13 ciekawostek o psach – fakty, mity

Od udomowienia pierwszych psów minęły tysiące lat. Patrząc na małego pieska radośnie merdającego ogonkiem ciężko sobie wyobrazić, że jego dalekim przodkiem był wielki groźny wilk. Tysiące lat ewolucji, wpływ otoczenia oraz często ingerencja człowieka, doprowadziły do powstania ponad 340 najróżniejszych ras psów. Jamniki, bernardyny, mopsy, dobermany, bulteriery… Każdy inny, ale łączy je jedna wspólna cecha. Bezinteresowna miłość, jaką obdarowują osoby, które uważają za rodzinę. Pies nie ocenia, nie widzi naszych wad. Do pełni szczęścia wystarczy sama nasza obecność. Nic dziwnego, że pies nazywany jest „najlepszym przyjacielem człowieka”.

pies grafika 1

Czego nie wiemy o psach – prawda czy mit?

Czego nie wiemy o psach – prawda czy mit?

Czy to prawda, że…

Przebywanie z psem rozładowuje napięcie i stres?

PRAWDA Wystarczy krótki kontakt z psem, aby poczuć wewnętrzny spokój po najbardziej stresującym dniu. Naukowo udowodniono, że zabawa z czteronożnym przyjacielem u większości osób podnosi poziom oksytocyny – hormonu, pozwalającego odczuwać troskę, wyrozumiałość i empatię. Przez częsty kontakt z psem wzrasta beta-endorfina, która uśmierza ból i obniża poziom stresu. Organizm wytwarza również więcej dopaminy odpowiadającej za nasze dobre samopoczucie i odczuwanie radości.

Częsty kontakt z psem wydłuża życie?

PRAWDA Przeprowadzono wiele badań głównie na osobach starszych i samotnych. Ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych u ludzi mających psa jest mniejsze o 35%. Dodatkowo wzrost hormonów szczęścia, mniej stresu, długie spacery na świeżym powietrzu sprawiają, że organizm wolniej się starzeje.

Pies jest przodkiem udomowionego wilka?

PRAWDA Ponad 17 tysięcy lat temu człowiek zaczął udomowiać wilki szare, które w poszukiwaniu jedzenia zbliżały się do siedzib ludzkich.

Pies widzi tylko czarno-białe barwy?

MIT Psy nie odróżniają barw czerwonej i zielonej. Natomiast dobrze widzą kolor żółty i niebieski.

Pies powinien spać tylko na twardym podłożu?

MIT Pies sam najlepiej wie, jakie podłoże w danym momencie jest dla niego najwygodniejsze. W upalne dni częściej spotkamy je na zimnej podłoże niż na dywanie. Ważne jest, aby pies miał swoje miejsce w którym będzie czuł się bezpiecznie. Fajnym rozwiązaniem jest zakup legowiska dry bed dla psa. Każdy zasługuje na trochę wygody.

Starego psa nie nauczymy już nowych komend?

MIT Psa w każdym wieku możemy nauczyć nowych komend. Jednym przychodzi to łatwiej innym trudniej. Dużo zależy od charakteru psa. Bardzo trudno natomiast jest oduczyć starych nawyków.

Psy mające białą sierść nie uczulają?

MIT Niektóre rasy psów mające tylko białe umaszczenie polecane są alergikom. Nie znaczy to jednak, że każdy biały pies nie będzie uczulał. Ludzki organizm alergicznie reaguje na psie wydzieliny, wydaliny oraz złuszczony naskórek.

Przewożenie psa samochodem zwiększa ryzyko wypadku?

PRAWDA Większość psów nie przepada za podróżowaniem samochodem. Szelki, które zapewniają im bezpieczeństwo nie są dla nich wygodne. Okazując swoje niezadowolenie mogą odwrócić uwagę kierowcy od sytuacji na drodze. Nie trudno wtedy o wypadek. Pełny komfort i bezpieczeństwo zapewnią transportery dla psów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób często podróżujących ze swoimi pupilami.

Czy to prawda, że duże psy żyją krócej?

PRAWDA Czym większy pies, tym szybsze jego tempo wzrostu i rozwoju, co może doprowadzać do różnych wad genetycznych. Dodatkowo większa masa ciała jest dużym obciążeniem dla całego organizmu. Przykładowo średni wiek małych maltańczyków wynosi od 16 do nawet 20 lat, a dużych owczarków niemieckich od 11 do 13 lat.

Psy są mądrzejsze od kotów?

PRAWDA W mózgu psa znajduje się około dwa razy więcej neuronów (około 450 mln) niż mają koty (230 milionów). Dzięki temu psy dużo sprawniej przetwarzają informacje. Co ciekawe za najinteligentniejszą rasę psów uważa się Golden Retriever (mają 625 mln neuronów).

psy grafika 2

Ciekawostki o psach, które warto poznać

 1. Każdy pies ma unikalny odcisk nosa.
 2. Prawidłowa temperatura dorosłego psa jest wyższa od ludzkiej. Wynosi od 37,5 do 39℃. U psów małych temperatura jest nieznacznie wyższa.
 3. Około 82% DNA psa jest zgodne z DNA człowieka.
 4. Najdroższy na świecie Czerwony Mastif Tybetański sprzedany został za 2 miliony dolarów.
 5. W klinice biotechnologii Sooam w Południowej Korei jest możliwość sklonowania psa. Koszt wynosi ponad pół miliona złotych. Do tej pory sklonowano ponad 700 psów.
 6. Pies potrafi zapamiętać około 250 słów i gestów.
 7. Angielski chart Greyhound potrafi rozpędzić się do 72 km/h.
 8. Pies ma ponad 200 milionów komórek węchowych (40 razy więcej od człowieka).
 9. Psy potrafią zapamiętać ponad pół miliona różnych zapachów oraz skojarzyć je z określonymi miejscami, ludźmi, przedmiotami czy sytuacjami.
 10. Pies o imieniu Duke po raz trzeci wybrany został na stanowisko burmistrza miasteczka Cormorant w Stanach Zjednoczonych.
 11. Nie wszędzie na świecie szczekanie psa zapisuje się jako „hau hau”. W Chinach używa się zapisu „wang-wang”, a w Japonii „kian-kian”.
 12. Pies pijąc wodę, nabiera ją spodem języka.
 13. 1 lipca obchodzony jest Dzień Psa. Pamiętajcie o sprawieniu niespodzianki swojemu pieskowi.
pies grafika 3

Mam nadzieje, że przedstawione powyżej informacje zachęcą Was do dalszego poznawania Waszych czteronożnych przyjaciół. Zdobywana wiedza o psach pozwoli dużo więcej dostrzec, zrozumieć i docenić. Jesteśmy im to winni za ich bezinteresowną miłość jaką nas obdarzają. Przyjaźń między człowiekiem a psem jest czymś, czego nie da się opisać.

Polecane kategorie:

Anatomia

anatomia


Kosmos

kosmos


Ssaki

ssakiOwoce

owoce


Kalendarz wydarzeń

 

Kategorie:

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *