Piłka nożna ciekawostki

kluby, ligi, Piłka nożna, piłkarze, reprezentacje

Ostatnia aktualizacja : 2020-10-29 10:12:06

piłka nożna stadion

Piłka nożna jest to najpopularniejsza na świecie gra zespołowa.

Główną organizacją jest Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA).

.

Piłka nożna pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Ilu zawodników jednocześnie może znajdować się na boisku?

Każda drużyna może wystawić po 11 zawodników (10 graczy w “polu” + bramkarz).

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jakie wymiary ma bramka?

Długość: 7,32 m, wysokość: 2,44 m.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jaka jest minimalna ilość graczy, potrzebnych do rozegrania meczu?

Każda drużyna musi mieć minimum 7 graczy na boisku. Gdy zawodnicy jednego z klubów otrzymają 5 czerwonych kartek, wtedy mecz kończy się dla nich walkowerem.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Noszenie ochraniaczy na piszczele jest obowiązkowe?

Ochraniacze są częścią stroju piłkarskiego, bez którego zawodnik nie zostanie dopuszczony do meczu. Nogi piłkarza są narażone na poważne kontuzje, dlatego warto z tego typu ochrony korzystać nawet w amatorskich rozgrywkach.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Bramkarz obowiązkowo musi mieć rękawiczki?

Nie, ale trudno spotkać bramkarza, który z nich nie korzysta. Bardzo ułatwiają grę.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


W jednej drużynie mogą grać kobiety i mężczyźni?

Nie ma takiej możliwości. Organizowane są oddzielne zawody dla kobiet i mężczyzn.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jaki obwód, wagę i ciśnienie musi mieć piłka, aby została dopuszczona do meczu?

Dozwolony obwód piłki jest w granicach 68-70 cm, waga od 410 do 450 gramów i ciśnienie od 0,6 do 1,1 atmosfery.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Jakie są dopuszczalne wymiary boiska?

Boisko może mieć długość od 90 do 120 metrów i szerokość od 45 do 90 m. Boisko nie może mieć kształtu kwadratu.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego patrząc na wymiary np. bramki, słupki nie są oddalone od siebie równe 7 m, tylko 7,32 m?

Wszystkie wymiary obowiązujące w piłce nożnej podane są w stopach angielskich. Odległość między słupkami wynosi 24 ft (stopy angielskie), co po przeliczeniu na metry daje 7,32 m.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dlaczego podczas wyrzutu piłki z autu nie ma spalonego?

czekamy na odpowiedź…

Odpowiedź:


Który zawodnik zdobył najwięcej bramek w historii?

Za największego łowce bramek uznawany jest Pele. Podaje się, że zdobył aż 1281 bramek w 1362 meczach. Są to jednak dane trudne do zweryfikowania. 7 piłkarzy w historii przekroczyło liczbę 700 goli.

Odpowiedź: paczka-wiedzy


Dodaj pytanie / odpowiedź

.

Piłka nożna ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Ponad 200 lat p.n.e. w Chinach popularna była gra o nazwie “Cujo” (“kopnięcie piłki”), która przypomina dzisiejszą grę w piłkę nożną. Szacuje się, że początki jej sięgają 5000 roku p.n.e.

2. Kobiety grały w starożytną wersję piłki nożnej już w 20 roku p.n.e. Gra ta nazywała się Tsu Chu.

3. Mecze piłki nożnej rozgrywane są w ponad 200 krajach świata.

4. Pierwszy oficjalny międzynarodowy mecz w piłkę nożną rozegrany został 30 listopada 1872 roku na boisku Hamilton Crescent w Glasgow. Szkocja zremisowała 0:0 z Anglią. Mecz oglądało 4 tysiące widzów.

5. W Anglii powstała pierwsza na świecie liga piłkarska. Mecze rozgrywane są od 1888 roku.

6. Do 1969 roku bramkarze używali rękawiczek skórzanych głównie w celu ochrony przed chłodem. Nie było to dobrze odbierane. Osoby używające rękawiczek nazywani byli delikatnie mówiąc “mięczakami”.

7. Zawodowy gracz w piłkę nożną (poza bramkarzem), przebiega w ciągu meczu średnio 10 km.

8. Arthur Wharton był pierwszym czarnoskórym profesjonalnym graczem w piłkę nożną. Występował na angielskich boiskach w latach 1885-1902 na pozycji bramkarza oraz skrzydłowego.

9. Szacuje się, że na świecie jest ponad 4 miliardy fanów piłki nożnej.

10. Najwięcej piłek powstaje w Pakistanie, Indiach (szyte ręcznie) i Chinach (szyte maszynowo).

11. W Korei Północnej znajduje się największy obecnie stadion na świecie – Rungrado May Day mogący pomieścić 150 000 widzów.

12. Największym w historii stadionem była Maracana w Brazylii. Najważniejsze mecze oglądało na żywo ponad 200 tysięcy osób. Obecnie, po przebudowie stadion ten może pomieścić 77 tysięcy widzów.

13. W meczu EURO 2004 Anglia – Portugalia, bramkarz Portugalii – Ricardo, w serii rzutów karnych bronił bez rękawic.

14. Najszybsza bramka padła w 2011 roku w meczu Mitos Nowoczerkask – Olimpia Gelendżik. Michaił Osinow pokonał bramkarza już w 2 sekundzie meczu.

15. W 2002 roku na Madagaskarze miał miejsce jeden z najdziwniejszych meczów w historii. Drużyna AS Adema wygrała 149 do 0 z SOE Antananarivo. Co ciekawe wszystkie bramki były samobójcze. Był to protest przeciwko decyzji sędziego.

Autor: paczka-wiedzy

16. Włoski klub Perugia zerwał kontakt z koreańskim zawodnikiem Ahn Jung-hwan, po tym jak strzelił Włochom gola na MŚ w 2002 roku.

17. Na pierwszych MŚ w 1930 roku jedną z bramek w meczu finałowym strzelił jednoręki zawodnik – Hektor Castro.

18. Znany piosenkarz Julio Iglesias był bramkarzem młodzieżowej drużyny Realu Madryt. Zmuszony był zrezygnować z kariery piłkarskiej po wypadku samochodowym (22 września 1963 roku).

19. Na MŚ w 1974 roku bramkarz Holandii Jan Jongbloed grał z numerem 8. Numery na koszulkach przypisane zostały alfabetycznie.

20. W 1964 roku w czasie meczu Peru Argentyna zginęło ponad 300 osób. Powodem był wybuch paniki spowodowanej interwencją służb porządkowych.

21. W 1992 roku fiński arcybiskup John Vikstrom w meczu Urzędu Miasta Petersburg z Urzędem Miasta Turku w Finlandii, podczas jednego ze starć, złamał Władimirowi Putinowi obojczyk.

22. Po przegranym przez Brazylię finale MŚ 1950 dwóch załamanych kibiców próbowało popełnić samobójstwo skacząc z trybuny stadionu Maracana.

23. Bracia Xhaka grają w dwóch różnych reprezentacjach, Grant w Szwajcarii, a Taulant w Albanii. Co ciekawe ich kuzyn Agon stara się o grę w reprezentacji Kosowa.

24. W 2011 roku w turnieju Copa America doszło do niezwykłej sytuacji. Paragwaj dotarł do finału nie wygrywając żadnego meczu w regulaminowym czasie gry.

25. W marcu 2020 roku Ronaldinho został aresztowany za używanie fałszywego paszportu. Będąc w więzieniu wziął udział w turnieju, którego główną nagrodą był 16 kg wieprz. W meczu finałowym jego drużyna wygrała 11 do 2.

26. Gdy w meczach reprezentacji występowali razem Pele i Garrincha, Brazylia nie przegrała żadnego meczu. Odniosła 29 zwycięstw i 3 remisy.

27. Paolo Dybala posiada polskie obywatelstwo.

Autor: Tomasz

Dodaj ciekawostęZobacz również:

Diego Maradona ciekawostki

Diego Maradona ciekawostki

Diego Maradona wystąpił na 4 Mundialach. Rozegrał aż 21 meczów. Diego Maradona słynął z agresywnej gry. W meczu z Włochami na Mistrzostwach Świata w 1982 roku sfaulował przeciwników aż 23 razy

Franz Beckenbauer ciekawostki

Franz Beckenbauer ciekawostki

Franz Beckenbauer jest to niemiecki trener i piłkarz grający na pozycji obrońcy. Miał pseudonim “Kaiser” (Cesarz). Wybrany został do “drużyny marzeń XX wieku”

Bernd Schuster ciekawostki

Bernd Schuster ciekawostki

Bernd Schuster jest to niemiecki trener i piłkarz grający na pozycji pomocnik. W 1980 roku według plebiscytu France Football był 2 najlepszym piłkarzem na świecie

Władysław Żmuda ciekawostki

Władysław Żmuda ciekawostki

Władysław Żmuda został wybrany Najlepszym Młodym Piłkarzem Mistrzostw Świata 1974. W 2019 roku wybrany został do jedenastki stulecia PZPN, na pozycji środkowego obrońcy

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń