Zbiorniki na wodę – zbieranie i wykorzystywanie deszczówki

oszczędzanie, porady, środowisko

podziemny zbiornik na wodę

fot. aquatechnika.pl

Jednym z głównych problemów ludzkości jest nadmierne zużycie słodkiej wody. W coraz większej ilości miejsc na świecie zaczyna jej brakować. Jeżeli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, do 2050 roku problem ten dotyczył będzie 40% ludzi na Ziemi. W samej Europie obecnie ponad 100 milionów osób ma utrudniony dostęp do czystej wody pitnej. 

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Niestety w porównaniu do innych europejskich krajów mamy bardzo małe zasoby wody, które zmniejszają się z każdym kolejnym rokiem. Spowodowane jest to m.in. wzrostem temperatury, rozwojem przemysłu, degradacją gleb, urbanizacją.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Wybór działań mających na celu zmniejszenie zużycia wody zależy głównie od naszego miejsca zamieszkania. W artykule tym skupimy się na mieszkańcach domów jednorodzinnych, którzy potrzebują duże ilości wody m.in. do pielęgnacji swoich ogrodów. W Polsce ponad 95% słodkiej wody pochodzi z opadów atmosferycznych dlatego najlepszym sposobem na ograniczenie jej zużycia jest zbieranie deszczówki. To nie tylko wspieranie środowiska naturalnego, ale również świetny sposób na obniżenie rachunków. W ciągu każdej minuty intensywnego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 możemy zebrać nawet 15 litrów wody. Łatwo obliczyć ile dzięki temu można zaoszczędzić.

Dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

  • gromadzenie wody deszczowej jest całkowicie przyjazne dla środowiska,
  • zbierając deszczówkę możemy w łatwy sposób kontrolować swoje zapotrzebowanie na wodę,
  • woda deszczowa nie zawiera chloru dlatego jest bardzo dobra do podlewania roślin,
  • odpowiednio dobrane zbiorniki na wodę pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o 80%.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

Zbiorniki na deszczówkę dekoracyjne – są to zbiorniki naziemne o pojemności od 200 do 2000 litrów. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub ceramicznego odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz reakcje chemiczne zachodzące w przechowywanej przez dłuższy czas wodzie. Duży wybór kształtów i kolorów sprawia, że zbiorniki na wodę są nie tylko funkcjonalne ale również przyjemne dla oka. Warto wybrać model mający wbudowany kranik.

Zbiorniki na deszczówkę podziemne – mają pojemność od 1 000 do nawet 70 000 litrów. Znajdują się pod ziemią dlatego nie zajmują dodatkowego miejsca na działce. Ich największą zaletą jest możliwość przekierowania wody do instalacji domowej (pralek, spłuczek). 

Więcej informacji o zbiornikach wraz z ich cenami znajdziecie odwiedzając sklep Aquatechnika.

Jak można wykorzystać zebraną deszczówkę?

  • Ogród. Zebrana deszczówka jest idealna do nawadniania roślin ponieważ w przeciwieństwie do wody z kranu nie zawiera substancji chemicznych takich jak chlor lub fluor. 
  • Sprzątanie.  Deszczówkę można wykorzystać do mycia okien, tarasów, narzędzi, mebli ogrodowych, samochodów itd. 
  • Toaleta. Zebraną wodę deszczową można użyć do spłukiwania toalety.
  • Pranie. Woda deszczowa jest dobra do prania ponieważ nie zawiera wapnia i magnezu, nie powoduje osadzania się kamienia.

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki


Owoce

owoce

Kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów?

Kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, proces niszczenia i utylizacji dokumentacji zawierającej dane osobowe często jest skomplikowany — i wymaga porad profesjonalisty. Wiele osób nie rozumie, które dokumenty należy zniszczyć ze względu na ich dezaktualizację i jak przeprowadzić niszczenie dokumentów zgodnie z prawem. W tym artykule wyjaśnimy, kogo w Polsce dotyczy obowiązek niszczenia dokumentów i po jakim okresie należy zutylizować tego typu dane.

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Jak zatrudnić pracownika sezonowego? Przewodnik krok po kroku

Zatrudnianie pracowników sezonowych może być ważnym elementem dla wielu branż, zwłaszcza tych związanych z turystyką, handlem detalicznym i rolnictwem. Wraz z nadchodzącym sezonem wzrasta zapotrzebowanie na dodatkową siłę roboczą, aby sprostać większej liczbie klientów i zwiększonemu zapotrzebowaniu na produkty i usługi. W tym przewodniku krok po kroku dowiesz się, jak skutecznie zatrudnić pracownika sezonowego i zagwarantować płynne funkcjonowanie Twojego biznesu.

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Jak dobrać frezy do rodzaju wykonywanych prac?

Frezy są stosowane do obróbki różnorodnych materiałów, w tym drewna, betonu, metalu i tworzyw sztucznych. Istnieje wiele rodzajów frezów, z których każdy jest przeznaczony do specyficznych zadań. Właściwy dobór narzędzia jest zatem kluczowy. W niniejszym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni frez.

Zalety wyboru metalowych regałów – dlaczego warto

Zalety wyboru metalowych regałów – dlaczego warto

Wybór mebli przeznaczonych do pomieszczeń socjalnych, warsztatów, bibliotek, zakładów pracy czy obiektów sportowych nie jest łatwy. Takie meble powinny wyróżniać się szczególnie wysoką odpornością na zniszczenia, uderzenia czy wilgoć. Intensywnie użytkowane miejsca wymagają bardzo trwałych i wytrzymałych mebli, do których z całą pewnością zaliczyć można te wykonane z metalu.