Inwestowanie w 2022 roku: gdzie zainwestować pieniądze?

finanse, inwestowanie

inwestowanie

Zdecydowanie w ostatnich latach rynek nie jest stabilny. Stosunkowo niedawno pandemia spowodowała ogromne straty na giełdzie większości spółek, a od początku 2022 roku napięta sytuacja militarna na wschodzie spędza sen z powiek inwestorów. Przyszło nam żyć w czasach nieprzewidywalnych, które możemy porównać do gier losowych. Sytuacja na świecie wygląda podobnie, jak w kasyno online, gdzie użytkownicy dostają mnóstwo różnych bodźców i emocji. Aby nie stracić swoich pieniędzy przez galopującą inflację, powinniśmy rozważyć ich zainwestowanie. Odpowiedni rozkład środków jest w stanie zagwarantować nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale również umożliwia pasywny zarobek. Gdzie zainwestować swoje pieniądze? Co najbardziej opłaca się w tym roku? W tym artykule przybliżymy pomysły ekspertów na bezpieczne i bardziej ryzykowne inwestycje.

Dlaczego warto inwestować?

W dzisiejszym świecie inwestowanie jest dla wielu podstawowym narzędziem do walki z inflacją. Niestety mnóstwo osób próbuje swoich sił w tym segmencie bez odpowiedniego researchu, zostawiając wszystko w rękach losu, jak przy grze w maszyny hazardowe online za pieniądze. Oczywiście w kasynach nutka niepewności i adrenaliny jest bardzo pożądana, jednak w codziennym życiu wiele osób ceni sobie zdecydowanie bardziej stabilizację i do tego właśnie powinno służyć nam inwestowanie. Odpowiednie zarządzanie majątkiem da nam szansę na zbudowanie bogactwa lub przynajmniej stabilizuje naszą sytuację finansową. W tej branży to właśnie pieniądze pracują na nas, co otwiera przed nami szereg nowych możliwości. Obecnie istnieje wiele sposobów na inwestowanie kapitału, począwszy od najbezpieczniejszych metod, jak wynajem nieruchomości, aż po te o większym stopniu ryzyka, takie jak indeksy giełdowe, czy też kryptowaluty. Ostateczny wybór zawsze należy do inwestorów, jednak przed podjęciem wiążącej decyzji, zawsze trzeba ją dokładnie przemyśleć. Warto również odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ile mogę zyskać? Ile mogę stracić? Czy mogę sobie pozwolić na utratę zainwestowanego kapitału? Jeśli odpowiemy sobie szczerze na powyższe punkty i nasza odpowiedź będzie pozytywna, oznacza to, iż nasz pomysł jest wart głębszego rozważenia.

Najlepsze inwestycje w 2022 roku

Kryptowaluty

Te cyfrowe waluty pojawiły się na rynku w poprzedniej dekadzie i w bardzo krótkim czasie zrewolucjonizowały zupełnie systemy płatności na całym świecie. Setki tysięcy osób zarobiło ogromne pieniądze na wzroście ich cen w ostatnich latach, kiedy to na giełdy krypto wpłynęły dolary, windując ich wartość i tym samym przyciągając jeszcze więcej traderów głodnych zysków. Drugi kwartał 2022 roku nie był najlepszy dla tego segmentu, gdyż wiele cyfrowych monet straciło swoje wysokie notowania, jednak nigdy nie wiadomo kiedy market wróci na główne tory i powtórzy sukces sprzed kilku lat.

Najbardziej rozpoznawalną i najczęściej używaną podczas wszelkich płatności kryptowalutą jest Bitcoin. Transakcje za pomocą tego środka są dostępne na całym świecie, a brak kontroli zewnętrznych podmiotów i stuprocentowa anonimowość przyciągają kolejnych użytkowników. Największe zainteresowanie wzbudza on jednak wśród inwestorów, dzięki dużym wahaniom cen. Z początkiem 2022 roku cena Bitcoina wynosiła ponad 190 tys. złotych, natomiast w drugim kwartale spadała ona kilkukrotnie nawet do okolic 130 tys. złotych. Oznacza to, iż w krótkim czasie wprawieni inwestorzy są w stanie bardzo szybko pomnożyć swój kapitał.

Niestety Bitcoin i inne kryptowaluty nie są wspierane przez żadne instytucje, więc ich wartość zależy tylko i wyłącznie od tego, ile wspomniani inwestorzy za nie zapłacą.

Kto powinien zainwestować?

Kryptowaluty jest to segment obarczony bardzo dużym ryzykiem, gdyż ich wartość jest jedynie umowna i nie jest podparta żadnymi zasobami. Ciężko przewidzieć obecne trendy na rynku, więc krypto może stanowić jedynie dodatek do dobrze skomponowanego portfela inwestycyjnego. Oczywiście potencjał Bitcoina i jego naśladowców jest ogromny, mimo to powinniśmy pohamować nadmierny optymizm i należy szukać okazji na rynkach.

Ryzyko

Waluty cyfrowe są bardzo niestabilne i w każdej chwili ich wartość może gwałtownie spaść. Cena jest tutaj uzależniona jedynie od inwestorów, więc istnieje ryzyko, iż w ciągu kilku minut zostaniemy dosłownie z niczym. Kryptowaluty i nasze portfele są narażone również na ataki hakerskie, które mogą pozbawić nas ciężko zarobionych pieniędzy. Jest to rynek zdecydowanie bardziej przeznaczony dla prawdziwych ekspertów, gdyż mamy tutaj ogrom możliwości i ciężko wskazać długoterminowego faworyta.

Gdzie można nabyć kryptowaluty?

W tej chwili kryptowaluty dostępne są na wielu platformach i giełdach internetowych. Aby je kupić, zwykle wystarczy zarejestrować się w danym serwisie i potwierdzić swoją tożsamość.

oszczędzanie

Wynajem domu lub mieszkania

Kolejnym wartym uwagi pomysłem na zainwestowanie swoich oszczędności jest wynajem pustego mieszkania, otrzymanego na przykład w spadku. Obecnie jego sprzedaż jest dość nieopłacalna ze względu na wysokie podatki, a comiesięczny zastrzyk gotówki może zapewnić nam potrzebne poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Zakup mieszkania na wynajem za gotówkę jest też dobrym sposobem na zdywersyfikowanie swojego majątku. Pomimo ciężkiej sytuacji na rynku to właśnie branża nieruchomości zdaje się być jednym z najbezpieczniejszych wyborów, a ciągle rosnące zapotrzebowanie na nowe miejsca do życia jedynie podkręca ceny. Obecnie Polacy coraz częściej wyprowadzają się z bardziej zaludnionych miast, chcąc wieść spokojne życie z dala od zgiełku i hałasu. To właśnie mieszkania i domy na obrzeżach większych aglomeracji cieszą się obecnie największym wzrostem cen.
Wynajem nie jest tak prostą czynnością, jak zakup aktywów na giełdzie, więc przed dokonaniem ostatecznej decyzji, należy się zastanowić, czy znajdziemy odpowiednią ilość czasu, aby móc zająć się najemcami. Zdecydowanie ciężej również upłynnić nasze środki w razie nagłych kłopotów finansowych.

Z pewnością jest to wspaniały sposób na uzyskanie stałego pasywnego dochodu, przez wiele lat. Jeśli posiadamy większą ilość mieszkań, jesteśmy w stanie przejść nawet na wcześniejszą emeryturę.

Kto powinien zainwestować?

Jest to dobra inwestycja dla osób, które myślą o długotrwałym, stałym zarobku. Posiadanie pustego mieszkania lub nawet pokoju może przynieść nam wysokie miesięczne zyski.

Ryzyko

Inwestycja w nieruchomości charakteryzuje się zdecydowanie mniejszym ryzykiem, niż na przykład gra na giełdzie. Oczywiście zawsze możemy przepłacić za nasze mieszkanie lub dokonać błędnego zakupu, jednak w takich przypadkach stracimy tylko niewielki procent naszych pieniędzy, a ludzie zawsze będą potrzebowali miejsca do życia, więc z pewnością nie zabraknie nam potencjalnych klientów. Przy niskich stopach procentowych i ograniczonej podaży ceny mieszkań wzrosły w 2020 i 2021 r., pomimo trudności gospodarczych. Największym ryzykiem jest wzięcie kredytu hipotecznego, który może przekraczać naszą miesięczną stopę zwrotu z inwestycji.

Gdzie nabyć mieszkania na wynajem?

Jeśli wyrażamy chęć nabycia mieszkania, to zawsze warto skontaktować się z agentem nieruchomości, który zatroszczy się o naszą transakcję od strony prawnej. Oczywiście cały proces można przeprowadzić na własną rękę, jednak w takim przypadku narażamy się w większym stopniu na podjęcie błędnej decyzji.

Metale szlachetne

Od tysięcy lat metale szlachetne jak złoto i srebro pełniły funkcję pieniądza dla naszej cywilizacji. Obecnie są one bardzo popularnym wyborem inwestorów i wykorzystuje się je do walki z inflacją. Dużą zaletą metali szlachetnych jest to, iż możemy nabyć dany kruszec w formie na przykład sztabek. Oczywiście popularne jest również inwestowanie w biżuterię, czy też nawet numizmaty, czyli monety kolekcjonerskie. Przedmiotem fizycznym możemy bardzo łatwo zarządzać i daje nam on większe poczucie bezpieczeństwa niż wykupiony indeks giełdowy w naszym portfelu traderskim. Ceny metali szlachetnych należą raczej do stabilnych i w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować prawdziwy rozkwit tego marketu. Obecnie bardzo dużo zwykłych ludzi dywersyfikuje część swojego majątku w złoto i srebro, jest to podejście odpowiedzialne, obarczone niewielkim ryzykiem, gdyż niezależnie od sytuacji na rynku te dwa kruszce zawsze były w cenie.

Kto powinien zainwestować?

Ta forma inwestycji jest dobrą opcją dla osób, które nastawiają się na długoterminowy wzrost. Metale szlachetne zwykle kupuje się raz na jakiś czas, a następnie trzyma wiele lat w oczekiwaniu na wzrost ceny. Historia pokazała, iż złoto pod tym względem nie zawodzi, dlatego też od dłuższego czasu jest rozpatrywane przez banki i różne kraje, w charakterze zabezpieczenia finansowego. Dla zwykłej osoby jest to bardzo dobre narzędzie do walki z inflacją, jednak w tym przypadku nie możemy liczyć na kosmiczne zwroty, które są bardzo trudne do osiągnięcia.

Ryzyko

Zdecydowanie to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału. Wielu ekspertów uważa, iż jest to doskonały punkt, w którym nowe osoby powinny zaczynać swoją przygodę z dywersyfikacją majątku. Wahania cen złota i innych najpopularniejszych kruszców nie są duże, więc ciężko porównać je z kryptowalutami, gdzie dzienne zmiany wartości są często większe niż roczne metali szlachetnych. Trzeba jednak pamiętać, iż każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko i to od nas samych zależy czy chcemy je podjąć.

Gdzie kupić metale szlachetne?

Kruszce możemy nabyć zarówno w postaci elektronicznej na giełdzie, jak i również fizycznej. Dostępne są one w wielu punktach, a handel nimi w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny, więc nie powinniśmy mieć problemu z ich zakupem.

Inwestowanie na giełdzie

Kolejną wartą uwagi opcją na pomnożenie majątku jest inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych. Dla wielu osób może wydawać się to czarną magią, jednak tę umiejętność, może nabyć dosłownie każdy i powinna towarzyszyć nam jedna zasada – kupić taniej, a sprzedać drożej. Co prawda nauka inwestowania na giełdzie nie należy do najłatwiejszych, wymaga od nas wielu wyrzeczeń i co najważniejsze systematyczności. Jest to szczególnie dobra metoda dla osób ambitnych, posiadających dużo czasu i pokaźne zasoby pieniężne. Przy rozpoczynaniu swojej przygody z inwestycjami na giełdzie, powinniśmy posługiwać się niewielkimi kwotami, aby nabrać potrzebnego doświadczenia i wyczucia, gdyż rynek często weryfikuje nawet najbardziej znanych traderów. W sieci możemy znaleźć wiele osób, które dorobiły się bardzo szybko dużych pieniędzy, a następnie je straciły przez swoją nieroztropność i brak odpowiedniego przygotowania. Zyski na giełdzie mogą oscylować nawet w okolicach kilkudziesięciu procent rocznie, jednak te pokaźne zarobki obarczone są wysokim ryzykiem, dlatego też nie będzie to dobry wybór dla każdego.

Kto powinien zainwestować?

Inwestycje giełdowe są przeznaczone dla osób obeznanych z działaniem rynków finansowych. Gwałtowne zmiany cen nie gwarantują nam stabilizacji, natomiast nagłe wydarzenia w ciągu kilku chwil mogą spowodować utratę większości naszego kapitału. Duże zyski z pewnością będą kusiły nowych inwestorów, jednak powinni oni stopniowo wchodzić do tego zupełnie odmiennego świata, nie ryzykując przy tym na początku większych pieniędzy.

Ryzyko

Szczególnie w dzisiejszych czasach giełda papierów wartościowych jest bardzo niestabilna. Wahania cen są bardzo duże, a pandemia i konflikt zbrojny u naszych wschodnich sąsiadów powodują, iż ten rodzaj inwestycji kapitału obarczony jest bardzo dużym ryzykiem. Dobre poznanie rynku i zasad tam panujących jest kluczowe, aby uzyskać satysfakcjonujące nas wyniki.

Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem?

Chcąc zacząć dywersyfikować swój kapitał, powinniśmy ocenić najpierw naszą tolerancję na ryzyko i długość inwestycji. Trzeba pamiętać, iż ze względu na odsetki składane, inwestowanie długoterminowe (10+ lat) jest najpewniejszym sposobem na pomnażanie pieniędzy. Należy również cały czas rozwijać portfolio traderskie i dostosowywać je do ciągle zmieniającej się sytuacji na świecie. Zawsze najważniejsza jest konsekwentna realizacja założonej strategii. W naszej przygodzie inwestycyjnej często będziemy narażeni na różne czynniki stresowe oraz będą czekały na nas trudne wybory, dlatego bardzo ważne jest, aby panować nad swoimi emocjami i podchodzić do wszystkiego z lekkim dystansem. Zdobycie niezbędnej wiedzy jest procesem długoletnim i nie ma tutaj drogi na skróty, powinniśmy więc każdą wolną chwilę poświęcać na dodatkową naukę i rozwój naszego inwestycyjnego rzemiosła.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

7 zalet (i 2 wady) Bitcoina i innych kryptowalut

7 zalet (i 2 wady) Bitcoina i innych kryptowalut

Masz w planach rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutami? Chcesz zacząć inwestować, ale obawiasz się straty? Jeśli tak, to świetnie się składa, ponieważ specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, stworzyliśmy ten krótki tekst, dzięki któremu poznasz najważniejsze zalety korzystania z kryptowalut, a także dowiesz się jakie niebezpieczeństwo może na Ciebie czyhać. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Jak zarobić pieniądze przez Internet bez wychodzenia z domu?

Jak zarobić pieniądze przez Internet bez wychodzenia z domu?

Możliwość zarabiania w Internecie jest bardzo szeroka i zależy od wielu czynników, takich jak twoje umiejętności, doświadczenie, nisza rynkowa oraz ilość pracy, jaką wkładasz w swoje działania. Niektóre osoby zarabiają w Internecie kilkaset złotych miesięcznie, podczas gdy inne osiągają znacznie większe przychody.

Jak korzystać z kalkulatora do wypełniania IN-1?

Jak korzystać z kalkulatora do wypełniania IN-1?

Informację o nieruchomościach i obiektach budowalnych IN-1 można złożyć na trzy sposoby: osobiście w urzędzie, drogą pocztową lub elektronicznie. W ostatnim przypadku pomocnym rozwiązaniem okaże się kalkulator do wypełniania IN-1. Jak korzystać z tego narzędzia i krok po kroku przygotować dokument do wysyłki?

Kiedy warto zacząć inwestować i dlaczego trzeba podjąć to wyzwanie?

Kiedy warto zacząć inwestować i dlaczego trzeba podjąć to wyzwanie?

Przy racjonalnym podejściu do naszych finansów nadchodzi taki moment, gdy na koncie pojawiają się pieniądze. To radość, ale i kłopot, bo oznacza, że pora zacząć inwestowanie. Takie pieniądze, które po prostu sobie są, nie przynoszą nam żadnych zysków, a to wielki błąd. Może pora przemyśleć sprawę inwestowania?