Koszykówka ciekawostki

10 paź 2020 | ciekawostki, koszykówka, Sport | 0 komentarzy

koszykówka

Koszykówka jest to sport zespołowy, w którym rywalizują ze sobą na dwie pięcioosobowe drużyny.

Wygrywa ten zespół, który więcej razy trafi piłką do kosza. Więcej informacji o zasadach gry znajdziecie w części „pytania i odpowiedzi”.

1. Grę w koszykówkę wymyślił kanadyjski lekarz James Naismith. Pracując jako nauczyciel wychowania fizycznego, poproszony został o wymyślenie gry dla uczniów znudzonych ciągłymi treningiem boksu i zapasów. Pierwsza gra odbyła się 21 grudnia 1891 roku. Brały w niej udział dwie 9-osobowe drużyny. Mecz trwał około 30 minut i podobno zakończył się wynikiem… 1-0. William Chase uznawany jest za pierwszą osobę, która zdobyła punkt w historii koszykówki.

2. Początkowo mecze koszykówki rozgrywane były piłką nożna.

3. Najwyższym na świecie koszykarzem występującym w NBA jest pochodzący z Rumunii Gheorghe Mureșan. Jego wzrost to 231 cm. Jest najwyższym człowiekiem w Unii Europejskiej. Co ciekawe jest tylko 6,5 mm wyższy od Sudańczyka Manute Bola.

4. Najwyższym zawodowym koszykarzem na świecie jest chińczyk Sun Mingming mierzący 236 cm. W dniu dodawania tej ciekawostki (9.10.2020) zajmował 27 miejsce w zestawieniu najwyższych ludzi na świecie.

5. Piłka do kosza w oficjalnych meczach powinna być pomarańczowa. Kolor ten jest dobrze widoczny, co w czasie szybkiej gry jest korzystne dla widzów.

6. Na świecie jest ponad 400 milionów zawodowych koszykarzy.

7. Koszykówka po raz pierwszy pojawiła się na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku w Berlinie. Zwyciężyły Stany Zjednoczone, które w późniejszych latach, aż sześciokrotnie broniły tytułu.

8. Stany Zjednoczone są najlepszą reprezentacja koszykarską w historii. Na 19 startów na igrzyskach olimpijskich, aż 15 razy zostawali mistrzami.

9. Koszykówka kobiet pojawiła się na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku. Na 11 startów, aż 8 razy mistrzami zostały reprezentantki Stanów Zjednoczonych.

10. Najbardziej znana na świecie liga koszykówki – National Basketball Association (NBA) powstała w 1949 roku po połączeniu się National Basketball League (NBL) i Basketball Association of America (BAA).

11. Polka Małgorzata Dydek była najwyższą koszykarką na świecie. Mierzyła 218 cm.

12. W pierwszych zasadach koszykówki zawodnik mając piłkę, nie mógł się przemieszczać. Możliwość kozłowania wprowadzona została w 1896 roku. Można było wtedy wykonać 1 kozioł.

13. Rzuty wolne po raz pierwszy wprowadzono w 1894 roku.

14. Przed pierwszym meczem w historii Naismith napisał 13 reguł koszykówki. Zapis ten zachował się do dzisiaj. W 2010 roku sprzedany został na aukcji za 4,3 mln dolarów.

15. Do 1895 roku za trafienie do kosza dostawało się 3 punkty.

16. 22 marca 1893 roku odbył się pierwszy mecz kobiet.

17. Pierwszym krajem w Europie, w którym rozegrano mecz koszykówki była Francja (1893 rok).

18. Zasada 24 sekund wprowadzona została w NBA w 1954 roku. 2 lata później FIBA wprowadziło zasadę 30 sekund.

19. Rzuty za 3 punkty wprowadzono dopiero w 1979 roku. FIBA zaakceptowała ten pomysł w 1984 roku.

20. W Polsce pierwszy mecz koszykówki odbył się 29 czerwca 1909 roku we Lwowie. Co ciekawe był to mecz kobiet.

21. Od 1 października 2003 roku zwiększono ilość czasów na żądanie z czterech na pięć.

Autor: Mati

22.

Niesamowite rekordy NBA

W historii NBA ustanowionych zostało wiele rekordów, które najprawdopodobniej nigdy nie zostaną pobite. Jednym z nich jest najniższy wynik ustanowiony w 1950 roku. Drużyna Fort Wayne Pistons pokonała Minneapolis Lakers 19 do 18.

23. 30 grudnia 1990 roku Scott Skiles występujący w drużynie Orlando Magic ustanowił rekord największej ilości asyst w NBA – 30. Jego drużyna zdobyła w tym meczu aż 155 punktów.

24. Wilt Chamberlain występujący w drużynie Philadelphia Warriors w sezonie 1961-62 rozegrał wszystkie mecze ze średnią czasu spędzona na parkiecie wynoszącą 48,5 minut (99,8% możliwego czasu gry). Poza boiskiem był tylko 8 minut.

25. W sezonie 1947/48 roku Giff Roux występujący w zespole St. Louis Bombers w jednym meczu 20 razy próbował zdobyć punkt z rzutu wolnego i ani razu nie trafił. Jego drużyna przegrała mecz różnica 4 punktów.

26. Cal Bowdler występujący w drużynie Atlanta Hawks w 1999 roku jako jedyny zawodnik w historii NBA 7 razy ukarany został za faul. Wynikało to z błędu sędziego, który źle policzył ilość jego przewinień.

27. Wilt Chamberlain w latach 1959 – 1969 rozegrał 118 meczów w których zdobył ponad 50 punktów. Dla porównania zajmujący 2 miejsce Michael Jordan rozegrał „tylko” 39 takich spotkań. Co ciekawe w samym sezonie 1961-62 Wilt Chamberlain rozegrał 45 takich meczów, uzyskując niesamowitą średnią 50,4 punkty na mecz.

28. Bill Russell, pierwszy czarnoskóry trener w historii NBA w latach 1957, 1959-66, 1968-69 zdobył 11 razy mistrzostwo z drużyną Boston Celtics (dwukrotnie jako grający trener).

29. Klay Thompson występujący w drużynie Golden State Warriors 23 stycznia 2015 roku w trzeciej kwarcie zdobył rekordową ilość punktów – 37 (na 41 zdobytych przez zespół). W kwarcie tej padł również drugi rekord, dotyczący najmniejszej ilości straconych punktów. Przeciwnicy zdołali zdobyć ich tylko 9.

30. Najdłuższa seria zwycięstw należy do drużyny Los Angeles Lakers. Od 5 listopada 1971 do 7 stycznia 1972 roku wygrali 33 mecze.

31. Walt Bellamy w sezonie 1968/69 rozegrał największa ilość meczów w historii, aż 88. Wynik ten możliwy był tylko dzięki temu, że zmieniając klub w połowie sezonu, jego nowa drużyna miała 6 meczów zaległych.

32. 10 listopada 1990 roku drużyna Phoenix Suns w meczu z Denver Nuggets zdobyła rekordowe 107 punktów w pierwszej połowie. Mecz zakończył się wynikiem 173-143.

33. Niechlubny rekord najszybciej karanego za faule osobiste zawodnika należy do gracza Dallas Mavericks – Bubba Wells’a. „Wyrzucony” z boiska został po 2 minutach i 43 sekundach gry.

34. 27 marca 1998 roku na mecz Chicago Bulls przeciwko Atlanta Hawks przyszła rekordowa ilość widzów – 62 046.

35. Drużyna Denver Nuggets od 21 stycznia 1981 roku do 8 grudnia 1982 roku w 136 kolejnych meczach zdobywała ponad 100 punktów. Od tego czasu najdłuższa taka seria trwała 37 meczów.

36. Najwięcej asyst w historii NBA uzyskał zawodnik John Stockton. W latach od 1984 do 2003 zgromadził ich 15 806.

37. Najwięcej zbiórek w historii NBA uzyskał zawodnik Moses Malone. W latach 1976 do 1995 zgromadził ich 7 382.

38. Największa ilość punktów w karierze zdobył Robert Parish – 23 334 (w latach 1976-97). Zawodnicy grający we wcześniejszych latach mieli utrudnione zadanie, ponieważ nie było rzutów za 3 punkty.

39. AC Green w latach 1985-2001 rozegrał 1192 mecze z rzędu. Co ciekawe, w ciągu całej, 16-letniej kariery opuścił tylko 3 mecze.

40. 9 stycznia 2011 roku w meczu Miami Heat – Trail Blazers, 29 minut na boisku spędził Joel Anthony. Co ciekawe w tym czasie nie zdobył żadnego punktu, zbiórki, przechwytu, asysty, ani bloku. Jedyne co zrobił poza bieganiem, to 4 razy faulował.

41. W sezonie 2008/09 Jose Calderon miał rekordowo wysoką skuteczność rzutów osobistych. Trafił 151 razy na 154 próby (skuteczność 98,1%).

42. 17 grudnia 1991 Cleveland Cavaliers pokonało drużynę Miami Heat z największą przewagą punktów w historii NBA – 68 (148 do 80).

43. 27 listopada 1996 drużyna Utah Jazz dokonała rzeczy niemożliwej. Odrobiła stratę wynoszącą aż 36 punktów po pierwszej połowie (70-34), wygrywając mecz 103-107.

Autor: NBAfan

Dodaj ciekawostkę

Koszykówka pytania

Jaką średnice ma kosz?

Kosz ma średnicę 46 cm (18 cali).

Na jakiej wysokości umieszczony jest kosz?

Kosz umieszczony jest na wysokości 3,048 m (10 stóp).

Jakie wymiary ma tablica?

Tablica ma 180 cm szerokości i 105 cm wysokości. Zaznaczony jest na niej czarny prostokąt o wymiarach 59 cm szerokości i 45 cm wysokości. Znajduje się 15 cm powyżej dolnej krawędzi.

Po co na tablicy zaznaczony jest dodatkowy, czarny prostokąt?

Pomaga trafić do celu. Piłka odbijając się od tego prostokąta, w większości przypadków trafia do kosza.

Jak punktowane są rzuty?

Za trafienie z gry zawodnicy otrzymują 2 punkty, za rzut wolny 1 punkt i za rzut zza linii 6,25 m – 3 punkty.

Jakie wymiary ma piłka no koszykówki?

Mężczyźni grają piłkami o rozmiarze 7 (obwód: 74,9-78 cm, waga: 567-650 g), a kobiety o rozmiarze 6 (obwód:72,4-73-7 cm, waga: 510-567 g).

Ile zmian dozwolonych jest podczas meczu koszykówki?

Ilość zmian jest nieograniczona. Wejście na boisko możliwe jest w czasie przerwania gry, za zgodą sędziego asystenta.

Jak sprawdzić czy piłka do koszykówki jest odpowiednio napompowana?

Prawidłowo napompowana piłka upuszczona z wysokości 180 cm powinna się odbić na wysokość 120-140 cm.

Ile trwa mecz koszykówki?

Mecz składa się z 4 kwart trwający po 10 minut. W przypadku remisu rozgrywane są 5 minutowe dogrywki do momentu wyłonienia zwycięscy.

Ile trwa przerwa w meczu koszykówki?

Przerwy między 1 i 2 kwartą oraz 3 i 4 kwartą trwają 2 minuty. Między 2 i 3 trwa 15 minut. Przerwy między dogrywkami trwają 2 minuty.

Jakie wymiary ma boisko do koszykówki?

Wielkość boiska różni się w zależności od federacji. FIBA (Międzynarodowa Federacja Koszykówki) i WNBA – 28 x 15 m, NBA – 28,65 x 15,24 m, NCAA -25,6 x 15,24 m.

Jakie są główne pozycje koszykarskie?

Rozgrywający, rzucający obrońca, niski skrzydłowy, silny skrzydłowy i środkowy.

Ilu sędziów potrzebnych jest do przeprowadzenia meczu?

Na boisku musi być sędzia główny oraz jeden lub dwóch sędziów pomocniczych. Dodatkowo musi być trzech lub czterech sędziów tzw. „stolikowych”.

Z jakiej odległości jest rzut za 3 punkty?