Anatomia
Sen ciekawostki
Sen to stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, będący ważnym elementem rytmu dobowego. Ile trwa faza snu REM? Dlaczego podczas snu poruszają się gałki oczne?
Z jakimi objawami należy udać się do urologa?
Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?
Efekty po przeszczepie włosów w Turcji
Przeszczep włosów u mężczyzn i kobiet jest jedynym skutecznym rozwiązaniem walki z łysieniem. Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany w znieczuleniu miejscowym, który polega na przeszczepieniu mieszków włosowych (graftów) z obszarów ciała nieulegających łysieniu, głównie potylicy (miejsca dawcze) na obszary pozbawione owłosienia (miejsca biorcze). Ta sama osoba jest jednocześnie dawca i biorcą. Transplantacja włosów jest niezawodna w walce z łysieniem.
Śpiączka ciekawostki
Śpiączka to stan głębokiej nieświadomości, zaburzenie świadomości i przytomności. Innym słowem, używanym do określenia śpiączki, jest “koma”. Jakie mogą być przyczyny śpiączki?
Choroby
Zapalenie płuc ciekawostki
Jaka jest przyczyna występowania zapalenia płuc? Jakie są główne objawy zapalenia płuc? Jak zdiagnozować zapalenie płuc? Czy istnieją szczepionki przeciwko zapaleniu płuc?
Interna Szczeklika 2021
Rozwój medycyny na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat jest wręcz niewyobrażalny. Wciąż słyszymy o przełomowych odkryciach w leczeniu chorób zakaźnych, zaburzeń odżywiania, czy chorób układu pokarmowego, wewnątrzwydzielniczego, moczowego krwiotwórczego. Interna Szczeklika 2021 zbiera te wszystkie dane w jedną spójną całość. Jest to świetne opracowanie dla lekarzy specjalistów, lekarzy rodzinnych pragnących poszerzyć wiedzę czy studentów medycyny.
Choroba Parkinsona ciekawostki
Choroba Parkinsona to samoistna, postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego. Choroba Parkinsona rozpoznana i opisana została w 1817 roku przez lekarza Jamesa Parkinsona.
Z jakimi objawami należy udać się do urologa?
Zaburzenia mikcji, ból w okolicach pęcherza lub w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz – to objawy, których nie wolno bagatelizować. Mogą świadczyć o rozwoju chorób układu moczowo-płciowego. Kiedy warto wybrać się do urologa?
Kosmos
Pełnia księżyca ciekawostki
Pełnia księżyca to faza, w której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca (o przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce). Czym jest pełnia niebieskiego księżyca? Ile trwa pełnia księżyca?
Teleskop ciekawostki
Skąd się wzięła nazwa “teleskop”? Gdzie znajduje się największy teleskop na Ziemi? Jakie są rodzaje teleskopów? Jaki jest najdroższy teleskop?
Układ Słoneczny ciekawostki
Kiedy powstał Układ Słoneczny? Która planeta jest najzimniejsza w Układzie Słonecznym? Jak powstał Układ Słoneczny? Jaka jest najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym?
Wszechświat ciekawostki
Jaką średnicę ma wszechświat? Jaka temperatura panuje we wszechświecie? Dlaczego wszechświat cały czas się rozszerza? Jaka jest największa znana czarna dziura?
Wynalazki
Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu laboratoryjnego?
Laboratoria to jedne z najważniejszych placówek jakie tylko funkcjonują na polskim rynku. Nie da się bowiem ukryć, że wykonywane w nich doświadczenia i testy mają rewolucyjny wpływ na przemysł medyczny i farmaceutyczny. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że...
Gilotyna ciekawostki
Dlaczego Joseph-Ignace Guillotin postulował wprowadzenie gilotyny? Czy gilotyny używano tylko we Francji? Czy to możliwe, by odcięta głowa “żyła” po dekapitacji?
Zapałki ciekawostki
Z czego wykonane są współczesne główki zapałki? Dlaczego do zapałek dodaje się zmielone szkło? Czym nasycone są zapałki? Czym są zapałki szturmowe?
Żarówka ciekawostki
Pierwsze światło elektryczne wynalazł Humphry Davy w 1802 roku. W siedzibie straży pożarnej na 4550 East Avenue w Livermore, w Kalifornii, znajduje się żarówka, która świeci od 1901 roku.
Zobacz również:

Jak skutecznie uczyć się w domu?
Nauka w domu dla większości dzieci, młodzieży czy studentów nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak co innego, gdy większość czasu spędza się w szkole, a wracając do domu, odrabia się zadania lub uczy na kolejną klasówkę, a co innego, gdy cała edukacja została przeniesiona właśnie na grunt domowy. Tak wygląda obecnie sytuacja większości uczniów, którzy z powodu pandemii, musieli dostosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?