12 ciekawostek o galaktyce Karzeł Wielkiego Psa
Karzeł Wielkiego Psa to karłowata galaktyka sferoidalna, będąca najbliższą galaktyką Drogi Mlecznej. Znajduje się w konstelacji Wielkiego Psa i jest oddalona od nas o około 25 tysięcy lat świetlnych.
Karzeł Wielkiego Psa to karłowata galaktyka sferoidalna, będąca najbliższą galaktyką Drogi Mlecznej. Znajduje się w konstelacji Wielkiego Psa i jest oddalona od nas o około 25 tysięcy lat świetlnych.
Proxima Centauri jest najbliższą znanej nam gwiazdą, znajdującą się w odległości około 4,24 lat świetlnych od Ziemi. Jaka jest temperatura powierzchni Proxima Centauri?
Gwiazda Betlejemska to obiekt astronomiczny, który według opisu w Ewangelii św. Mateusza, prowadził Mędrców ze Wschodu do Jezusa w Betlejem.
Planetoidy, nazywane również asteroidami, są niewielkimi obiektami skalistymi krążącymi wokół słońca, przede wszystkim w pasie asteroid, znajdującym się między orbitami Marsa i Jowisza.
Pełnia księżyca to faza, w której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca (o przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce). Czym jest pełnia niebieskiego księżyca? Ile trwa pełnia księżyca?
Skąd się wzięła nazwa „teleskop”? Gdzie znajduje się największy teleskop na Ziemi? Jakie są rodzaje teleskopów? Jaki jest najdroższy teleskop?
Kiedy powstał Układ Słoneczny? Która planeta jest najzimniejsza w Układzie Słonecznym? Jak powstał Układ Słoneczny? Jaka jest najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym?
Jaką średnicę ma wszechświat? Jaka temperatura panuje we wszechświecie? Dlaczego wszechświat cały czas się rozszerza? Jaka jest największa znana czarna dziura?
Co oznacza skrót UFO? Dlaczego Światowy Dzień Ufo obchodzony jest 2 lipca? W regionie Bastar w Chhattisgarh (Indie) znaleziono malowidła naskalne pochodzące sprzed 10 000 lat na których znajdują się obiekty przypominające latające spodki.
Łyżka substancji pobranej z wnętrza magnetara ważyłaby ponad 100 milionów ton. Pole magnetyczne wytworzone przez magnetar jest 100 milionów razy silniejsze od najmocniejszego magnezu wytworzonego przez człowieka.
Wzmianki o pierwszych osobach zajmujących się pierwotną astrologią pochodzą z drugiego tysiąclecia p.n.e. 75% osób czytających horoskopy to kobiety. 29 kwietnia 410 roku p.n.e. stworzony został najstarszy znany horoskop.
Największy meteoryt (Hoba) znajduje się w Namibii. Waży około 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.