Anatomia
Układ oddechowy ciekawostki
Układ oddechowy to zespół narządów w ciele odpowiadających za oddychanie. Dlaczego wysoko w górach trudniej jest oddychać? Jakie gazy są wydzielane podczas wydechu?
Miażdżyca ciekawostki
Miażdżyca to choroba, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak atak serca czy udar mózgu. Jakie są najczęstsze objawy miażdżycy? Czy istnieją naturalne metody leczenia miażdżycy?
Układ krwionośny ciekawostki
Układ krwionośny składa się z naczyń krwionośnych i jest odpowiedzialny za rozprowadzanie tlenu po całym organizmie. Jak nazywa się największa tętnica w ciele człowieka? Co oznacza pojęcie “krążenie małe” i “krążenie duże”?
Układ pokarmowy ciekawostki
Układ pokarmowy jest zespołem narządów, odpowiadających za przetwarzanie pożywienia do składników odżywczych, potrzebnych do budowy i odnowy tkanek. Jak długo pokarm pozostaje w żołądku po spożyciu?
Choroby
Miażdżyca ciekawostki
Miażdżyca to choroba, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak atak serca czy udar mózgu. Jakie są najczęstsze objawy miażdżycy? Czy istnieją naturalne metody leczenia miażdżycy?
Astma ciekawostki
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Jakie są najczęstsze objawy astmy? Czy astma jest dziedziczna?
Borelioza ciekawostki
Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Czy wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia? Czy borelioza jest śmiertelna?
Najczęstsze choroby oczu u kotów – przegląd, specyfika, leczenie
Chore oczy u kota zwykle kojarzą nam się z infekcją wywołaną kocim katarem. Nie zawsze jednak tak jest. Problemy okulistyczne mogą również występować samoistnie lub być manifestacją innych chorób ogólnoustrojowych. Jakie choroby oczu u kota są najczęstsze? O czym mogą świadczyć poszczególne objawy?
Kosmos
Planetoida ciekawostki
Planetoidy, nazywane również asteroidami, są niewielkimi obiektami skalistymi krążącymi wokół słońca, przede wszystkim w pasie asteroid, znajdującym się między orbitami Marsa i Jowisza.
Pełnia księżyca ciekawostki
Pełnia księżyca to faza, w której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca (o przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce). Czym jest pełnia niebieskiego księżyca? Ile trwa pełnia księżyca?
Teleskop ciekawostki
Skąd się wzięła nazwa “teleskop”? Gdzie znajduje się największy teleskop na Ziemi? Jakie są rodzaje teleskopów? Jaki jest najdroższy teleskop?
Układ Słoneczny ciekawostki
Kiedy powstał Układ Słoneczny? Która planeta jest najzimniejsza w Układzie Słonecznym? Jak powstał Układ Słoneczny? Jaka jest najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym?
Wynalazki
Wielkie innowacje technologiczne, które zrewolucjonizowały świat
Podróżowanie 1000 km w ciągu godziny lub komunikowanie się z przyjaciółmi i rodziną po drugiej stronie planety to wyczyny, które przez długi czas były nie do pomyślenia. Nasi dalecy przodkowie prawdopodobnie byliby zachwyceni tymi wyczynami, które dziś wydają się czymś powszechnym.
Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu laboratoryjnego?
Laboratoria to jedne z najważniejszych placówek jakie tylko funkcjonują na polskim rynku. Nie da się bowiem ukryć, że wykonywane w nich doświadczenia i testy mają rewolucyjny wpływ na przemysł medyczny i farmaceutyczny. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że...
Gilotyna ciekawostki
Dlaczego Joseph-Ignace Guillotin postulował wprowadzenie gilotyny? Czy gilotyny używano tylko we Francji? Czy to możliwe, by odcięta głowa “żyła” po dekapitacji?
Zapałki ciekawostki
Z czego wykonane są współczesne główki zapałki? Dlaczego do zapałek dodaje się zmielone szkło? Czym nasycone są zapałki? Czym są zapałki szturmowe?
Zobacz również:

Jak skutecznie uczyć się w domu?
Nauka w domu dla większości dzieci, młodzieży czy studentów nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak co innego, gdy większość czasu spędza się w szkole, a wracając do domu, odrabia się zadania lub uczy na kolejną klasówkę, a co innego, gdy cała edukacja została przeniesiona właśnie na grunt domowy. Tak wygląda obecnie sytuacja większości uczniów, którzy z powodu pandemii, musieli dostosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?