Jakie są rodzaje filtrów do wody?

porady, środowisko

filtr do wody

W związku z postępującym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego wzrasta zapotrzebowanie na filtry do wody. Tego typu urządzenia pozwalają uzyskać dobrej jakości wodę pitną nawet w wysoko zurbanizowanych i uprzemysłowionych rejonach. Rozwiązują problem przenikających do gleby (a zatem i do wód gruntowych) jonów metali ciężkich, pestycydów czy hormonów. To zresztą niejedyne substancje, które mogą wpływać niekorzystnie na stan wody pitnej – jej walory organoleptyczne i bezpieczeństwo dla zdrowia. Z jakich innych powodów warto filtrować wodę? Jakie rodzaje filtrów do wody radzą sobie skutecznie z różnego typu problemami?

Sedymentacyjne (mechaniczne) filtry do wody

Podstawowym elementem w procesie filtracji wody jest jej klarowanie, czyli usuwanie cząstek zanieczyszczeń stałych – piasku, mułu, iłów czy rdzy. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite mechaniczne filtry do wody. Złoże sedymentacyjne (np. krzemionka), filtr sznurkowy albo piankowy są w stanie zatrzymać cząstki wielkości 1 mikrona. W związku z tym montuje się je na pierwszym odcinku instalacji wodnej, zwiększając w ten sposób wydajność innych urządzeń filtrujących, a także zabezpieczając je przed uszkodzeniem.

Usuwanie zanieczyszczeń mikrobiologicznych

Kluczową kwestią jest usunięcie z wody pitnej chorobotwórczych drobnoustrojów, czyli jej sterylizacja. Jest to szczególnie istotne w przypadku ujęć, które nie podlegają ścisłej kontroli sanitarnej, czyli np. przydomowych studni głębinowych. Do sterylizacji wody można wykorzystać np. lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy do 99,9% bakterii, wirusów i grzybów. Nie wpływa przy tym (tak jak chlor) na walory smakowe kranówki. Wysoką wydajność w eliminowaniu mikroorganizmów wykazują też filtry węglowe.

Właściwości węgla aktywnego

Filtry węglowe znakomicie radzą sobie z większością zanieczyszczeń mikrobiologicznych, ale też fizykochemicznych. Wyłapują cząsteczki rozmaitych związków mniejsze od mikrona. Z zastosowaniem tego rodzaju filtrów do wody można oczyścić ją m.in. z:

  • farmaceutyków,
  • środków ochrony roślin,
  • pochodnych chloru,
  • fosforanów, azotanów,
  • mikroplastiku,
  • większości jonów metali ciężkich.

Ze względu na uniwersalne właściwości węgla aktywnego stosuje się go nie tylko w filtrach na cały dom, ale też w dzbankach czy butelkach filtracyjnych.

Urządzenia do demineralizacji wody

W wodzie występują liczne związki mineralne, których nadmiar jest niepożądany. Z tego względu stosuje się np. odżelaziacze, które pozwalają wyeliminować mętność wody i jej nieprzyjemny posmak. Dzięki zastosowaniu złóż jonowymiennych możliwa jest niemal całkowita demineralizacja wody, a tym samym jej zmiękczenie. To bardzo istotny element filtracji, ponieważ wysokie stężenie soli wapnia czy magnezu w wodzie kranowej odpowiada za tworzenie się kamienia kotłowego w sprzętach AGD. Ma też niekorzystny wpływ na stan skóry czy efektywność detergentów.

Kompleksowe filtry do wody pitnej

Wybór filtra do wody musi być podyktowany jej parametrami w określonej lokalizacji. Tam, gdzie mogą one być zmienne, warto pokusić się o rozwiązanie kompleksowe. Wieloetapową filtrację można przeprowadzić np. z wykorzystaniem systemu odwróconej osmozy. Nowoczesne filtry osmotyczne nie tylko skutecznie radzą sobie z wszystkimi wyżej opisanymi problemami, ale też mogą posłużyć np. do jonizacji wody albo wzbogacenia jej o minerały cenne dla zdrowia.

materiał zewnętrzny

Anatomia
anatomia


Kosmos
kosmos


Ssaki
ssaki


Owoce
owoce

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Jak stworzyć efektowną przestrzeń z płytkami wielkoformatowymi?

Duże płytki wielkoformatowe podbijają świat aranżacji wnętrz. Świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje, stanowiąc eleganckie tło dla wystrojów minimalistycznych, modernistycznych, klasycznych czy nawet utrzymywanych w stylu glamour. Do wyboru są nie tylko płytki wielkoformatowe na podłogę, ale także i na ściany albo blaty, by móc wykorzystać je niemalże w każdej przestrzeni.

Kiedy warto kupić złoto?

Kiedy warto kupić złoto?

W obecnych czasach, gdy stabilność rynków finansowych często jest podważana, coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi formami inwestycji. Wśród wielu możliwości, złoto od dawna uchodzi za jedną z najbardziej stabilnych i poszukiwanych opcji inwestycyjnych. Jednakże, pytanie pozostaje otwarte: kiedy jest właściwy moment, aby zainwestować w ten cenny metal?

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Wybierasz szkołę językową? Na to zwróć uwagę!

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Nie tylko możesz dzięki niej znaleźć lepszą pracę, ale również wakacyjny wyjazd za granicę będzie przyjemniejszy. Jak wybrać szkołę językową, aby nauka była łatwa, przyjemna i przede wszystkim – skuteczna?

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Nauka francuskiego: 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka francuskiego, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Proces opanowania nowego języka może wydawać się długi i żmudny. Jednak możesz zastosować sprawdzone sposoby, które przyspieszą naukę i uczynią ją bardziej przyjemną. Oto 5 skutecznych metod na opanowanie języka francuskiego!