Ślepota twarzy, znana jako prozopagnozja, to neurologiczne zaburzenie polegające na trudności lub niemożności rozpoznawania twarzy, nawet bardzo bliskich osób. Osoby z tą przypadłością mogą bez trudu rozpoznawać obiekty, kolory, głosy, a nawet emocje wyrażane na twarzy, ale nie są w stanie powiedzieć, kogo widzą, jeśli bazują jedynie na wyglądzie twarzy.
20 ciekawostek o neuroplastyczności
Neuroplastyczność to zdolność mózgu do zmiany swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia, uczenie się i uszkodzenia. Oznacza to, że mózg nie jest „zaprogramowany” raz na zawsze – tworzy nowe połączenia neuronalne, wzmacnia te istniejące lub reorganizuje całe obszary. Proces ten występuje zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości, chociaż z wiekiem jego dynamika maleje.
18 ciekawostek o migdałkach
Migdałki (migdałki gardłowe) to skupiska tkanki limfatycznej zlokalizowane w gardle. Są częścią układu odpornościowego naszego organizmu i pełnią ważną funkcję obronną, szczególnie w dzieciństwie. Jakie są objawy problemów z migdałkami? Czy dorosłym też usuwa się migdałki?
13 ciekawostek o dopaminie
Dopamina to neuroprzekaźnik, czyli substancja chemiczna, która przenosi sygnały w mózgu i innych częściach ciała. W jaki sposób dopamina wpływa na nasze samopoczucie? Jakie są objawy niedoboru dopaminy?
21 ciekawostek o języku
Czy wiecie że.. Najdłuższy ludzki język ma 9,75 cm, tygrysa język jest szorstki jak papier ścierny.. Gdzie pokazuje się język na powitanie?
54 ciekawostki o mózgu
Na czym polega urwanie filmy? Dlaczego nie pamiętamy jak byliśmy niemowlakami? Czym jest „Efekt Google”? Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko 10% mózgu?
8 ciekawostek o reumatyzmie
Reumatyzm to ogólne określenie różnych stanów chorobowych dotykających głównie stawy i tkanki okołostawowe. Jakie są najczęstsze objawy reumatyzmu? Kto jest najbardziej narażony na reumatyzm?
14 ciekawostek o układzie nerwowym
Układ nerwowy jest złożonym systemem komórek, głównie neuronów i glejów, który reguluje i koordynuje działania ciała. Obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i sieć nerwów.
13 ciekawostek o układzie rozrodczym
Układ rozrodczy to zespół organów odpowiedzialnych za reprodukcję. Jakie są główne funkcje układu rozrodczego u kobiet? Co to jest zapłodnienie?
Kłykciny kończyste – wszystko, co należy o nich wiedzieć
Kłykciny kończyste, znane również jako Condylomata acuminata, są jednym z najczęściej występujących schorzeń przenoszonych drogą płciową. Określa się je również mianem brodawek płciowych bądź brodawek wenerycznych. Kłykciny objawiają się jako łagodne guzki, występujące na narządach płciowych oraz w okolicach odbytu – z uwagi na ich lokalizację, często stanowią wstydliwy problem pośród pacjentów.