Anatomia
Śpiączka ciekawostki
Śpiączka to stan głębokiej nieświadomości, zaburzenie świadomości i przytomności. Innym słowem, używanym do określenia śpiączki, jest „koma”. Jakie mogą być przyczyny śpiączki?
Masaż kręgosłupa i pleców – wskazania i wpływ na zdrowie
Narzekają na nie zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia – długie godziny spędzane za biurkiem w pracy i brak ruchu poza nią nie sprzyja właściwemu rozwojowi aparatu ruchu. Remedium na wszystkie te problemy może być umiejętnie przeprowadzony masaż kręgosłupa i pleców.
Jak zapewnić sobie poprawę widzenia?
Wady wzroku można bez przesady nazwać chorobą cywilizacyjną numer jeden. Dlatego najmniejsze kłopoty z ostrym widzeniem z bliska lub z daleka, zmęczenie oczu przy pracy z komputerem, problemy z bólami głowy i równowagą powinny nakłonić nas do skontrolowania wzroku w gabinecie okulistycznym.
Czym się zajmuje lekarz reumatolog?
Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?
Choroby
Śpiączka ciekawostki
Śpiączka to stan głębokiej nieświadomości, zaburzenie świadomości i przytomności. Innym słowem, używanym do określenia śpiączki, jest „koma”. Jakie mogą być przyczyny śpiączki?
Hipotermia ciekawostki
Hipotermia to stan, w którym temperatura człowieka spada poniżej optymalnej temperatury. Ilość produkowanego przez ciało ciepła jest mniejsza, niż ilość ciepła wytracanego.
Leczenie żylaków kończyn dolnych
Przez długi czas osoby walczące z żylakami nie miały tak naprawdę zbyt wielu opcji do wyboru – główną metodą leczenia była operacja. To jednak wiązało się z długim okresem rekonwalescencji, bólem i ryzykiem nawrotu – dlatego też pacjenci nie byli zadowoleni z tej procedury w 100%. Od tego czasu na szczęście dużo się już zmieniło i obecnie można tak naprawdę wybrać sobie, jak chcemy pozbyć się żylaków. Najważniejsze jest to, aby w pierwszej kolejności nie ignorować objawów i szybko zapisać się flebologa.
Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy i leczenie
Wszelkie choroby psychiczne to z całą pewnością choroby trudne. Nie zawsze objawy da się łatwo przypisać do jednego schorzenia i mijają miesiące zanim psychiatra wystawi nam odpowiednią diagnozę. Potem dopiero wdrożone zostaje leczenie farmakologiczne – a tutaj niestety również trzeba będzie poczekać na to, aż dane leki zaczną działać. Jedną z często leczonych chorób jest choroba afektywna dwubiegunowa.
Kosmos
Teleskop ciekawostki
Skąd się wzięła nazwa „teleskop”? Gdzie znajduje się największy teleskop na Ziemi? Jakie są rodzaje teleskopów? Jaki jest najdroższy teleskop?
Układ Słoneczny ciekawostki
Kiedy powstał Układ Słoneczny? Która planeta jest najzimniejsza w Układzie Słonecznym? Jak powstał Układ Słoneczny? Jaka jest najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym?
Wszechświat ciekawostki
Jaką średnicę ma wszechświat? Jaka temperatura panuje we wszechświecie? Dlaczego wszechświat cały czas się rozszerza? Jaka jest największa znana czarna dziura?
UFO ciekawostki
Co oznacza skrót UFO? Dlaczego Światowy Dzień Ufo obchodzony jest 2 lipca? W regionie Bastar w Chhattisgarh (Indie) znaleziono malowidła naskalne pochodzące sprzed 10 000 lat na których znajdują się obiekty przypominające latające spodki.
Wynalazki
Gilotyna ciekawostki
Dlaczego Joseph-Ignace Guillotin postulował wprowadzenie gilotyny? Czy gilotyny używano tylko we Francji? Czy to możliwe, by odcięta głowa „żyła” po dekapitacji?
Zapałki ciekawostki
Z czego wykonane są współczesne główki zapałki? Dlaczego do zapałek dodaje się zmielone szkło? Czym nasycone są zapałki? Czym są zapałki szturmowe?
Żarówka ciekawostki
Pierwsze światło elektryczne wynalazł Humphry Davy w 1802 roku. W siedzibie straży pożarnej na 4550 East Avenue w Livermore, w Kalifornii, znajduje się żarówka, która świeci od 1901 roku.
Alexander Graham Bell ciekawostki
Zobacz również:

Jak skutecznie uczyć się w domu?
Nauka w domu dla większości dzieci, młodzieży czy studentów nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak co innego, gdy większość czasu spędza się w szkole, a wracając do domu, odrabia się zadania lub uczy na kolejną klasówkę, a co innego, gdy cała edukacja została przeniesiona właśnie na grunt domowy. Tak wygląda obecnie sytuacja większości uczniów, którzy z powodu pandemii, musieli dostosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?