Czym się zajmuje lekarz reumatolog?

anatomia, medycyna, zdrowie

reumatolog

Jakimi schorzeniami w praktyce najczęściej zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami się do niego zgłaszać? Czy tylko z bólem reumatycznym?

Reumatolog to lekarz specjalista, który diagnozuje, leczy a także stara się zapobiegać schorzeniom reumatycznym kości, stawów oraz stanom zapalnym tkanki łącznej. Reumatologia jest jedną ze specjalizacji lekarskich w Polsce, której  posiadanie jest dowodem wysokich kwalifikacji zawodowych, zdobytych w trakcie szkolenia specjalistycznego, którego ukoronowaniem egzamin państwowy. Jakimi schorzeniami zajmuje się reumatolog i z jakimi symptomami najlepiej się do niego udać po pomoc?

Z jakimi objawami do reumatologa?

W obszarze działania reumatologia znajduje się wiele jednostek chorobowych, których cechą wspólną jest ból stawów, ścięgien i mięśni, nie ustępujący pod wpływem leków otrzymanych od lekarza pierwszego kontaktu. Trafiamy do reumatologa, gdy pojawiają się podejrzenia choroby związanej ze zwyrodnieniowymi i zapalnymi stanami układu kostno-stawowego. Oprócz bólu stawów, kości czy mięśni, niepokojące mogą być także objawy gorączki, dolegliwości w jamie brzusznej, lecz niezwiązanych z żołądkiem. Obrzęki stawów, problemy z poruszaniem się, czy kłopoty z utrzymaniem w dłoniach przedmiotów także powinny skłonić nas do odwiedzenia reumatologa. Zazwyczaj kieruje nas do niego lekarz pierwszego kontaktu. – Wbrew powszechnemu przekonaniu do reumatologa może trafić pacjent w każdym wieku – zauważa Agnieszka Jurek Urbankowska z przychodni Medicers na warszawskim Targówku. – np. twardzina układowa dotyka także osoby przed 18 rokiem życia.

reumatolog czym się zajmuje

Choroby reumatyczne mogą nas dopaść w każdym wieku

Jakie badania zleca reumatolog?

Do reumatologa trafiają osoby w każdym wieku, pomimo częstego kojarzenia tego specjalisty
z osobami starszymi. Lekarz w poszukiwaniu trafnej diagnozy może zlecić szereg badań, które pomogą stwierdzić istotę trapiących nas dolegliwości i rozwiązać szczęśliwie problem. Reumatolog może skierować nas na laboratoryjną analizę krwi i moczu jak również na USG czy tomografię komputerową. Jednym z charakterystycznych badań zlecanych przez lekarzy tej specjalności jest badanie RF – to badanie czynnika reumatoidalnego. Wykonywane jest najczęściej, gdy zachodzi podejrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Reumatyzm to jednostka chorobowa, jaką każdy z nas wymieni bez wahania, zapytany o dolegliwość, którą najczęściej zajmuje się reumatolog. Zobaczmy na czym polega badanie RF i co można stwierdzić znając jego poziom w organizmie?

Badanie RF pozwala stwierdzić jak wysoki  jest poziom autoprzeciwciał, które wywołują stan zapalny w chrząstce stawowej, na skutek agresywnego oddziaływania autoprzeciwciał na własne białko. Wynik badania RF może być dodatni lub ujemny. Ten drugi może pojawić się także u osób chorych u których choroba jest w okresie remisji. Niski wynik badania RF może być także efektem zaawansowanego wieku lub przyjmowania leków, które zakłócają wyniki.

 

Reumatoidalne  zapalenie stawów (RZS) – symptomy choroby

Podwyższony wyniki badania RF może świadczyć o tym, że cierpimy na reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba tkanki łącznej, której przyczyny nadal nie zostały poznane. Charakter autoimmunologiczny sprawia, że na skutek osłabienia układu odpornościowego, mechanizmy obronne organizmu ulegają zakłóceniu, wskutek czego atakuje on i niszczy własne komórki. Pierwszym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból i obrzęk stawów rąk i stóp. Trwa on zwykle około godziny i towarzyszy mu poranna sztywność stawów. Efektem tych coraz częściej i dłużej trwających dolegliwości są zmiany kostne oraz w mięśniach, skutkujące deformacją palców u rąk, usztywnieniem i ograniczeniem możliwości manualnych chorego. RZS towarzyszą także inne objawy. Może to być gorączka, bóle mięśni, utrata apetytu  i spadek wagi, czy ogólne zmęczenie. RZS częściej diagnozowany jest u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Podstawą leczenie są leki modyfikujące przebieg leczenia oraz środki przeciwzapalne. Istotną częścią leczenia jest rehabilitacja. Ciężki przypadki deformacji stawów mogą być podstawą do leczenia operacyjnego.

Jakie choroby leczy reumatolog?

Reumatolog oprócz zlecenie badania RF może zalecić także szereg innych badań pomocniczych w zdiagnozowaniu RZS. Oprócz morfologii, OB czy CRP lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie m.in. proteingramu (analiza białek surowicy krwi), badania ALT i AST (aktywność enzymu wątrobowego). Wykonana diagnostyka nie musi potwierdzić koniecznie reumatoidalnego zapalenia stawów. Interpretacja badania RF i towarzyszących mu pozostałych testów może wskazać szereg innych chorób takich jak toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, zespół SjÖrgena czy sarkoidoza.  Inne jednostki chorobowe, które należą do obszaru działania reumatologa to oprócz RZS: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, gorączka reumatyczna czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i osteoporoza. Co ciekawe, choroby reumatyczne mogą być powiązane także ze schorzeniami zębów i dziąseł. Istnieję wiele, bardzo zróżnicowanych teorii na temat tych zależności – np. między reumatoidalnym zapaleniem stawów a stanami zapalnymi w jamie ustnej. Związkami zapaleń przyzębia i reumatyzmu zajmuje się w stomatologii m.in. periodontologia (więcej informacji o tej specjalności można znaleźć na tym blogu: https://twojdent.pl/category/periodontologia/

Choroby, którymi zajmuje się reumatolog mogą dotknąć osoby w różnym wieku. Nie należy zatem mylić reumatologa z geriatrą, choć wielu lekarzy łączy te specjalizacje.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Do jakiego lekarza warto zapisać się na konsultację online?

Do jakiego lekarza warto zapisać się na konsultację online?

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła nasze postrzeganie świata. W tym wyjątkowo trudnym okresie zaczęliśmy doceniać pracę zdalną, a teleporady stały się powszechną formą kontaktu z lekarzem. Nic więc dziwnego, że obecnie wiele osób wciąż chętnie korzysta z konsultacji online. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na teleporadę?

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Recepta online: Odkryj jak to funkcjonuje w łatwy i zrozumiały sposób

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa recepta online? W dobie cyfryzacji i postępu technologicznego, zdrowie staje się coraz bardziej dostępne z każdym kliknięciem. W tym artykule odkryjemy, jak Polski system opieki zdrowotnej adaptuje się do tej nowoczesnej zmiany, wyjaśniając proces w łatwy i zrozumiały sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Układ nerwowy ciekawostki

Układ nerwowy ciekawostki

Układ nerwowy jest złożonym systemem komórek, głównie neuronów i glejów, który reguluje i koordynuje działania ciała. Obejmuje mózg, rdzeń kręgowy i sieć nerwów.

Układ rozrodczy ciekawostki

Układ rozrodczy ciekawostki

Układ rozrodczy to zespół organów odpowiedzialnych za reprodukcję. Jakie są główne funkcje układu rozrodczego u kobiet? Co to jest zapłodnienie?