9 ciekawostek o Czo Oju

9 ciekawostek o Czo Oju

Czo Oju jest szóstym najwyższym szczytem na świecie. Jego wysokość to 8188 m n.p.m. Znajduje się na granicy Chin i Nepalu. Co oznacza nazwa “Czo Oju”? Dlaczego szczyt ten uznaje się za najłatwiejszy ośmiotysięcznik?

Makalu ciekawostki

Makalu ciekawostki

Makalu – jest to piąty co do wysokości szczyt na świecie, wznoszący się na 8481 m n.p.m. Znajduje się na granicy Chin i Nepalu, 20 km na południowy wschód od Mount Everestu. Jest to jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów na świecie.

Nanga Parbat ciekawostki

Nanga Parbat ciekawostki

Nanga Parbat “rośnie” około 7 mm rocznie. Jest to drugi najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik (po K2). Na odcinku zaledwie 25 km teren wznosi się ponad 7000 m. Jest to największe na świecie względne wzniesienie na tak krótkim dystansie.

Lhotse ciekawostki

Lhotse ciekawostki

Lhotse jest to czwarty co do wysokości szczyt na Ziemi – 8516 m n.p.m. Południowa ściana Lhotse ma aż 3200 metrów wysokości. 31 grudnia 1988 roku Krzysztof Wielicki zdobył jako pierwszy szczyt Lhotse zimą.

Annapurna ciekawostki

Annapurna ciekawostki

Annapurna jest to masyw górski, którego wierzchołek jest 10 najwyższym szczytem na świecie. Jaką wysokość ma Annapurna? Skąd wzięła się nazwa Annapurna? Ile osób zginęło wchodząc na Annapurnę? Gdzie znajduje się ten szczyt?

Mount Everest ciekawostki

Mount Everest ciekawostki

Mount Everest jest to najwyższy szczyt na Ziemi znajdujący się w Himalajach, na granicy Nepalu i Chin. Ile osób zginęło wchodząc na Mount Everest? Skąd wzięła się nazwa Mount Everest, oraz Czomolungma? Ile kosztuje wejście na Mount Everest?