Piłka nożna ciekawostki

kluby, ligi, Piłka nożna, piłkarze, reprezentacje

piłka nożna stadion

Piłka nożna jest to najpopularniejsza na świecie gra zespołowa.

Główną organizacją jest Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA).Piłka nożna pytania

...

Ilu zawodników jednocześnie może znajdować się na boisku?

Każda drużyna może wystawić po 11 zawodników (10 graczy w “polu” + bramkarz).

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jakie wymiary ma bramka?

Długość: 7,32 m, wysokość: 2,44 m.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jaka jest minimalna ilość graczy, potrzebnych do rozegrania meczu?

Każda drużyna musi mieć minimum 7 graczy na boisku. Gdy zawodnicy jednego z klubów otrzymają 5 czerwonych kartek, wtedy mecz kończy się dla nich walkowerem.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Noszenie ochraniaczy na piszczele jest obowiązkowe?

Ochraniacze są częścią stroju piłkarskiego, bez którego zawodnik nie zostanie dopuszczony do meczu. Nogi piłkarza są narażone na poważne kontuzje, dlatego warto z tego typu ochrony korzystać nawet w amatorskich rozgrywkach.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Bramkarz obowiązkowo musi mieć rękawiczki?

Nie, ale trudno spotkać bramkarza, który z nich nie korzysta. Bardzo ułatwiają grę.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


W jednej drużynie mogą grać kobiety i mężczyźni?

Nie ma takiej możliwości. Organizowane są oddzielne zawody dla kobiet i mężczyzn.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jaki obwód, wagę i ciśnienie musi mieć piłka, aby została dopuszczona do meczu?

Dozwolony obwód piłki jest w granicach 68-70 cm, waga od 410 do 450 gramów i ciśnienie od 0,6 do 1,1 atmosfery.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jakie są dopuszczalne wymiary boiska?

Boisko może mieć długość od 90 do 120 metrów i szerokość od 45 do 90 m. Boisko nie może mieć kształtu kwadratu.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego patrząc na wymiary np. bramki, słupki nie są oddalone od siebie równe 7 m, tylko 7,32 m?

Wszystkie wymiary obowiązujące w piłce nożnej podane są w stopach angielskich. Odległość między słupkami wynosi 24 ft (stopy angielskie), co po przeliczeniu na metry daje 7,32 m.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego podczas wyrzutu piłki z autu nie ma spalonego?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Który zawodnik zdobył najwięcej bramek w historii?

Za największego łowce bramek uznawany jest Pele. Podaje się, że zdobył aż 1281 bramek w 1362 meczach. Są to jednak dane trudne do zweryfikowania. 7 piłkarzy w historii przekroczyło liczbę 700 goli.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dodaj pytanie / odpowiedźPiłka nożna ciekawostki

...

1. Ponad 200 lat p.n.e. w Chinach popularna była gra o nazwie “Cujo” (“kopnięcie piłki”), która przypomina dzisiejszą grę w piłkę nożną. Szacuje się, że początki jej sięgają 5000 roku p.n.e.

2. Kobiety grały w starożytną wersję piłki nożnej już w 20 roku p.n.e. Gra ta nazywała się Tsu Chu.

3. Mecze piłki nożnej rozgrywane są w ponad 200 krajach świata.

4. Pierwszy oficjalny międzynarodowy mecz w piłkę nożną rozegrany został 30 listopada 1872 roku na boisku Hamilton Crescent w Glasgow. Szkocja zremisowała 0:0 z Anglią. Mecz oglądało 4 tysiące widzów.

5. W Anglii powstała pierwsza na świecie liga piłkarska. Mecze rozgrywane są od 1888 roku.

6. Do 1969 roku bramkarze używali rękawiczek skórzanych głównie w celu ochrony przed chłodem. Nie było to dobrze odbierane. Osoby używające rękawiczek nazywani byli delikatnie mówiąc “mięczakami”.

7. Zawodowy gracz w piłkę nożną (poza bramkarzem), przebiega w ciągu meczu średnio 10 km.

8. Arthur Wharton był pierwszym czarnoskórym profesjonalnym graczem w piłkę nożną. Występował na angielskich boiskach w latach 1885-1902 na pozycji bramkarza oraz skrzydłowego.

9. Szacuje się, że na świecie jest ponad 4 miliardy fanów piłki nożnej.

10. Najwięcej piłek powstaje w Pakistanie, Indiach (szyte ręcznie) i Chinach (szyte maszynowo).

11. W Korei Północnej znajduje się największy obecnie stadion na świecie – Rungrado May Day mogący pomieścić 150 000 widzów.

12. Największym w historii stadionem była Maracana w Brazylii. Najważniejsze mecze oglądało na żywo ponad 200 tysięcy osób. Obecnie, po przebudowie stadion ten może pomieścić 77 tysięcy widzów.

13. W meczu EURO 2004 Anglia – Portugalia, bramkarz Portugalii – Ricardo, w serii rzutów karnych bronił bez rękawic.

14. Najszybsza bramka padła w 2011 roku w meczu Mitos Nowoczerkask – Olimpia Gelendżik. Michaił Osinow pokonał bramkarza już w 2 sekundzie meczu.

15. W 2002 roku na Madagaskarze miał miejsce jeden z najdziwniejszych meczów w historii. Drużyna AS Adema wygrała 149 do 0 z SOE Antananarivo. Co ciekawe wszystkie bramki były samobójcze. Był to protest przeciwko decyzji sędziego.

Autor: paczka-wiedzy

16. Włoski klub Perugia zerwał kontakt z koreańskim zawodnikiem Ahn Jung-hwan, po tym jak strzelił Włochom gola na MŚ w 2002 roku.

17. Na pierwszych MŚ w 1930 roku jedną z bramek w meczu finałowym strzelił jednoręki zawodnik – Hektor Castro.

18. Znany piosenkarz Julio Iglesias był bramkarzem młodzieżowej drużyny Realu Madryt. Zmuszony był zrezygnować z kariery piłkarskiej po wypadku samochodowym (22 września 1963 roku).

19. Na MŚ w 1974 roku bramkarz Holandii Jan Jongbloed grał z numerem 8. Numery na koszulkach przypisane zostały alfabetycznie.

20. W 1964 roku w czasie meczu Peru Argentyna zginęło ponad 300 osób. Powodem był wybuch paniki spowodowanej interwencją służb porządkowych.

21. W 1992 roku fiński arcybiskup John Vikstrom w meczu Urzędu Miasta Petersburg z Urzędem Miasta Turku w Finlandii, podczas jednego ze starć, złamał Władimirowi Putinowi obojczyk.

22. Po przegranym przez Brazylię finale MŚ 1950 dwóch załamanych kibiców próbowało popełnić samobójstwo skacząc z trybuny stadionu Maracana.

23. Bracia Xhaka grają w dwóch różnych reprezentacjach, Grant w Szwajcarii, a Taulant w Albanii. Co ciekawe ich kuzyn Agon stara się o grę w reprezentacji Kosowa.

24. W 2011 roku w turnieju Copa America doszło do niezwykłej sytuacji. Paragwaj dotarł do finału nie wygrywając żadnego meczu w regulaminowym czasie gry.

25. W marcu 2020 roku Ronaldinho został aresztowany za używanie fałszywego paszportu. Będąc w więzieniu wziął udział w turnieju, którego główną nagrodą był 16 kg wieprz. W meczu finałowym jego drużyna wygrała 11 do 2.

26. Gdy w meczach reprezentacji występowali razem Pele i Garrincha, Brazylia nie przegrała żadnego meczu. Odniosła 29 zwycięstw i 3 remisy.

27. Paolo Dybala posiada polskie obywatelstwo.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Arsene Wenger ciekawostki

Arsene Wenger ciekawostki

Arsène Wenger to jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w historii klubowej piłki nożnej. Arsene Wenger prowadził Arsenal aż przez 22 lata (od 1996 do 2018 roku).

Mundial 2022 – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Mundial 2022 – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Mundial 2022 już za pasem. To wydarzenie jest nie tylko świętem sportu. Bukmacherzy na mundial z okazji tego wydarzenia mają wiele do zaoferowania swoim klientom. Z tego artykułu dowiesz się o najważniejszych informacjach dotyczących imprezy w kontekście zakładów.

FC Porto ciekawostki

FC Porto ciekawostki

FC Porto to portugalski klub piłkarski założony w 1893 roku w Porto. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych klubów portugalskich (obok SL Benfica i Sporting CP).

Ronaldo ciekawostki

Ronaldo ciekawostki

Ronaldo to były brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Uznawany jest za jednego z najlepszych i najbardziej kompletnych napastników w historii.

0
Dodaj komentarzx