiem gruczoł prostaty. Na wizytę profilaktyczną warto wybrać się przynajmniej raz na 12. miesięcy. Między 40. a 50. rokiem życia wzrasta bowiem ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyźni, u których w rodzinie występowały przypadki tego nowotworu, powinni znajdować się pod kontrolą lekarza nieco wcześniej – już po 35. roku życia.

Kiedy warto wybrać się na konsultację urologiczną z dzieckiem?

Jednym z najczęściej leczonych u urologa schorzeń u chłopców jest stulejka. To patologiczne zwężenie napletka, którego głównym objawem jest problem z odsłonięciem żołędzia penisa. Leczenie stulejki polega na nacięciu napletka lub jego chirurgicznym usunięciu. Kolejnym problemem, z którym najczęściej zgłaszają się rodzice chłopców, jest wnętrostwo, czyli wada rozwojowa objawiająca się tym, że jądra znajdują się poza moszną. Na konsultację urologiczną z dzieckiem warto wybrać się za każdym razem, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do zakażenia układu moczowego lub niepokoi nas wygląd narządów płciowych dziecka.

To tylko niektóre z wielu chorób, które leczy lekarz urolog. Kartuzy to miasto, w którym znajdziesz fachową pomoc w związku z dolegliwościami układu moczowo-płciowego.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Kiedy i dlaczego powinieneś skorzystać z profesjonalnych usług niszczenia dokumentów?

Kiedy i dlaczego powinieneś skorzystać z profesjonalnych usług niszczenia dokumentów?

W dobie cyfrowej, utylizacja dokumentów stała się koniecznością, jednak proces ten wymaga odpowiedniej uwagi. Odpowiednie niszczenie dokumentów jest działaniem, które nie tylko chroni prywatność, ale również musi być zgodne z prawem. W tym kontekście, profesjonalne niszczenie dokumentów jest usługą, która zyskuje na znaczeniu. Ale kiedy i dlaczego powinieneś z niej skorzystać? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów?

Kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces niszczenia i utylizacji dokumentacji zawierającej dane osobowe często jest skomplikowany — i wymaga porad profesjonalisty. Wiele osób nie rozumie, które dokumenty należy zniszczyć ze względu na ich dezaktualizację i jak przeprowadzić niszczenie dokumentów zgodnie z prawem. W tym artykule wyjaśnimy, kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów i po jakim okresie należy zutylizować tego typu dane.

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Zatrudnianie pracowników sezonowych może być ważnym elementem dla wielu branż, zwłaszcza tych związanych z turystyką, handlem detalicznym i rolnictwem. Wraz z nadchodzącym sezonem wzrasta zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą, aby sprostać większej liczbie klientów i zwiększonemu zapotrzebowaniu na produkty i usługi. W tym przewodniku krok po kroku dowiesz się, jak skutecznie zatrudnić pracownika sezonowego i zagwarantować płynne funkcjonowanie Twojego biznesu.

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Frezy są stosowane do obróbki różnorodnych materiałów, w tym drewna, betonu, metalu i tworzyw sztucznych. Istnieje wiele rodzajów frezów, z których każdy jest przeznaczony do specyficznych zadań. Właściwy dobór narzędzia jest zatem kluczowy. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni frez.