Krawat ciekawostki

Moda, odzież

Ostatnia aktualizacja : 2021-06-02 12:59:55

krawat

Krawat jest to wąski pasek materiału wiązany wokół szyi na kołnierzu koszuli.

Wywodzi się od kolorowych chust lub szarf noszonych na szyi w Chorwacji.

W Polsce 2 czerwca obchodzony jest Dzień bez Krawata.
Krawat pytania

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne pytania, udzielając odpowiedzi oraz wprowadzając poprawki (skorzystaj z formularza pod pytaniami)

Jak mówić poprawnie: krawatu czy krawata?

Obie formy są poprawne.

Odpowiedź: Mati


Kim jest grabatolog (grabatologist)?

To osoba kolekcjonująca krawaty.

Odpowiedź: Mati


Dodaj pytanie / odpowiedź
Krawat ciekawostki

Pomóż nam udoskonalać paczki wiedzy dodając własne ciekawostki oraz poprawiając już istniejące (skorzystaj z formularza pod ciekawostkami)

1. Najstarszą formę ozdoby noszonej na szyi odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza Chin – Qin Shi Huang.

2. Pierwsze krawaty przypominające te współczesne pojawiły się na początku XX wieku. Były krótsze ponieważ noszono wówczas spodnie podciągnięte na wysokość talii.

3. Obecnie standardowa długość krawata wynosi około 140 cm, a szerokość 7-9 cm.

4. Początkowo krawaty były około 2 razy szersze od obecnych.

5. Pod koniec lat 70. XX wieku w Polsce krawat sprzedawany był pod nazwą: zwis męski ozdobny. Nazwa jednak się nie przyjęła.

6. 18 października w wielu miejscach na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krawatów.

7. Pod koniec lat 90. XX wieku naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge używając wzorów matematycznych wyliczyli, że krawat można zawiązać na 85 sposobów (wykonując maksymalnie 9 ruchów). Po sprawdzeniu w praktyce uznali, że tylko 13 z nich wygląda estetycznie.

8. Amerykańska aktorka Diana Keaton spopularyzowała noszenie krawata przez kobiety.

9. Według badań mocno zawiązany krawat może zmniejszyć o ponad 7% ilość przepływającej krwi do mózgu, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia.

10. Krawat jest jednym z najpopularniejszych na świecie prezentów na dzień ojca.

11. Istnieje ponad 177 tysięcy różnych sposobów na zawiązanie krawata.

12. W zamierzchłych czasach dotknięcie czyjegoś krawata oznaczało wyzwanie na pojedynek.

13. Wykonanie najdroższego krawatu na świecie kosztowało ponad 220 000 dolarów. Zrobiony został z czystego jedwabiu i 261 diamentów.

14. Noszenie krawatu było symbolem szlachetności, honoru i czystości.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostę


Bądź na bieżąco! Codziennie nowa dawka wiedzy.

Zobacz również:

Nike ciekawostki

Nike ciekawostki

Rocznie firma Nike sprzedaje ponad 900 milionów produktów na całym świecie. Na jednej parze butów sprzedanych za 100 dolarów, po odliczeniu wszystkich kosztów (marża, produkcja, administracja, marketing, transport, podatki) firma zarabia około 5 dolarów.

Dobre praktyki w stacjonarnym sklepie odzieżowym

Dobre praktyki w stacjonarnym sklepie odzieżowym

Biorąc pod uwagę historię handlu, projektowanie wnętrz sklepowych jest stosunkowo młodą praktyką. Wyewoluowało wraz z rozwojem marketingu, kiedy producenci i sprzedawcy zrozumieli, że samo stworzenie produktu zaspokajającego podstawowe potrzeby nabywcy może nie wystarczyć, by w dobie rosnącej konkurencji oczarować konsumenta. Podaż zaczęła przewyższać popyt, produkty, usługi, a w końcu także miejsca ich oferowania zaczęły bić się o uwagę klienta. Tak powstał współczesny merchandising, zwany sztuką ekspozycji towaru, a w szerszym ujęciu całej przestrzeni handlowej. Co szczególnego ma do zaoferowania odzieżowym sklepom stacjonarnym?

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

Klapki Chebello – włoski szyk na gorące dni

W ostatnich latach klapki zdecydowanie wróciły do łask i przeżywają swój najprawdziwszy renesans. A to dlatego, że coraz chętniej sięgamy po luźne elementy garderoby, lubimy czuć się komfortowo i swobodniej. Podobnie jest z butami, szczególnie, gdy początki wiosny dawno już za nami, a za oknem coraz częściej świeci upalne słońce. Dla pań, które uwielbiają uczucie nieskrępowania i wolności powstały świetne, wygodne i prześliczne buty na wiosnę i lato – klapki Chebello. Z radością sięgną po nie kobiety, które nie chcąc rezygnować z blichtru i elegancji, stawiają na swobodę i prawdziwy letni luz.

Adidas ciekawostki

Adidas ciekawostki

Początkowo firma Adidas nazywała się Adi Dassler. Głównym symbolem marki Adidas są 3 paski. Co ciekawe prawo do ich używania Adolf Dassler zakupił w 1951 roku od fińskiej marki obuwniczej Karhu za 2 butelki whisky i 1600 euro.

Najpopularniejsze w ciągu ostatnich 24 godzin


Zebraliśmy już...

16 000 ciekawostek oraz 10 000 pytań i odpowiedzi. To dopiero początek! Mamy ambitny plan stworzyć największy na świecie zbiór ciekawostek o wszystkim co nas otacza. Podoba Ci się nasza praca? Możesz postawić nam symboliczną kawę:)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Codziennie nowe paczki wiedzy

zobacz wszystkie
listopad 2020 paczki wiedzy


Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssaki

Owoce

owoce


Kalendarz wydarzeń