Buzz Aldrin – 14 ciekawostek

ciekawostki, kosmos, Ludzie

Buzz Aldrin

Buzz Aldrin – amerykański astronauta, pułkownik Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

Ostatnia aktualizacja: 2024-05-18 21:36:51

Buzz Aldrin ciekawostki

1. W kosmosie spędził łącznie 12 dni 1 godzine i 52 minuty.

Autor: Tomasz

2. Buzz Aldrin urodził się jako Edwin Eugene Aldrin Jr. Przydomek “Buzz” pochodzi od jego młodszego brata, który jako dziecko wymawiał słowo “brother” jako “buzzer”. Później skrócono to do “Buzz”, który stał się jego oficjalnym imieniem.

3. Ojciec Aldrina, Edwin Aldrin Sr., był pilotem wojskowym, inżynierem lotnictwa i astronomem. Matka, Marion Moon, była córką armijnego kapelana.

4. Aldrin ukończył United States Military Academy w West Point w 1951 roku. Następnie zdobył tytuł magistra inżynierii lotniczej na Massachusetts Institute of Technology w 1963 roku.

5. Przed dołączeniem do NASA, Aldrin był pilotem myśliwskim w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Służył w Korei, gdzie latał w 66 misjach bojowych.

zobacz: 11 ciekawostek o NASA

6. W 1966 roku Buzz Aldrin, jako pilot Gemini 12, ustanowił rekord najdłuższego “spaceru kosmicznego” – spędził na zewnątrz statku 5 godzin i 30 minut.

7. Buzz Aldrin był drugim człowiekiem, który postawił nogę na Księżycu 20 lipca 1969 roku, tuż po Neilu Armstrongu. Jego pierwsze słowa to “piękny widok” i “wspaniały spokój”.

8. Buzz Aldrin spędził łącznie 21 godzin i 36 minut na powierzchni Księżyca.

zobacz: 25 ciekawostek o Księżycu

9. Zaproponował miejsce lądowania na Księżycu, nazwane później “Punktem Aldrina”. To miejsce znajduje się na granicy cienia Księżyca, gdzie długość dnia wynosi około 14 dni ziemskich.

10. Po zakończeniu misji Apollo 11, Buzz Aldrin kontynuował pracę w NASA, a później w Siłach Powietrznych, zanim odszedł na emeryturę w 1972 roku.

11. Panieńskie nazwisko jego matki to Moon, co oznacza księżyc.

12. Aldrin stał się orędownikiem eksploracji kosmicznej, uczestnicząc w różnych programach telewizyjnych i pisząc książki.

13. Aldrin zmagał się z alkoholizmem i depresją po zakończeniu kariery astronauty. Udało mu się zerwać z nałogiem i od ponad 40 lat zachowuje trzeźwość.

14. W dniu 93 urodzin wziął ślub z o 30 lat młodszą partnerką Ancą Faur.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkęBuzz Aldrin pytania


Gdzie i kiedy urodził się Buzz Aldrin?

Buzz Aldrin urodził się 20 stycznia 1930 roku w mieście Glen Ridge, New Jersey (Stany Zjednoczone).

Ile lat ma Buzz Aldrin?

Buzz Aldrin ma 94 lata (maj 2024).

Ile wzrostu ma Buzz Aldrin?

Buzz Aldrin ma około 178 cm wzrostu.

Spod jakiego znaku Zodiaku jest Buzz Aldrin?

Wodnik.

Dodaj pytanie / odpowiedź

J.K. Rowling – 15 ciekawostek

J.K. Rowling – 15 ciekawostek

J.K. Rowling jest brytyjską pisarką, która zasłynęła serią o Harrym Potterze. Gdzie i kiedy urodziła się J.K. Rowling? Dlaczego autorka wydaje książki pod nazwiskiem Rowling a nie prawdziwym – Murray? Co oznaczają inicjały J.K. w pseudonimie Rowling? Dlaczego nie jest już miliarderką?

George R.R. Martin – 19 ciekawostek

George R.R. Martin – 19 ciekawostek

George R.R. Martin jest amerykańskim pisarzem science fiction i fantasy. Gdzie i kiedy urodził się George R.R. Martin? Jak brzmi pełne nazwisko pisarza? Dlaczego pisarz dodaje do swojego nazwiska R. R.? Kim jest z zawodu? George R.R. Martin ciekawostki

21 ciekawostek o języku

21 ciekawostek o języku

Czy wiecie że.. Najdłuższy ludzki język ma 9,75 cm, tygrysa język jest szorstki jak papier ścierny.. Gdzie pokazuje się język na powitanie?

24 ciekawostki o diamentach

24 ciekawostki o diamentach

Jakie diamenty są najdroższe? W jakich krajach występują złoża diamentów? Czym różni się brylant od diamentu? Skąd pochodzi nazwa diament? Diament ciekawostki

Kategorie

Zwierzęta: