Ssaki

Muł ciekawostki

Muł ciekawostki

Muły są potomstwem ogiera (samca konia) i oślicy (samicy osła). Ta unikalna kombinacja genetyczna sprawia, że muły są bardzo wytrzymałe i zdrowe. Jakie są różnice między mułem a osłem?

Koczkodan ciekawostki

Koczkodan ciekawostki

Koczkodany to małe, drzewne małpy z rodziny koczkodanowatych. Gdzie można spotkać koczkodany? Jakie są charakterystyczne cechy koczkodanów? Jak długo żyją koczkodany?

Jeleń ciekawostki

Jeleń ciekawostki

Jelenie to duże ssaki, mające kopyta i należące do przeżuwaczy. Jakie są naturalne drapieżniki jeleni? Jaka jest średnia długość życia jeleni?

Gady

Aligator ciekawostki

Aligator ciekawostki

Aligator to duży gatunek gada z rodziny aligatorowatych, rzędu krokodyli. Czym różni się aligator od krokodyla? Ile żyją aligatory? Gdzie występują aligatory?

Zaskroniec ciekawostki

Zaskroniec ciekawostki

Zaskroniec jest wężem z rodziny połozowatych. Nie jest jadowity. Jak wygląda zaskroniec? Ile żyje zaskroniec? Czym żywią się zaskrońce? Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Diplodok ciekawostki

Diplodok ciekawostki

Kiedy żyły diplodoki? Ile ważyły diplodoki? Jak diplodoki sięgały po liście z najwyższych drzew? Jakie istniały gatunki diplodoków? Pod jakim kątem diplodoki trzymały szyje?

Owady

Świetlik ciekawostki

Świetlik ciekawostki

Gdzie występują świetliki? Na jaki kolor świecą świetliki? W jakim celu świetliki wytwarzają światło? Czy wszystkie świetliki emitują światło?

Karaluch ciekawostki

Karaluch ciekawostki

Karaluchy żyją na świecie już od czasów dinozaurów. Z jaką prędkością potrafią się poruszać? Ile nóg mają karaluchy? Co jedzą? Co jest śmiercionośne dla karaluchów?

Ptaki

Gil ciekawostki

Gil ciekawostki

Gil (gil zwyczajny) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych. Gdzie najczęściej można spotkać gila? Czym charakteryzuje się wygląd gila? Jak długo żyją gile?

Gołębie ciekawostki

Gołębie ciekawostki

Gołębie to ptaki z rodziny gołębiowatych, które są blisko spokrewnione z treronami i gołębiarzami. Dlaczego gołębie są często widywane w miastach? Jakie są główne cechy fizyczne gołębia? Jak długo żyją gołębie?

Żuraw ciekawostki

Żuraw ciekawostki

Żurawie są fascynującymi ptakami, które od wieków budzą podziw ludzi na całym świecie. Ich elegancja, długowieczność i zachowania sprawiają, że są one ważnym elementem wielu kultur i tradycji.

Wrona ciekawostki

Wrona ciekawostki

Wrony należą do rodziny krukowatych (Corvidae), która jest powszechnie uważana za jedną z najinteligentniejszych rodzajów ptaków. Jak duże są wrony? Czy wrony potrafią symulować dźwięki ludzkiej mowy?

Ryby

Tuńczyk ciekawostki

Tuńczyk ciekawostki

Tuńczyk to gatunek morskiej ryby wędrownej z rodziny makrelowatych. Gdzie występują tuńczyki? Ile żyją tuńczyki? Dlaczego tuńczyk błękitnopłetwy jest tak drogi?

Śledź ciekawostki

Śledź ciekawostki

Śledzie to małe ryby morskie należące do rodziny śledziowatych. W jakich wodach żyją śledzie? Jak długo żyją śledzie?

Konik morski ciekawostki

Konik morski ciekawostki

Konikiem morskim jest nazywany jeden z przeszło 50 gatunków małych morskich rybek z rodzaju Hippocampus. Czy koniki morskie mają zęby? Jakich naturalnych wrogów ma konik morski?

Pajęczaki

Pajęczaki ciekawostki

Pajęczaki ciekawostki

Pajęczaki to gromada stawonogów obejmująca ponad 112 tysięcy opisanych gatunków. Jakie są największe pajęczaki? Czym pokryte jest ciało pajęczaków? Jakie są najmniejsze pajęczaki?

Skorupiaki

Raki ciekawostki

Raki ciekawostki

Jak długo żyją raki? Czy to prawda, że raki chodzą do tyłu? Gdzie raki zimują? Co jedzą? Gdzie występują? Najstarszą skamieniałość pradawnego raka znaleziono w Australii. Pochodzi sprzed 115 milionów lat.

Krab ciekawostki

Krab ciekawostki

Japoński krab pacyficzny jest największym stawonogiem na świecie. Rozpiętość jego długich i cienkich odnóży dochodzi do 3 metrów. Większość krabów porusza się na boki.

Homar ciekawostki

Homar ciekawostki

Homar chwile po wykluciu waży 0,1 grama. W ciągu życia jego rozmiar zwiększa się ponad 100 000 razy. Homar to jeden z najdłużej żyjących skorupiaków na świecie. Co ciekawe przez całe życie zachowuje pełną sprawność.

Płazy

Żaby ciekawostki

Żaby ciekawostki

Żaby to przedstawiciele płazów bezogonowych, jednej z najliczniejszych grup płazów. Jak rozmnażają się żaby? Jak długo żyje żaba? Ile waży żaba? Jakie żaby się jada?

Mięczaki

Mięczaki ciekawostki

Mięczaki ciekawostki

Mięczaki to typ zwierząt bezkręgowych, drugi najliczniejszy po stawonogach. Jednym z najbardziej jadowitych mięczaków jest ośmiornica niebieska. Ponad 80% wszystkich gatunków mięczaków to ślimaki.

Małże ciekawostki

Małże ciekawostki

Małże pojawiły się na Ziemi ponad 500 milionów lat temu. Gdzie występują małże? Co jedzą? Ile żyją? Ile ważą? Jakiej są wielkości?

Pozostałe zwierzęta

Rafa koralowa ciekawostki

Rafa koralowa ciekawostki

Rafy koralowe pokrywają 0,1% dna morskiego. Największa rafa koralowa – Wielka Rafa Koralowa – rozciąga się na przestrzeni ponad 2300 km. W rafach koralowych żyją najbardziej zróżnicowane skupiska ryb liczące do 8000 gatunków.

Kategorie: